Alfa Romeo Giulia dizel motor verileri açıklandı

Alfa Romeo, oldukça iddialı bir tasarıma sahip sahip Giulia modeline çok güveniyor ve Giulietta ile başlayan atağını daha da üstlere taşıyacağını düşünüyor. Ayrıca serinin en üstünde bulunan QV (Quadrifoglio) ile büyük sükse yaptı ve modelin ismini bu sayede müthiş bir şekilde tanıttı. Şimdi ise modelin dizel seçeneğinin tüm detayları açıklandı.


Alfa Romeo Giulia QV motoru ne kadar Ferrari?

Üzerinde Ferrari F154 ailesinden elde edilen V6 çift turbo motorlu QV versiyonuna göre ciddi anlamda ehlileşmiş gibi görünen tasarım detayları Giulia’yı daha ciddi ve ağırbaşlı bir model gibi göstermiş. Yayınlanan fotoğraflardan beyaz renge sahip olan modelin spor paket tarzında, lacivert olanın ise lüks paket tarzında bir donanıma sahip olduğu da anlaşılabiliyor. Aslında aracın ehlileşmiş gibi görünmesi daha olgun ve gündelik bir havası olmasını sağlamış ki bu da iyi bir şey diye düşünüyoruz. Sonuçta satışların çoğu QV modeli ile değil normal modeller üzerinden gerçekleşecek.

Aracın iç tasarımı ise gerçekten de oldukça sportif bir havaya sahip. Sürücüye dönük kokpit tasarımı sportifliğe vurgu yaparken direksiyon ve koltuk tasarımları da bu vurguyu arttıran bir etkiye sahip. Tüm kokpitin ve koltukların siyah olduğu model spor paket tarzında görünürken, açık renk deri ve ahşap kombinasyonu yapılan modelin lüks pakete sahip olduğu anlaşılabiliyor. 8.8inc büyüklüğüne sahip olan bilgi eğlence sistemi ise kokpitin daha da güzel görünmesine büyük katkıda bulunurken gösterge kısmında donanım paketine göre 3.5inch veya 7inch büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü sürüş tarzına göre renk ve tarz değiştiren bilgi ekranı bulunacak.

Araçta aktif ve pasif güvenliğe oldukça önem verildiğini belirtmekte fayda görüyoruz. En alt donanım paketinde bile önden çarpışma uyarısı, otonom acil fren desteği, yaya tespit, entegre fren sistemi, şerit değiştirme uyarısı ve hız sabitleme sistemleri standart olarak sunulacak.

Alfa Romeo Stelvio nasıl bir SUV olabilir? Fiyatı ne olur?

Modelde hem dizel hem de benzinli motorların kullanılacağı belirtiliyor ancak 2.0lt benzinli 200ps ve 280ps motorların performans verileri henüz açıklanmadı. Detayları açıklanan dizel motorlar ise 2.2 litre motor hacmine sahip. Tamamen alüminyumdan imal edilen motor en son Multijet II yakıt enjeksiyon sistemine sahip. Kullanılan VGT yani değişken geometriye sahip turbo sayesinde turbo-lag yani turbo boşluğu en aza indirilebilmiş. Ayrıca karşı denge ağırlığı sayesinde titreşimler de en alt seviyede gerçekleştiği için konfora büyük katkıda bulunuyor. İki farklı güç seçeneğine sahip motorların her ikisinde de hem 6 ileri manuel şanzıman hem de 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği bulunuyor. İlginç olan ise torkun bilinçli olarak sınırlandırılmış olması. Güçten bağımsız ve şanzıman tipine bağlı olarak motorlar aynı tork verileri sahip. Aracın teknik ve performans verileri ise şu şekilde;

Alfa Romeo Giulietta makyajlandı

Eylül ayında satışa çıkması beklenen Giulia modelinin 2.2lt hacminde dizel motorlar ile ülkemizde başarılı olmasını beklemek hayalden öteye geçmeyecektir. 2.0lt benzinli motorlar ise bir miktar daha fazla satış yapabilir. Premium Alman rakipleri Audi A4 ve BMW 3 Serisi 2.0 litre ve Mercedes C Sınıfı 1.6 litre dizel motorlar ile Alfa Romeo karşısında büyük vergi avantajına sahip. Ayrıca A4 için 1.6lt dizel ve BMW için de 1.5lt dizel seçenekleri önümüzdeki yıl sunulabilir. Alfa Romeo’nun 2.2 litre dizel motorlar ile sunuluyor olması gerçekten de ülkemiz için büyük talihsizlik. Umarız Alfa Romeo’yu ülkemize getiren Koç Grubu bu konuda gereken önlemi alır ve vergi avantajına sahip motorları da seçenekler arasına eklerler. Aksi takdirde Giulia modelin hak ettiği ilgiyi görmeyerek sadece gerçekten markaya aşık ve farklı olmak isteyen kişilerin satın alabileceğini düşünüyoruz.

Facebook Comments