Ford Focus ST – Peugeot 308 GTi – Seat Leon Cupra 290 Karşılaştırması

Ülkemize yeni giriş yapan Ford Focus ST’nin fiyatı markanın resmi web sitesinde henüz açıklanmadı ancak bir Ford Premium bayisinden bu fiyatı öğrenme fırsatımız oldu. Ayrıca Peugeot’da 308 GTi modelini yakın bir zaman önce satışa sundu. Seat Leon Cupra ise makyajlandı ve 2.0lt 290ps gücündeki motoruyla Cupra serisinin en üstünde satılmaya başlandı.


Ford Fiesta ST – Opel Corsa OPC – Peugeot 208 GTi – Seat Ibiza Cupra Karşılaştırması

Listede olmasını arzu ettiğimiz bir diğer model Megane RS modeli ise markanın resmi sitesinde tanıtılıyor ancak hem resmi sitede hem de bayilerde fiyat bilgisi bulunmuyor. Bu listede yer alabilecek bir diğer model ise önden çekişli Honda Civic Type R ancak 2.0lt motoru listedeki modellerden hem daha güçlü hem de fiyatı 193.000TL civarında bulunuyor. Yani buradaki seçeneklerden çok yüksek bir fiyata sahip. Ayrıca kağıt üstündeki hızlanma ve son hız değerleri de listedeki modellerden çok farklı değil. Bir diğer seçenek olarak VW Golf GTi bulunuyor ancak bu modelin de fiyat bilgisi artık bulunmuyor. Onun yerine VW Golf R modeli var ancak hem 4×4 çekiş sistemine sahip olması hem de fiyatının Civic Type R ile hemen hemen aynı olması nedeniyle onu da karşılaştırma dışında bıraktık. 

Yeni Renault Megane Sedan – Renault Fluence Karşılaştırması

Ölçüler
Tabloda kırmızı ile işaretli değerler en küçük yeşil ile işaretli değerler ise en büyük ölçüleri ifade etmektedir. Bu değerler doğrultusunda Focus ST tüm ölçülerden rakiplerinde daha büyük olmasıyla dikkat çekiyor. 308 GTi için ise yüksekliği hariç en küçük ölçülere sahip diyebiliriz. Bu da onu karşılaştırmanın en küçük aracı yapıyor. Seat Leon Cupra ise yere en yakın araç ve diğer ölçüleri de rakiplerinin arasında bulunuyor.

Ford Focus ST – Peugeot 308 GTi – Seat Leon Cupra 290 ölçüler

 Fiyat – Performans

  • Ford Focus ST fiyat – 165.000TL
  • Peugeot 308 GTi fiyat – 139.000TL
  • Seat Leon Cupra fiyat – 149.000TL
Tabloda kırmızı ile işaretli değerler en kötü yeşil ile işaretli değerler ise en iyi değerleri ifade etmektedir.

Ford Focus ST – Peugeot 308 GTi – Seat Leon Cupra 290 teknik ve performans verileri
3 araç içerisinde en ucuzu Peugeot 308 GTi ve 1.6lt motora sahip olmasına rağmen teknik ve performans verileri de diğer iki model arasında yer alıyor. Ayrıca tüketimi 1.6lt motorunun da etkisi ile rakiplerinden daha düşük. Hızlanması ise listenin en hızlısı olan Cupra 290’dan sadece 0.3 saniye daha kötü. Bunda rakibine göre 200kg daha hafif olmasının da payı büyük. Ayrıca güç/hacim, güç/ağrılık ve tork/hacim gibi oranların tümünde listenin en başında yer alıyor.  2.0lt motora sahip diğer iki model senelik olarak 2800TL civarında MTV öderken 308 GTi 900TL civarında senelik MTV ödüyor. 1.6lt motora sahip olması nedeniyle hem ilk alım maliyeti, hem senelik MTV miktarı hem de tüketimi rakiplerinden daha düşük olmasıyla fiyat-performans oranını en iyi sunan model olarak öne çıkıyor. 
Seat Leon Cupra 290 modelinde ise gerçekten de çok güçlü bir motor bulunuyor. Bu sayede hızlanma değeri 1.6lt hacminde 18ps daha güçsüz motora sahip 308 GTi modeline göre 0.3sn daha hızlı. Aslında daha da hızlı olabilirdi ancak rakibine göre 200kg civarında fazla bir ağırlık mevcut. 2.0lt motorun sunduğu yüksek güç ve yüksek tork ise günlük kullanımda mutlaka farklılık hissettirecektir. Aynı motor hacmine sahip Focus ST modeline göre ise 0-100km hızlanması çok daha iyi ve tüketimi de daha düşük. Ayrıca fiyatı da Focus ST modeline göre önemli miktarda daha az. Kısacası daha fazla gücü daha uygun bir fiyata sunuyor diyebiliriz. Modelin bir diğer önemli artısı ise diğer 2 rakibinin aksine manuel değil çok hızlı vites değişimleri sunabilen DSG otomatik şanzıman sunuyor olmasıyla öne çıkıyor. Ancak bu tip araçlarda manuel şanzımanı tercih edecek kişi sayısı hiç az değil.

Makyajlı Audi A3 – BMW 1 Serisi – Mercedes A Sınıfı Karşılaştırması

Ülkemizde fiyatı resmi sitesinde açıklanmayan ancak Ford premium bayisinden aldığımız fiyatlar doğrultusunda karşılaştırmamıza dahil ettiğimiz Ford Focus ST en pahalı fiyata sahip ve gücü de en düşük model olarak göze batıyor. Ayrıca hızlanma ve son hız değeri de rakiplerinin gerisinde. Ortalama tüketim değeri ise diğer 2 rakibinden daha kötü. Tüm bu değerlerden Focus ST’nin fiyat-performans oranı en kötü model olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bize göre modelin fiyatının rekabete girebilmesi için Seat Leon Cupra 290 civarında olması gerekir. 
Sonuç
Modellerin ikinci el değer kayıplarını, görsel tasarımlarını ve sürüş özelliklerini bir kenara koyup fiyat ve kağıt üstündeki teknik ve performans değerlerine göre sıraya koyacak olursak aşağıdaki gibi bir sıralama elde ediyoruz. 

Hyundai Tucson – Kia Sportage – Nissan Qashqai – Renault Kadjar – VW Tiguan karşılaştırması

  1. Peugeot 308 GTi
  2. Seat Leon Cupra
  3. Ford Focus STi
Teorik verilerin pratikte farklı çıkabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz. Bu nedenle bir modeli satın almadan önce mutlaka test etmenizi ve yol bilgisayarı vasıtasıyla tüketimi hesaplamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca her modelin farklı hisler yaratacağını rahatlıkla söyleyebilir. Bu nedenle kişisel zevklerin, tercihlerin ve bütçenin seçim yaparken araçlara öncelik sağlayacağını düşünüyoruz. Biz sadece kağıt üzerindeki verileri yorumlayarak analiz gerçekleştiriyoruz. Bundan sonrası ise zevklere ve renklere kalıyor. 
Görünümler
Ford Focus ST – Peugeot 308 GTi – Seat Leon Cupra – ön görünüm

Ford Focus ST – Peugeot 308 GTi – Seat Leon Cupra – arka görünüm
Ford Focus ST – Peugeot 308 GTi – Seat Leon Cupra – yan görünüm

Ford Focus ST – Peugeot 308 GTi – Seat Leon Cupra – iç görünüm

Facebook Comments