Yeni Hyundai i30 yakında tanıtılacak

Hyundai’nin C segmentinde yer alan ve ülkemizde de oldukça sevilen modeli i30 mevcut kasası ile 2011 yılından beri üretiliyor ve yeni modeli için de tanıtıcı bir video yayınlandı. Ancak daha aradan 5 yıl geçmesine rağmen modelin tahmini olarak 2017 yılında bayilerde yerini alacak olması oldukça dikkat çekici bir gelişme olarak görünüyor. Genellikle 6-7 yılda bir yapılan yenilik operasyonlarının 5 yılda olması eğer model çok başarısız değilse beklenen bir şey değildir. 

Ancak yakın zamanda i30 ile aynı sınıfta bulunan Opel Astra, Honda Civic ve Renault Megane yenilendi, Ford Focus ve Seat Leon makyajlandı, VW Golf  1-2 ay içerisinde makyajlanacak. Yani oldukça ciddi bir mücadelenin olduğu bu sınıfta bulunan birçok araç değişim geçirdi. Bu nedenle Hyundai yöneticileri aracı erkenden baştan aşağı yenileyerek bambaşka bir araç ile rekabeti alt üst etmek istiyor olabilirler. 
Yayınlanan görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla aracın ön tasarımı Infiniti’nin C Segmenti modeli Q30‘a ciddi bir şekilde benziyor. Arka tasarım ise makyajlı BMW 1 Serisi‘ni andırıyor diyebiliriz. Ayrıca arka direk yani C sütunun da kalın yapısı oldukça dikkat çekiyor. Ancak genel olarak lüks görünüme sahip bir tasarım elde edildiğini söylemek oldukça mümkün. Kısacası mevcut i30 modeli ile neredeyse hiç alakası olmayan yeni bir model ile karşılaşabiliriz. Ciddi anlamda değişecek olan tasarımdan aracın kokpitinin de nasip alacağını düşünüyoruz. 
İlk aşamada kullanılacak motorlar ise; Giriş seviyesinde 1.4lt atmosferik benzin 100ps ve yakın bir zaman önce i20 modelinde de kullanılmaya başlanan 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 120ps motor yeni i30 modelinde de aynen kullanılacak. Benzin motorların en üstünde ise 1.4lt 140ps gücünde motor yer alacak. Ayrıca 1.6lt turbo-dizel motor ise 95ps, 109ps ve133ps gücünde versiyonlara sahip olacak. Tüm modellerde 6 ileri manuel şanzıman standart olarak sunulacakken hem benzin hem de dizel motorların en güçlülerinde 7 ileri DCT yani çift kavramalı otomatik şanzıman seçenek olarak bulunacak. Modelin fiyatında önemli bir değişiklik olacağını sanmıyoruz ve tahminen 2017 ilk çeyreğinde ülkemizde satılmaya başlanabilir. 

Facebook Comments