Nissan DIG-T 1.5lt 400ps motor ne kadar gerçekçi?

Japon Nissan markası 3 Şubat 2014 tarihinde yani bulunduğumuz günden yaklaşık olarak 2.5 yıl önce otomotiv sektörünü sarsacak bir motor tanıtmıştı. Bu motor hem düşük motor hacmine, hem az silindire sahip olmasına rağmen çok yüksek bir güç üretirken çok da düşük ağırlığa sahipti. DIG-T Nismo uzantısı ile tanıtılan bu mucize motorun aradan geçen sürede hedeflerine ne kadar ulaştığını incelemeye karar verdik.


Aynı marka ve model iki araç EuroNCAP’den nasıl 0 ve 5 yıldız alabiliyor?

DIG-T kısaltmasının açılımı Direct Injection Gasoline – Turbocharged yani Direkt Enjeksiyonlu Turbo Benzin olarak Türkçe’ye tercüme edilebilir. Direkt enjeksiyon ve turbo besleme gibi özellikler zaten günümüz benzinli motorlarının neredeyse tümünde bulunuyor ve artık iyice sıradanlaştığını bile söyleyebiliriz. Nissan ise günümüzde piyasaya sunduğu araçlarda bu uzantıyı kullanmaya devam ediyor. Aslında bu motor Nissan ve Renault ortaklığının bir ürünü. Renault TCe kısaltması ile kullanırken Nissan DIG-T uzantısını tercih ediyor.

2.5 yıl önce tanıtılan motor Nismo ismi hariç aynı kısaltmaya sahip olsa da çok ilginç teknik verilere sahipti. 1.5lt 3 silindirli bir motordan 400ps güç elde edilmişti ve ağırlığı da sadece 40kg olarak açıklanmıştı. Öyle ki 50cm yüksekliğe, 40cm uzunluğa ve 20cm genişliğindeki 267ps/lt güç/hacim oranına sahip bu süper motoru bir kişi kucağında bile taşıyabiliyordu. Hatırlanacağı gibi İsveçli super sport otomobil üreticisi Koenigsegg’de yakın bir zaman önce 1.6lt 400ps güç üreten prototipini tanıtmıştı. Ancak Nissan’ın motoru daha az hacim ve silindir ile aynı gücü elde edebiliyordu.

Koenigsegg 1.6lt motor nasıl 400ps güç üretebilir?

40kg ağırlığında 1.5lt 3 silindirli 40ps motor
Aslında bu prototip motorun temel bir amacı vardı. Motoru hafifletmek, ebatlarını küçültmek ve gücü yükseltmek. Bu amaçlar markanın önümüzdeki yıllar izleyeceği stratejinin prototip bir motora açık bir yansıması olarak dikkat çekti. Ayrıca motorda kullanılan yağ da çok özeldi ve iç sürtünmeleri en aza indiriyordu ve bu kadar düşük bir hacimden çok yüksek bir güç elde edilmesini kolaylaştırıyordu. 
Nissan ZEOD RC
Diğer taraftan bu motorun sadece bir motor olarak kalmaması gerekiyordu ve bu nedenle de deneysel Nissan ZEOD RC aracına monte edildi. Araçta bu motorun da dahil olduğu bir hybrid sistem bulunuyordu ve hedef “Garage 56” Le Mans 24 saat yarışına katılabilmekti. Sadece deneysel araçların katılabildiği bu etapta ZEOD RC şanzıman problemi nedeniyle yarışı tamamlayamadı ancak markanın hedeflerden birisi olan 300km/saat hızı geçmeyi başardı. 

