Renault Alaskan tanıtıldı

Renault’un 2015 yılında konsept modeli tanıtılan ve geçtiğimiz aylarda fabrikada önden çekilmiş bir fotoğrafı görüntülenen pikap modeli görücüye çıktı. Nissan Navara bazlı olan araç bu model ile oldukça benzer bir tasarıma sahip olsa da bazı detayların büyük fark yarattığı rahatlıkla söylenebilir.


Analiz: Binek araç yerine pikap alınır mı?

Geçmişte sadece bazı markaların pikap modeli varken değişen kullanım alışkanlıkları ve çok yönlülük doğrultusunda bu modeller artık tüm markaların ilgisini çekmeye başladı. Toyota, Nissan, Ford, Chevrolet gibi markaların öncülüğünde olan pikap pazarına VW’in asfalt özellikleri oldukça kuvvetli olan Amarok modeliyle giriş yapmasıyla işler büyük ölçüde değişti. Birçok marka VW’in yolunu izledi ve SUV modellere yakın özelliklere sahip modellerini piyasaya sürdüler. Renault’da Alaskan modeli ile bu kervana katılan en son model oldu. Nissan Navara bazlı bir diğer model olan Mercedes X Serisi pikap modelinin de 2017 yılında satışa sunulması bekleniyor.
Aslında bir Nissan Navara klonu olan modelin ön tasarımı ise oldukça farklı detaylara sahip. Hem ön panjur hem de tamponda iki model arasında en ufak bir ortak nokta bulunmuyor. Ayrıca Alaskan modelinde motor kaputu üzerinde ütü izleri bulunuyor. Arka tasarımları ve yan tasarımları aynı olsa da stop grubunun renkleri farklı ve Alaskan modelinde ön çamurluğun üstündeki sinyal lambası farklılık yaratıyor. Bize göre Renault’un yeni ön panjur tasarım anlayışı ile Navara kasası çok başarılı bir şekilde birleştirilmiş. Bu sayede aracın ön kısmı bize göre Navara’dan daha kuvvetli bir görünüme sahip. Aracın kokpitinde ise direksiyon hariç en ufak bir değişiklik bulunmuyor.
Şasisi, ön görünümü hariç kasası ve kokpiti aynı olan Alaskan ve Navara’nın motorları, şanzımanı ve çekiş sistemleri de aynı. Navara’da kullanılmakta olan 2.3lt hacminde turbo-dizel ünitelerden tek turbo olanı 160ps bi-turbo olanı ise 190ps güce sahip. Bu güç 4×2 veya 4×4 çekiş sistemine ise 6 ileri manuel ve isteğe bağlı olarak 7 ileri otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Neredeyse aynı olan her iki modelin yakıt tüketimlerinin ve performanslarının da aynı olması rahatlıkla beklenebilir. Bu arada Navara’nın sınıfının en düşük yakıt tüketimlerinden birisine sahip olduğunu belirtmekte fayda var.  
İlk olarak Kolombiya’da satılmaya başlanacak olan model daha sonra Güney Amerika’da bulunan diğer ülkelerde de satılmaya başlanacak. Daha sonra ise Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak. Güney Amerika’da Arjantin ve Meksika, Avrupa’da ise Nissan Navara’nın da üretildiği İspanya’da üretilerek Avrupa’ya dağıtılacak. Renault Alaskan’ın 2017 başında ülkemizde olması ve Nissan Navara ile benzer veya bir miktar daha düşük fiyat ile satılmasını bekliyoruz. 

Facebook Comments