Yeni VW Crafter tanıtıldı

Yakın bir zaman önce resmi çizimleri tanıtılan yeni Crafter modelinin iç ve dış tasarımını gösteren resmi fotoğraflar ilk kez yayınlandı. Tanıtılan fotoğraflardan görüldüğü gibi model küçük kardeşi Transporter ve Caravelle ile benzer bir tasarım sahip. Gösterişli ön panjur ve farlar sayesinde araç mevcut modelden çok daha sportif bir görünüme sahip. Ayrıca motor kaputu ile ön cam artık neredeyse aynı eğime sahip ve bu da modern görünüme büyük katkıda bulunuyor.

Solda yeni VW Crafter standart model
İç tasarım ise yine küçük kardeşleri Transporter ve Caravelle ile hemen hemen aynı olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak mevcut modelin ticari görünümlü kokpiti yerini çok daha şık ve binek hissi uyandıran bu başarılı ve kullanışlı kokpite bıraktı.Halen bütün VW modellerinde kullanılan bilgi eğlence-sistemi ve direksiyon ise görüldüğü kadarıyla Crafter’da da yerini almış. Tüm iç ve dış yenilikler ve değişiklikler sayesinde ticari his ciddi anlamda azalmış diyebiliriz. 
Üstte yeni VW Crafter kokpiti
Yeni Crafter’ın tasarım aşamasında modeli kullanan kişilerle yakın bir şekilde çalışılmış ve şikayet konusu olan birçok nokta modelde iyileştirilmiş. Genel anlamda hem kabin kalitesi daha kaliteli bir yapıya sahip olacakken hem de yük ve yolcu taşıma alanı daha verimli şekilde kullanılabilecek. Ayrıca çok büyük bir kasaya sahip olmasına rağmen Cd (Drag Coefficient) yani aerodinamik kat sayı değeri başarılı bir şekilde 0.33 olarak elde edilmiş. Günümüzde bu değer otomobiller için ortalama olarak kabul edilse de bu derece iri bir ticari araç için gerçekten de çok iyi denilebilir. 

Kullanılacak motorlar ile ilgili henüz bir bilgi bulunmasa da mevcutta kullanılan 2.0lt bi-turbo 163ps motorun yeni versiyonu olan ve yeni Caravelle modelinde de kullanılan aynı özelliklerde ancak 204ps güç ve 450nm torka sahip motorun yeni Crafter’da yer alacağını düşünüyoruz. Bu motor mevcut motora göre hem çok daha kuvvetli hem de %20’ye yakın daha az tüketime sahip. Diğer taraftan halen Amarok’da kullanılan 2.0lt turbo-dizel 140ps ve bi-turbo-dizel 180ps motorlar da yeni Crafter’da kullanılabilir.

Ayrıca eskiye göre çok daha aerodinamik bir model olması yakıt tüketimini daha da düşüreceği gibi sessizlik anlamında da büyük avantajlar sağlayabilir. Modelin sonbahar aylarında satışa sunulması planlanıyor ve fiyatında da önemli bir değişiklik gerçekleşmeyebilir.

VW ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Facebook Comments