Honda NSX ne kadar Super Sport bir model?

Honda’nın 1990 yılında üretilmeye başlanan performans modeli Honda NSX gerek performansı gerekse de görünümü ile super sport modellerin önemli bir alternatifiydi. 2015 yılında üretilmeye başlanan yeni kasa NSX ileri teknolojisi, görünümü ve performansı ile Alman ve İtalyan rakiplerinden geri kalır gibi değil. Biz de bu aracın super sport bir araç mı yoksa bu sınıfa aday mı olduğunu analiz etmeye karar verdik.

İlk Honda NSX
1990 Honda NSX
1990 yılında üretilmeye başlanan Honda NSX 2005 yılına kadar tam 15 yıl üretildi. Bu kadar uzun bir süreye 2 hatta 3 farklı kasa sıkıştıran rakiplerinin aksine Honda NSX tek bir kasa tipiyle bu derece uzun süre taze kalmayı başardı. Diğer rakiplerinin aksine arka-ortadan motorlu yapısı ve dünyada seri üretilen bir otomobilde ilk kez kullanılan tam alüminyum gövdesi ile öne çıkan modelin tasarımı oldukça aerodinamikti ve kokpiti de F-16 uçaklarından örnek alınmıştı. Ayrıca kötü bir yarış kazasında hayatını kaybeden Formula 1 pilotu Ayrton Senna tasarımın son aşamasında büyük destekte bulunmuştu. 
Coupe ve Targa olarak iki farklı kasa tipiyle satılan modelde başlangıçta 3.0lt hacminde olan motor daha sonra 3.2lt’ye çıkarıldı. V6 silindirli atmosferik-benzinli motor 294ps güç ve 393nm torka sahipti ve güç arka tekerleklere 6 ileri manuel veya 4 ileri otomatik şanzıman ile aktarılıyordu.. Bu motor modeli 4.8 saniyede 100km’ye ulaştırıyor ve 266km/saat maksimum hıza erişmesini sağlıyordu. Çok iyi performansa sahip olan aracın esas çıkış noktası dönemin gözde aracı Ferrari 348 modeliydi ve tasarımı ve yapısı da ona benziyordu. 
Yeni Honda NSX

