Yeni Honda S2000 yerine ZSX mi geliyor?

Honda’nın efsaneleri arasına şimdiden adını yazdıran S2000 modeli geri dönüyor. Markanın bir yetkilisi tarafından teyit edilen bilgiler sayesinde modelin hayranları bayram yapacaktır. 1948 yılında kurulan ve 70.yılını 2018 yılında kutlayacak olan marka, aynı yıl çok sevilen modelin satışına da başlamak istiyor. Hatırlanacağı gibi ilk tanıtılan Honda S2000 50.yıla özel olarak 1998 yılında tanıtılmıştı. Sonuç olarak Honda, 1998 yılına benzer bir şekilde 2018 yılını özellikle bekliyor olabilir.

Ayrıca efsane modelin yenisinin bu tarihte gelebileceğini kuvvetlendiren bazı gelişmeler de yakın zaman önce gerçekleşti. Ancak Honda, gerek aracın tekniği, gerek model adı gerekse de görünümü ile herkesi ters köşe yapacak gibi görünüyor. Bu doğrultuda kesinleşmiş bazı bilgileri bir araya getirelim. 
2017 başında yapılacak olan Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasına kesin bir gözle bakılan bebek NSX olarak adlandırılabilecek bir modelin patent çizimleri 2016 başında ortaya çıkmıştı. Ortadan motorlu olacak olan bu modelin ismi de geçtiğimiz günlerde İngiltere Patent Ofisi’ne bildirildi. ZSX olarak adlandırılacak olan bu model öyle görünüyor ki efsane Honda S2000 modelinin yerini alacak. 
Diğer taraftan ZSX modeli sadece ortadan motorlu olmasıyla değil turbo beslemeye sahip içten yanmalı bir motor ve 2 adet elektrikli motoru ile de S2000 modelinde bulunan atmosferik 2.0lt 240ps güce sahip motoruna göre oldukça farklı bir yapıya sahip. Kısacası efsane S2000 modelinden eser olmayacak gibi görünüyor. Ayrıca görünüm ve teknik olarak da super sport sayılabilecek abisi NSX ile oldukça benzer olacağı sızdırılan patent çizimlerinden açık bir şekilde görülüyor.

2016 Honda NSX

ZSX modelinde, içten yanmalı motor olarak Honda Civic Type-R modelinde bulunan olduça başarılı 310ps gücündeki ünitenin bulunmasına neredeyse kesin bir gözle bakılabilir. Ayrıca aynen NSX modelinde olduğu gibi önde ve arkada bulunacak 2 veya 3 adet elektrikli motor sayesinde toplam 450-500ps arasında bir güç gayet makul görünüyor. Ayrıca hybrid istemin ürettiği tork da 550-600nm arasında gerçekleşebilir. 

Honda Civic Type-R için tıklayınız

Hybrid sistem sayesinde elde edilecek olan yüksek güç ve ortadan motor sayesinde elde edilecek olan mükemmel sürüş özellikleri sayesinde sadece ismi S2000’den ZSX’e terfi etmeyecek olan model ayrıca Porsche 718 Cayman, BMW M2, Lotus Evora, Audi TTS, Mercedes AMG A45 gibi yeni rakipler edinecek gibi de görünüyor. Her iki yeni özelliğinin de sınıfında lider olmasını bile sağlayabileceğini düşünüyoruz. 

Bu arada Ferrari’nin de bebek bir model üzerinde çalıştığı ve büyük ihtimalle 2018 yılında Ferrari Dino ismiyle satışa sunacağı yönünde kuvvetli gelişmeler yaşanıyor. Bu modelde Alfa Romeo Giulia QV modelinde bulunan Ferrari kökenli 2.9lt bi-turbo 510ps güce sahip motor veya farklı bir versiyonu olacağına kesin bir gözle bakılıyor. Böylece her ikisi de ortadan motorlu olacak Ferrari Dino ve Honda ZSX çok sıkı bir rekabete girebilirler. Bu arada Honda’nın NSX modelini geliştirirken bir Ferrari 458 modelini satın alıp baştan aşağı sökerek parçalarını tek tek incelediğini ve bu doğrultuda NSX modelini geliştirdiğini belirtmekte fayda görüyoruz. Egzotik olmak çok kolay olmasa da Honda’nın bunu şimdi de ZSX modeli ile deneyeceği açık ve net bir şekilde görülüyor. Kısacası Honda S2000’in dönüşü yeni adı ile muhteşem olabilir. 
Alfa Romeo Giulia QV’nin motoru ne kadar Ferrari?

Ayrıca ülkemiz açısından da sevindirici olan 2.0lt motor kullanması durumunda modelin fiyatının oldukça rekabetçi olması. Hatırlanacak olursa Porsche de 718 Boxter ve Cayman modellerinde 2.0 turbo motora geçmiş ve fiyatlarında da ciddi düşüş yaşanmıştı. Bu nedenle ortadan motorlu harika bir hybrid sisteme sahip olan ZSX modeli Honda S2000 efsanesini ülkemize geri getirebilir diye düşünüyoruz. 

Patente başvurulan Honda ZSX çizimleri

Facebook Comments