Daha sonra ise Nissan, bu motorun teknolojisine sahip olduğunu belirttiği ve halen satışta olan Nissan Juke Nismo RS modelini 2015 yılında piyasaya sundu. Prototip motordan oldukça farklı yapıdaki bu araçta DIG-T teknolojisine sahip 1.6lt 4 silindir turbo-benzinli 215ps gücünde bir ünite bulunuyor. Nissan Juke RS 0-100km hızlanmasını 7.9 saniyede tamamlarken 200km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. 134ps/lt güç/hacim oranının ve çok da etkileyici olmayan performans verilerinin daha iyi seviyelerde olması beklenirdi diye düşünüyoruz. Aynı motorun 190ps güce sahip olan versiyonu Nissan’ın C Segmenti modeli Pulsar’da da kullanılıyor. Renault tarafında ise bu motorun 220ps güce sahip olan versiyonu Renault Clio RS 220 Trophy modelinde şu ana kadar elde edebileceği en yüksek gücü elde etti. Yeni Renault Megane modelinde ise aynı motor 205ps güç üretiyor. Yani DIG-T bazlı bir motor şimdilik en fazla yaklaşık 138ps/lt güç/hacim oranına ulaşabildi. 

1.0 lt 3 silindirli VW TSI motor Passat’da kullanılır mı?

Renault Clio RS Trophy
Diğer taraftan Nissan ve Renault geçtiğimiz yıldan itibaren 1.2lt DIG-T teknolojisine sahip motoru genellikle giriş seviyesi seçenek olarak yaygın bir şekilde kullanmaya başladı. Ancak bu motor Nissan’da 115ps Renault’da ise 120ps güç üretiyor. Oldukça başarılı ve düşük tüketime sahip motorlar olsalar da prototip motorun verilerinden yine de çok ama çok uzaklar. Görünen o ki prototip motorun türevleri şu ana kadar en fazla 220ps güce kadar çıkabiliyor. 
Tabii burada motorların dayanıklılık ve tüketim değerlerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Nissan ve Renault bu güne kadar yaptıkları çalışmalarda büyük ihtimalle bu iki durum konusunda istedikleri sonucu elde edemedikleri için motor gücünü 220ps üzerine çıkartmadılar. Ayrıca normalde 1.5lt ve 3 silindir olan motordan henüz bir haber de bulunmuyor. Hala 1.2lt ve 1.6lt 4 silindirli motor üzerinden satışlar devam ediyor. Ancak artık tüm markalar tarafından tercih edilmeye başlanan 1.5lt hacimli motorların bir süre sonra Nissan ve Renault’da da göreceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca 3 silindir olması da muhtemel görünüyor. 
Gücü konusunda kesin bir şey söylemek zor ancak bazı mevcut veriler üzerinden tahminde bulunabiliriz. Hatırlanacak olursa Peugeot RCZ-R modelinde bulunan 1.6lt turbo-benzinli motor 270ps güç üretebiliyor. Bu motor 1.6lt ve altındaki tüm hacimler arasında 169ps/lt değeriyle en yüksek güç/hacim oranına sahip motor olarak dikkat çekiyor. Bir diğer düşük hacimli rekortmen motor ise BMW’nin i8 modelinde kullandığı 1.5lt 3 silindirli 231ps güç üreten motor. Bu motor da 154ps/lt güç/hacim oranı ile Peugeot motorunun hemen ardından geliyor. 154ps/lt-169ps/lt değerleri üzerinden gidecek olursak ve Nissan ile Renault’un muhtemelen daha yeni bir teknoloji kullanacak olması nedeniyle rahatlıkla 1.5lt hacminde 3 silindirli bir motordan dayanıklılık ve tüketim sorunları da aşılarak önümüzdeki 5 yıl içerisinde 280-290ps güç elde edeceğini ve 300ps sınırını zorlayacağını düşünüyoruz. 400ps güç bahsettiğimiz süre içerisinde bir seri üretim araçta çok mümkün görünmüyor ancak Nissan bu güç değerini belirleyerek “Hedef ne kadar büyükse vurmak o kadar kolaydır” atasözünü benimsemiş diye düşünüyoruz. Belki de bu güç artık seri olarak kullanılmaya başlanan elektrikli turbo sayesinde gerçekleşir. 

Facebook Comments