Yeni Citroen C3 tanıtıldı

Citroen’in B Segmentinde (Sub-Kompakt) yer alan modeli C3 yenilendi. 2009 yılından beri üretilmekte olan bir önceki kasaya göre çok büyük değişiklikler içeren yeni model yüksek yapısıyla da mini Crossover modellerine bile rakip olabilir. 


Yeni Citroen C6 tanıtıldı

Aracın gerek içi gerekse de dışı o kadar büyük ölçüde değişti ki nereden başlasak bilemiyoruz. Öyle ki Citroen tasarımcıları bir önceki modelden en ufak bir benzer noktayı aracın hiç bir tarafında kullanmamışlar. Bu nedenle yoruma gerek olmadığını ve karşılaştırmalı resimlerin gerekeni söylediğini düşünüyoruz. Ancak bu hali ile sınıfının en şık modellerinden birisi olduğu da oldukça açık ve Mini markasının başlattığı kişileştirme yeni C3 modelinde de karşımıza çıktı. Araçta çok farklı renk kombinasyonları tercih edilebilecek. Renault da Captur ve Clio modellerinde bu seçeneği sunuyor ve aracın genel görünümüne büyük katkıda bulunuyor. 
Üstte yeni Citroen C3
Aracın iç tasarımı da dış tasarıma benzer bir şekilde tamamen farklı. Yuvarlak hatlar yerini köşeli ve modern bir tasarıma bırakmış. Radikal bir tasarıma sahip C4 Cactus modeline benzeyen kokpitin ortasında yer alan dev bilgi-eğlence sistemi önceki modele göre çok daha dikkat çekici ve şık bir tasarıma sahip. Havalandırma üfleçleri ise aracın kapılarında yer alan siyah plastik korumaya benzer bir parçalı dikdörtgen tasarıma sahip. Havalandırma düğmeleri ise eskisine göre çok daha küçük ve bu sayede daha derli toplu bir görünüm elde edilmiş diyebiliriz. Bize göre yeni Citroen C3 gerek iç gerekse de dış tasarım olarak hedefi tam ortadan vurmuş. Bu hali ile bir önceki modele göre çok daha fazla beğenileceğini düşünüyoruz. 
Solda yeni Citroen C3 kokpiti
Zengin bir donanım listesine sahip olacak olan modelde 3 boyutlu navigasyon sistemi, trafik bilgilendirme, geri görüş kamerası, kör nokta uyarı sistemi, yokuş kalkış desteği ve sürücü yorgunluk uyarı sistemi gibi özellikler motor tipine ve donanım paketine göre standart veya opsiyon olarak sunulacak. Yeni Citroen C3’de kullanılacak motorlarda ise önemli bir değişiklik bulunmuyor. Motorun tipine ve gücüne göre ise  6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik şanzıman seçilebilecek. Modelin 2016 yılı son çeyreğinde ülkemizde olması beklenebilir. Fiyatının ise araçta hissedilen kalite artması ve tarz nedeniyle mevcut modelden %10 daha pahalı olmasını beklenebilir. 
 • Benzin
  • 1.2lt 3 silindir atmosferik-benzin 68ps
  • 1.2lt atmosferik-benzin 82ps
  • 1.2lt turbo-benzin 110ps
 • Dizel
  • 1.6lt 4 silindir turbo-dizel 75ps
  • 1.6lt 4 silindir turbo-dizel 100ps
B Segmentinde bulunan diğer modeller
 • VW Polo, Opel Corsa, Ford Fiesta, Mazda 3, Audi A1, Mini One, Renault Clio, Seat Ibiza, Toyota Yaris, Nissan Micra, Hyundai i20, Fiatr Punto, Kia Rio

Facebook Comments