2015 yılında 2016 model olarak tanıtılan Honda HSX modeli ise oldukça ileri teknolojiler barındırıyor. 3.5lt V6 silindir çift-turbo benzin motora 3 adet de elektrikli motor eşlik ediyor. Sistemin toplamda 571hp güce ve 656nm torka sahip. Bu güç sürekli 4×4 çekiş sistemine 9 ileri DCT (Çift Debriyajlı Şanzıman) ile aktarılıyor. Bunun sonucu olarak da model 3.0 saniye gibi kısa bir sürede 100km hıza çıkabilirken 308km/saat maksimum hıza sahip. Ayrıca çok iyi performans değerlerine rağmen ortalama tüketim değeri 100km’de 10lt olarak açıklanıyor.
Honda NSX motor, şanzıman ve çekiş sistemi
Ayrıca birçok sürüş destek yardımcısı ve sistem de aracın sürüş özelliklerini destekliyor ve bu sayede yol tutuş özellikleri de İtalyan ve Alman rakiplerinden geri kalır gibi değil. Quiet, Sport, Sport+ ve Track sürüş seçeneklerine sahip olan araçta ihtiyaca göre benzin ve elektrik motorlar farklı şekillerde devreye giriyor. Aracın şasisi ve gövdesinde ise bu güne kadar başka hiçbir araçta kullanılmamış bazı teknolojileri de mevcut. Aluminyum ve güçlendirilmiş çeliğin birlikte kullanımı sayesinde hem hafif hem de oldukça rijit bir gövde yapısı elde edilmiş. Ayrıca gövdenin farklı yerlerinde kullanılan hafif ve sağlam parçalar ağırlığa katkıda bulunmuş. Bu sayede rakiplerine göre genel olarak daha güçsüz bir araç olsa da 0-100km hızlanması daha iyi ya da eşit olmasıyla dikkat çekiyor. 
Honda HSX şasi
Rakipleri ile durum nedir?
Çok farklı bir motor şanzıman sistemi sunan Honda NSX, Alman ve İtalyan rakiplerine göre %20 ile %65 arasında daha ucuz fiyatlara sahip. Burada BMW i8 ve Nissan GT-R modellerini de eklemeyi uygun gördük. Nissan GT-R daha güçsüz bir model olmasına rağmen Honda NSX ile oldukça yakın bir performansa sahip. Ayrıca GT-R, NSX’den 6km/saat daha yüksek maksimum hıza sahip. Ancak Nissan görünüm olarak super sport bir araçtan daha çok modifiye edilmiş bir Coupe gibi görünüyor. Her şeye rağmen GT-R modelini her zaman olduğu gibi tebrik etmek gerekiyor. Sunduğu müthiş performansı böyle bir araç için gerçekten de çok uygun bir fiyata sunuyor denilebilir. 
Listemizin bir diğer farklı modeli de BMW i8. super sport bir araç olmasa da barındırdığı elektrik motoru ile NSX modeline yakın bir teknoloji sunuyor diyebiliriz ancak daha güçsüz bir model olarak öne çıkıyor. Zaten performansı da NSX’e göre oldukça geride. Fiyatları oldukça yakın olan iki model arasından NSX performansı ile parıldıyor diyebiliriz. 
Listemizde bulunan diğer modellerden İngiliz Mclaren 570S, İtalyan Ferrari 488GTB ve Alman Porsche 911 çift turbo-benzin motorlara sahip ve elektrik motoru destekleri bulunmuyor. Ayrıca tümü NSX’den daha güçlü. 0-100km hızlanmaları oldukça yakın olan modellerin ortalaması Honda NSX ile aynı. Yani Honda gerçekten de çok iyi bir hızlanma değerine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Listemizin birebir aynı atmosferik-benzin motoruna ve 7 ileri DCT şanzımanına sahip iki modeli Audi R8 ve Lamborghini Huracan ise NSX’den 0.2 saniye daha geç bir şekilde 0-100km hıza ulaşıyor. Ancak motor güçleri belirgin bir şekilde daha yüksek. 
Yeni Honda NSX ve rakipleri
Honda NSX bu derece iyi bir 0-100km hızlanmayı barındırdığı elektrik motorlarına borçlu diyebiliriz. Bu sayede hızlanma değeri egzotik rakiplerinden ya daha iyi ya da aynı diyebiliriz. Ancak bu elektrik motorlar hızlanma da büyük fayda sağlarken maksimum hızın rakiplerinin gerisinde kalmasına da neden oluyor. Diğer rakipleri yüksek hacimli ve bol silindirli  içten yanmalı motorları sayesinde belirgin bir şekilde daha yüksek maksimum hıza sahipler. Bu da NSX için önemli bir handikap diyebiliriz. Super sport olmanın en önemli kriterlerinden birisinin de maksimum hız olduğunu açık bir şekilde söyleyebiliriz. 
SONUÇ
Honda NSX sahip olduğu ve sınıfında bir çok modelde olmayan teknolojileri ile geleceğin super sport araçlarının nasıl olacağı hakkında ipucu veriyor diyebiliriz. Porsche’nin 918 ve Ferrari’nin LaFerrari modelleri zaten NSX modeline benzer hybrid sistemler barındırıyor ancak çok yüksek fiyatlara sahipler. Ayrıca McLaren ve Audi’nin hybrid super sport modeller üzerinde çalıştığı da biliniyor. Bu da 5-10 yıl aralığında belki de tüm super sport araçların hybrid olarak karşımıza çıkacağını gösteriyor olabilir. Bize göre Honda NSX geleceğin spor otomobillerinde bulunacak teknolojileri açık bir şekilde sahip. Diğer taraftan fiyatı yüksek gibi görünse de ilerici teknolojileri onu örnek bir araç haline getiriyor. 
Ancak super sport markaları bu günlere getiren bir önemli konu da yarış geçmişleri. Özellikle Ferrari, Porsche ve McLaren markalarının tarihi önemli başarılar ile dolup taşıyor. Ayrıca Audi’nin de eski zamanlarda Auto Union olarak önemli başarıları bulunuyor. Lamborghini iseçok iyi bir super sport otomobil markası olmasına rağmen diğer markalar kadar derin bir yarış geçmişine sahip değil. Ancak yine de en az diğerleri kadar kabul görmüş bir marka. 
Tüm bunların sonucu olarak mükemmel bir görünüme sahip ortadan motorlu Honda NSX için öncü bir super sport otomobil diyebiliriz. Sunduğu eşsiz hybrid teknolojisi çok önemli bir ilerleme ancak maksimum hızın rakiplerinin gerisinde kalması da büyük bir handikap gibi görünüyor. Bu durum çözülebilirse model için safkan bir super sport otomobil yakıştırmasını rahatlıkla yapabiliriz. 
2016 Honda NSX Fotoğrafları

Facebook Comments