Yeni Audi A5 tanıtıldı

Audi’nin uzun bir zamandır test ettiği ve son olarak 2 adet kısa video ile hayranlarını meraklandırdığı D Segmenti coupe modeli A5 baştan sona yenilendi. Birçok ortak parça ve platformunu paylaştığı 4 kapılı sedan modeli A4 modeli de yakın bir zaman önce yenilenmişti. Bu modelin Coupe kasası olan A5 kardeşinde olduğu gibi ince ancak etkili dokunuşlarla daha şık ve sportif bir görünüme kavuşmuş oldu.


Yeni-Eski Audi A4 Karşılaştırması için tıklayınız

Yeni A5 modelinin ön ve arka görünümü yerine geldiği modele göre hissedilir derecede değişmiş ve hem daha sportif hem de daha modern görünüyor. Üzerinde ütü izleri bulunan motor kaputu ise sportif görünümü pekiştiriyor. Yan görünüm ise karakteristik C sütunu nedeniyle bir önceki modeli ciddi anlamda anımsatıyor diyebiliriz. Aracın boyutlarının büyümesine rağmen elde edilen 60kg hafiflik gerçekten önemli bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor. Ayrıca 0.25 Cd değeri ile sınıfının en aerodinamik modeli olma iddiasına sahip.

Aracın kokpiti ise tamamen yeniden tasarlanmış ve Audi’nin yeni kokpit tasarımına kavuşmuş. Bu kokpit yeni Audi A4 modelinde de aynen kullanılıyor. Boyutlardaki  büyüme sayesinde kabindeki yaşam alanı da büyümüş ve önceki modele göre çok daha rahat bir ortam elde edilmiş. Dur-kalk özellikli trafik ışıklarını tanıyabilen cruise control, çarpışma önleme ve dönüş asistanı ile çarpraz trafik asistanı gibi yardımcı aktif sistemler sayesinde yarı otonom sürüş özelliklerine de kavuşmuş gibi görünüyor. 


Kullanılan motor ve şanzıman seçenekleri ise şu şekilde;
  • 2.0lt 4 silindir turbo-benzin 187hp – 6 ileri manuel veya 7 ileri çift-kavramalı otomatik seçeneği
  • 2.0lt 4 silindir turbo-benzin 248hp – 6 ileri manuel veya 7 ileri çift-kavramalı otomatik seçeneği
  • 2.0lt 4 silindir turbo-dizel 187hp – 6 ileri manuel veya 7 ileri çift-kavramalı otomatik seçeneği
  • 3.0lt V6 silindir turbo-dizel 215hp – 6 ileri manuel veya 7 ileri çift-kavramalı otomatik seçeneği
  • 3.0lt V6 silindir turbo-dizel 268hp – 8 ileri otomatik şanzıman
  • 3.0lt V6 silindir turbo-benzinl 350hp (Audi S5) – 8 ileri otomatik şanzıman
    • 0-100km/saat  hızlanma: 4.7 saniye
    • Ortalama tüketim: 7.3lt/100km
4×4 Quattro özelliği ilk başlarda sadece 4 silindirli motora ve 6 ileri manuel şanzımana sahip seçeneklerde tercih edilebilecek. Ayrıca tüm modellerde opsiyon olarak alınabilecek olan sportif arka diferansiyel yol tutuşa katkıda bulunacak. 
Ülkemize 2.0lt ve 3.0lt motorlar ile gelmesi durumunda satışları sınırlı kalacak modelin Audi A4 modelinde de kullanılan 1.4 turbo-benzin 150ps güce sahip motor ile gelmesi durumunda ise rakiplerinin önüne geçme şansını oldukça kuvvetli görüyoruz. BMW 4 Serisi Coupe modelini 1.5lt motor ile Mercedes’de C Sınıfı Coupe modelini 1.6lt motor ile daha önce satışa sunmuştu. Audi A5 ile ilgili daha detaylı bir karşılaştırmayı da görsel, teknik ve ölçü olarak yakın bir zamanda yayınlayacağız.

Facebook Comments