Çin Hükümeti’nden satılık Mercedes S500L Pullman’lar

Geçtiğimiz yıllarda Mercedes’den ayrı bir marka olarak konumlandırılan Maybach markası en büyük rakibi Rolls Royce ve Bentley ile istenildiği şekilde rekabet edememişti ve bu nedenle tekrar Mercedes markası altına girmişti. Mercedes, Maybach uzantısı ile mevcut S Sınıfı modellerinin alt yapısı, görünüm ve iç hacim özelliklerinini kullanarak oldukça özel ve ultra lüks modeller üreterek ezeli rakibi BMW bünyesinde bulunan Rolls Royce ve VW bünyesinde bulunan Bentley markalarına tekrar rakip olmak istiyor. 


Fabrikadan satılık Klasik Mercedes’ler

Ancak geçmiş dönemlerde Maybach modelleri satılmadan önce uzatılmış S Sınıfı modelleri bulunuyordu.  Pullman adında limuzin versiyonları olan bu modellerin tarihini aşağıda kısa bir şekilde özetledik. Haberimize konu olan model ise Mercedes’in 1991-1998 yılları arasında üretilmiş olan ve belki de en sevilen S Sınıfı Mercedes’lerden birisi olan W140 kasa Pullman modeline ait. S500L ve S600L olarak üretilen W140 Pullman gerçekten de oldukça aranan ve özel bir araç olarak dikkat çekiyor. 
Diğer taraftan Çin Hükümeti’nin 8 adet S500L Pullman modelini satışa çıkarttığı duyulunca dünya otomobil yayıncılığında önemli bir haber oldu. Ayrıca araçlar oldukça bakımlı ve fiyatları da böyle özel ve az bulunur bir araç için oldukça makul. 76.000-96.000 Dolar arasında değişen fiyatların TL karşılığı ise 228.000TL ile 288.000TL arasında değişiyor. Bu da 2016 yeni kasa E200 Mercedes fiyatıyla yaklaşık aynı. Ancak bu araçların eşsizliği tartışılmaz ve her biri de oldukça özel koleksiyon araçları olarak öne çıkıyor. Satılığa çıkan araçlarla ilgili tüm resimlere Mercedes Pullman başlığının bitimde ulaşabilirsiniz.

Mercedes Pullman 

Geçmiş zamanlarda markanın kendi ismi ile oldukça sükse yapmış 600 Pullman modeli bulunuyordu. 1963-1981 yılları arasında üretilen bu model dönemin en lüks araçlarından birisi olarak anılıyordu. 6240mm uzunluğunda ve 2770kg ağırlığında olan modelde 6.3lt hacminde enjeksiyonlu V8 silindirli atmosferik-benzinli 250ps güç ve 500nm torka sahip bir motor bulunuyordu. 
600 Pullman modelinin yüksek tavanlı ve sadece yolcu bölmesi tenteli olan bir üstü açık versiyonu da bulunuyordu. Bu ultra lüks araca sahip olanlar arasında dönemin Alman Hükümeti ve Beatles rock müzik grubu da bulunuyordu.
Daha sonraki zamanlarda S Sınıfı üzerinden uzun versiyonlar üretilmeye devam edildi. Devlet başkanları, milyonerler ve pop müziği yıldızları tarafından tercih edilen bu modellerden ülkemizde de Cumhurbaşkanlığı bünyesinde çeşitli yıllara ait 2 yada 3 adet bulunduğu tahmin ediliyor.

Çin Hükümeti’nin satılığa çıkarttığı S500L Pullman modelleri

Facebook Comments