Yeni VW Crafter MAN TGE olarak da satılacak

Alman VW Grubu, bünyesinde çok farklı sınıflara ait markaları barındırıyor. VW, Seat ve Skoda gibi markaların yanında Audi, Lamborghini, Bentley ve Bugatti gibi markalar da VW’in sahip olduğu dikkat çekici markalar olarak öne çıkıyor. Ayrıca ünlü motosiklet üreticisi Ducati’de VW bünyesinde bulunuyor. Ancak grup sadece otomobil ve motosiklet değil bazı önemli ticari araç üreten markaların da sahibi. Sektörün önemli isimlerinden ağır vasıta üreticileri Scania ve MAN markaları da VW bünyesinde üretimlerine devam ediyor.


Yeni VW Crafter için tıklayınız

Bu birlikteliğin son meyvesi ise VW’in Transporter modelinin üstünde yer alan ve yakın zaman önce yenilenen VW Crafter ile gerçekleşti. Öyle görünüyor ki VW böyle bir potansiyel gördü ve aynı aracın sadece ön görünümünü ve kokpitteki bazı detaylarını değiştirerek MAN markası adı altında tanıttı. Buradaki amacın VW’in ticari araç sınıfında bulunmadığı ancak MAN markasıyla yer aldığı bazı ülkelerde fırsatı karçırmamak istemesinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Her ne kadar VW’in de oldukça kuvvetli bir şekilde bulunduğu Almanya, Hollanda ve Avusturya gibi pazarlarda hem TGE hem de Crafter satılacak olsa da Türkiye’de VW Crafter’ın yanında bir de MAN TGE olarak kendine rakip çıkarmayacağını ve dallanıp budaklanmayacağını düşünüyoruz.


Yeni VW Caravelle 204ps için tıklayınız
Görünümü hemen hemen aynı olan MAN TGE aynen VW Crafter’da olduğu gibi 2.0lt turbo-dizel motorun 102ps, 140ps ve 177ps versiyonları kullanılacak. Bu motorlar güçlerine göre 6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik şanzımanlar ile kombine edilebilecek. ZF üretimi tork konvertörlü bu şanzıman VW Amarok, Audi Q7, VW Touareg ve BMW modellerinde farklı versiyonları ile halen yaygın bir şekilde kullanılıyor ve sağlamlığı ile öne çıkıyor. Ayrıca motor tipine ve kullanım amacına göre önden, arkadan ve 4 tekerlekten çekiş sistemleri ile de tercih edilebilecek. 
Kullanım amacına göre 5983mm ile 7388mm uzunlukları ve 2340mm ve 2800mm yükseklikleri arasında farklı ölçülere sahip olacak olan MAN TGE, maksimum 18.3m3’lük devasa bir yükleme hacmine sahip. Yorgunluk tespit sistemi, çarpışma fren desteği, mesafe kontrollü cruise control, panik fren asistanı ve elektro-mekanik direksiyon gibi binek araçlara özel bazı donanımlar da modelde versiyona göre standart ya da opsiyon olarak bulunacak.

Facebook Comments