Yeni Porsche Panamera tanıtıldı

Porsche’nin ilk sedan modeli Panamera 2009 yılında tanıtılmıştı ve görünümü biraz eleştirilse de oldukça iyi satış rakamlarına ulaşmıştı. Aradan geçen 7 başarılı yıl sonrasında ise model yenilendi ve eleştirilen noktaların neredeyse tümü elden geçirildi. Satışları etkilememiş olsa da modelin uzun ve kambur görünümü oldukça eleştiriliyordu ve aracın sportif görünümünü bozduğu belirtiliyordu. Bu eleştiriyi oldukça fazla dikkate alan Porsche tasarımcıları arka bölümdeki diz mesafesini azaltmadan oldukça başarılı bir şekilde bu kamburluğu neredeyse yok etmişler. Bu sayede aracın görünümü uzatılmış ve arka kapı eklenmiş Porsche 718  ve 911 modeli gibi görünüyor bile diyebiliriz. Bu da yeni Panamera’yı kendi sınıfının en sportif görünüme sahip modeli haline getiriyor.

Porsche 718 modeli için tıklayınız

Yeni Porsche Panamera profil görünümü
Aracın ön görünümü ise yeni tanıtılan 718 modeli ile oldukça benzerken bir önceki modelin genel hatlarını da barındırmıyor değil. Zaten bu yapı geçmişten günümüze kadar gelmiş olan karakteristik bir Porsche tasarım detayı denilebilir. Aracın ön kısmında makyaj benzeri olan değişiklik arka kısımda yerini yepyeni bir görünüme bırakıyor. Özellikle Porsche 911 modeli ile olan benzerlik dikkat çekiyor. Sonuç olarak ilk bakışta bir önceki Panamera’yı anımsatsa da karşımıza çok daha şık ve sportif bir model çıktı diyebiliriz. Ayrıca sportif bir tasarıma rağmen 495lt bagaj hacmi (koltuklar yatırılınca 1304lt) sunuluyor olması ayrı bir başarı olarak da öne çıkıyor.
Yeni Porsche Panamera ön ve arka görünüm
Aracın kokpitinde ise dikkat çeken en büyük yenilik olarak dokunmatik tuşların artık klasik tuşların yerini alması olarak gösterilebilir. Bilindiği gibi Porsche VW Grubu içerisinde bulunuyor ve VW, konsept olarak tanıttığı neredeyse her modeli artık bu şekilde tasarlıyor. Ayrıca kokpitin ortasında yer alan 12.3 inch büyüklüğünde bilgi-eğlence ekranı oldukça heybetli görünüyor ve dokunmatik düğmeler ile olan uyumu gerçekten de çok iyi. Diğer taraftan gösterge grubunun ortasında yer alan devir göstergesi geleneklere uygun olarak analog tercih edilmiş ancak sağında ve solunda bulunan göstergeler yüksek çözünürlüklü ekranlardan oluşuyor. 
Yeni Porsche Panamera kokpit
Porsche’nin yeni tasarladığı MSB (Modular Standart Architecture) platformuna sahip olan model adaptif havalı süspansiyon, aktif süspansiyon, dinamik şasi kontrol sistemi, tork yönlendirme sistemi, elektromekanik direksiyon sistemi ve Panamera’da ilek kez sunulacak olan 4WS yani 4 tekerleği kontrol eden direksiyon gibi yol tutuşu arttıran sistemler sayesinde spor otomobil yol tutuş özellikler modele kazandırılmış. 
Panamera’da şimdilik 3 farklı oldukça güçlü motor seçenekleri tanıtıldı. İkisi benzin biri dizel olan motorların üçü de tamamen yeni motorlar ve bir başka modelde daha kullanılmadı. Şimdilik giriş seviyesi olan Panamera 4S modelinde kullanılacak motor 2.9lt V6 bi-turbo benzin 440ps güce 550nm torka sahip. Bu motor ile 0-100km hızlanmasını 4.4 saniyede (4.2sn – Sport Chrono Paket) tamamlayan model maksimum 289km/saat hıza çıkabiliyor ve ortalama yakın tüketimi de 100km’de 8.1lt olarak açıklanıyor.

Serinin en üstünde yer alan Panamera Turbo modelinde ise yine tamamen yeniden tasarlanan 4.0lt V8 bi-turbo benzin 550ps güce 770nm torka sahip motor kullanılacak. Bu motor ile 0-100km hızlanmasını 3.8 saniyede (3.6 saniye- Sport Chrono Paket) tamamlayan model maksimum 306km/saat hıza çıkabiliyor ve ortalama yakın tüketimi de 100km’de 9.3lt olarak açıklanıyor. Bu veriler eşliğinde Panamera Turbo modelinin şu anda satışta olan tüm modeller arasında en hızlı Sedan model olduğu belirtiliyor ve bunu da kanıtlamak için Nürburgring pistinde elde edilen 7:38 zamanı da örnek gösteriliyor. Bu konuda oldukça iddialı olan Alfa Romeo QV modelinin 7:39, BMW F10 M5 modelinin de 7:55 zamanına sahip olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Ayrıca bu motor önümüzdeki yıllar Audi, Lamborghini ve Bentley modellerinde de kullanılacak.

Yeni Porsche V8 motoru Lamborghini ve Bentley’de de kullanılacak haberi için tıklayınız

Modelde tanıtılan tek dizel motor ise diğer iki motora sahip model gibi oldukça hızlı. Panamera 4S Diesel olarak adlandırılan bu modelde 4.0lt V8 bi-turbo dizel 422ps güce ve 850nm torka sahip. Bu motor ile 0-100km hızlanmasını 4.5 saniyede (4.3 saniye- Sport Chrono Paket) tamamlayan model maksimum 285km/saat hıza çıkabiliyor ve ortalama yakın tüketimi de 100km’de 6.7lt olarak açıklanıyor. Bu veriler eşliğinde modelin dizel motora sahip seri üretim en hızlı model olduğu belirtiliyor. 

Diğer taraftan 3.0lt V6 turbo-benzin ve dizel motorların da giriş seviyesi modellerde olacağına kesin bir gözle bakılırken 718 modelinde sunulmaya başlanan ve ülkemizde de satışına başlanan 2.0lt turbo-benzin 300ps motorun bu modelde olup olmayacağı ile ilgili bir bilgi henüz bulunmuyor. Ancak daha büyük ve daha ağır bir kasaya sahip olan BMW 7 Serisi ve Audi Q7‘de bile artık 2.0lt motor sunuluyor olması bize göre 718 motoruna sahip 2.0lt Panamera’nın gerçek olabileceğini gösteriyor. Bu arada Porsche Panamera’nın rakibi olan Audi A7‘de de 2.0lt motor bulunduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Sonuç olarak yeni Porsche Panamera hem daha lüks hem daha sportif hem de daha performanslı bir model olarak karşımıza çıktı. 4 kişilik lüks ve konforlu bir model olsa da Coupe formunda Supersport araçların sahip olduğu performans verile ile de dikkat çekiyor. Modelin satışlarına 2016 Kasım ayında başlanması planlanıyor.

Porsche Panamera Turbo Nürburgring pisti rekoru videosu

Facebook Comments