Klima yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Oldukça sıcak bir yaz mevsimi ile karşı karşıyayız ve bulunduğumuz günlerde gündüz sıcaklıkları 40C dereceyi de geçebiliyor. Bu gibi yüksek sıcaklıklarda ise araçlardaki en büyük yardımcımız olarak klima sistemleri öne çıkıyor. Ancak yüksek tüketimi düşünen bazı sürücüler cam açmak ve klimayı çalıştırmak arasında kalabiliyor. Bir çok sürücü klima açmanın yakıt tüketimini aşırı yükselteceğini düşünür. Ancak bu düşünce tamamen yapılan hıza, dış sıcaklığa, kullandığımız aracın tipine ve durumuna göre değişmektedir. Bu nedenle bilinçli şekilde kullanılırsa klimanın tüketime etkisi oldukça sınırlı olabilir.

Yapılan hız ve klima ilişkisi
70km üzerindeki hızlarda klima kullanmak cam açmaya göre daha ekonomiktir. Klima yakıt tüketimini 70km üzerinde %10 civarında yükseltirken cam açmak yaklaşık %20 yükseltir. Cam açmak aracın aerodinamiğini bozacağı için daha fazla tüketime neden olur. Bunu aracın içerisine giren rahatsız edici rüzgar şiddetinin ve rüzgar sesi seviyesinin artmasından da anlayabiliriz. 70km altında hızlarda serinlemek için cam açmak klima açmaya göre daha ekonomiktir. Özellikle dur kalkın sık olduğu şehir trafiğinde klima kullanmak yakıt tüketimini %20 değerinden daha fazla yükseltebilir.
Büyük boy sedan araçlar ve SUV araçlar için 70km kuralı daha keskin olabilir. Özellikle ağır ve sürtünme yüzeyi fazla olan SUV araçlarda yüksek hızlarda cam açmak veya sıkışık trafikte klima ile yol almak yakıt tüketimini tahmin edilenden daha fazla etkileyebilir.
Rölantide klima çalıştırmak
Uzun süre ısınmış bir aracı rölantide klima ile soğutmaya çalışmak hem motoru yorar hem de yakıt tüketimini ciddi oranda yükseltir. Yapılması gereken aracın camlarını tamamen açmak, klimayı iç dolaşım konumuna ve maksimum seviyeye getirmek ve bir an önce yola koyulmaktır. Araç içerisine girecek taze hava ile sıcak hava yer değiştirir ve bu sayede klimaya gereksiz yük binmekten kurtarır. Sıcak hava tahliye olduktan sonra camlar kapatılmalı, klima dışarıdan hava alacak konuma getirilmeli (iç dolaşım kapatılmalı) ve klimanın üfleme düzeyi düşürülmelidir. 

Diğer taraftan bazı durumlarda araç rölantideyken klimayı çalıştırmak zorunda kalınabilir. Böyle durumlarda tüketime etkisini en aza indirebilmek için klima en üst noktada değil mümkünse en alt noktada çalıştırılmalıdır. Ayrıca bu sırada cam açmak da yanlıştır. Hareketsiz durumda olunduğu için çok sıcak hava içerideki soğuk hava ile yer değiştirir. Kısacası rölantide en alt noktada klima çalıştırmak  ve cam açmamak tüketimi en az şekilde etkiler. Klimayı en yüksek noktada çalıştırmak ile en alt noktada çalıştırmak arasında %10-15 oranında yüksek tüketim gerçekleşebilir.

Yakıt tüketimi EU lastik etiketi değerlerine göre ne kadar fark ediyor?

Otomatik Klima – Manuel Klima etkisi
Otomatik klima sistemi manuel klima sistemine göre sabit bir sıcaklığa ayarlanabilir. Bu da sistemin daha verimli çalışmasına katkıda bulunur. Kullanıcılar manuel klima sistemlerini uzun bir süre tam güç çalıştırırlar. Bu alışkanlıktan veya unutkanlıktan kaynaklanabilir. Ancak otomatik klima ayarlanan sıcaklığı elde eder etmez sistemin çalışmasını yavaşlatır ve bu sıcaklığı sürekli korur. Bu nedenle klimayı tam güç çalıştırmak da yakıt tüketimini yükseltir. Otomatik klima sistemleri bu nedenlerden dolayı tüketimi %20-25 oranında daha az yükseltir. 
Polen Filtresi
Araçtaki polen filtresi eskimiş veya toz ile dolmuş ise klima performansını olumsuz yönde etkiler. Rahat hava sirkülasyonu yapamayan bir filtre nedeniyle klima verimli çalışamaz bu da aracın yakıt tüketimi yükseltir. Bu nedenle polen filtresinin belirli aralıklarla düzgün bir şekilde temizlenmesi veya değiştirilmesi şarttır. Diğer taraftan klimanın uzun süre çalışmadığı kış aylarında belirli aralıklarla klima sistemini 10 dakika boyunca çalıştırmak sistemin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Uzun süre çalıştırılmayan klima sistemleri de yakıt tüketimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bakımsız bir klima sistemi hem iyi soğutma gerçekleştiremez hem de yakıt tüketimini %5-10 arasında etkileyebilir. 

Motor gücü
Klima sistemlerinin çalışmasını sağlayan klima kompresörü gücünü motordan alır. Bu nedenle de motor üzerinde aslında bir yüktür. Ancak klimanın motoru ne oranda etkilediği motorun gücü ve büyüklüğü ile de alakalıdır. Güçsüz bir motor ile güçlü bir motora olan etkisi aynı değildir. Örnek vermek gerekirse 1.2lt atmosferik bir motorun kliması 1.6lt turbo motorunkine göre daha küçük olmasına rağmen motoru daha çok etkiler ve bu nedenle de klima kullanıldığı zaman tüketimdeki artık daha yüksek oranda gerçekleşebilir. Ayrıca klima açık bir şekilde rampa çıkarken küçük ve güçsüz motor diğer motora göre klimadan kaynaklı olarak daha fazla yakıt tüketebilir.


Geniş lastik yakıt tüketimini ne kadar yükseltir?

SONUÇ
Klima sistemleri doğru zamanda ve doğru oranda kullanılırsa yakıt tüketimini ciddi oranda etkilemez. Akıllı bir kullanım ile yeterli güce sahip olan bir araç ile klima açıkken %3-5 oranında daha fazla yakıt tüketimi gerçekleşebilir. Diğer taraftan düşük güce sahip bir araçta bakımı yapılmamış manuel bir klima sistemi ile tam güçte soğutma yapmaya çalışmak üstelik buna rölanti de de devam etmek aracın tüketimini %25-30 oranında yükseltebilir.

Lastik hava basıncının yakıt tüketimine, yol tutuşa ve aşınmaya etkileri nelerdir?

Facebook Comments