Alfa Romeo Giulia QV fiyatı Türkiye’de ne kadar olabilir?

Alfa Romeo’nun adeta tüm dünyayı sarsan performans sedan modeli Giulia QV’nin İngiltere fiyatları açıklandı. Ülkemizde oldukça fazla merak edilen modelin fiyatını her iki ülkede halen satılmakta olan rakipleri BMW M3 ve Mercedes AMG C63 fiyatları üzerinden tahmin etmeye çalışacağız.


17.01.2017 tarihinde açıklanan Alfa Romeo Giulia fiyatları için tıklayınız

Alfa Romeo Giulia QV motoru ne kadar Ferrari?


İlk olarak Alfa Romeo Giulia QV’nin yeni açıklanan İngiltere fiyatı ile başlayalım;

  • Alfa Romeo Giulia QV İlgiltere fiyatı: 59.000 Sterlin
Şimdi BMW M3 ve Mercedes AMG C63 İngiltere fiyatlarına bakalım;
  • BMW M3 İngiltere fiyatı: 56.000 Sterlin
  • Mercedes AMG C63 İngiltere fiyatı: 60.000 Sterlin
Görüldüğü gibi Giulia QV, M3’den %5.36 oranında pahalıyken C63’den %1.7 oranında daha ucuz bir fiyata sahip. 
Şimdi ise ülkemizde de satılmakta olan BMW M3 ve Mercedes AMG C63 fiyatlarına bakalım;
  • BMW M3 Türkiye fiyatı: 169.515 Euro karşılığı 532.278TL (Kampanyalı Euro kuru: 3.14TL)
  • Mercedes AMG C63 Türkiye fiyatı: 182.048 Euro karşılığı 533.700TL (Kampanyalı Euro kuru: 2.931TL)
İki Alman modelin İngiltere fiyatları arasında %7 fiyat farkı varken bu fark ülkemizde neredeyse sıfır. Bu da iki marka arasındaki ciddi rekabeti gösteriyor diyebiliriz. Her iki model de ülkemizde kampanyalı Euro kuru kullansalar da Mercedes’in uyguladığı 1 Euro=2.931TL nedeniyle fiyat ciddi anlamda aşağıya çekilmiş ve Alfa Romeo Giulia QV modelini ülkemizde oldukça sert bir fiyat rekabeti bekliyor diyebiliriz. Bu nedenle İngiltere fiyatları yanıltıcı olabilir diye düşünüyoruz. Bize göre Giulia QV büyük bir ihtimalle ve sürprizle her iki modelden de %3-6 oranında düşük fiyat ile ülkemize gelebilir. 
Bu doğrultuda referans noktamız olarak Alman modellerin fiyatlarının ortalaması olan 533.000TL alınabilir ve %3 oranında indirim uygularsak karşımıza 517.000TL tavan fiyat çıkıyor. Ancak %6 oranında bir fiyat indirimi gelmesi durumunda ise bu fiyat 500.000TL’nin altında bile gerçekleşebilir. 
SONUÇ
Alfa Romeo Türkiye’ye büyük önem veriyor ve arkasında da markanın satışlarını arttırmak ve Alman premiumlara rakip olmak isteyen KOÇ Grubu bulunuyor. Ferrari temelli motora sahip olması nedeniyle de aracın üzerinde özel bir merak var. Caddelerde de görünmeye başlarsa Alfa Romeo’nun Türkiye’deki geleceği için büyük bir reklam olabilir. Ayrıca açıklanan Euro NCAP çarpışma testleri sonucunda Giulia’nın mevcut araçlar içerisinde en güvenli araç olduğu belli oldu. Tüm bunların etkisi ve doğru bir fiyat taktiği ile Giulia QV modelini caddelerimizde görebiliriz ve bu durum Alfa Romeo satışlarını Türkiye’de ciddi anlamda yükseltebilir.

Alfa Romeo Giulia, VW Tiguan ve Seat Ateca Euro NCAP testleri sonuçlandı

Facebook Comments