Makyajlı Audi A3 – BMW 1 Serisi – Mercedes A Sınıfı Karşılaştırması

Audi A3 modelinin 2016 yılında makyajlanması ile premium kompakt sınıfın 3 Alman üyesi birbirlerine yakın sayılabilecek zamanlarda tazelenmiş oldu. Oldukça geniş bir müşteri kitlesine hitap eden bu modellerin en çok tercih edilen motor-şanzıman tiplerinden olan düşük hacim dizel-otomatik versiyonlarını karşılaştırıyoruz. Diğer taraftan bu modellerin görsel karşılaştırmasında ise en sportif donanım seçenekleri olan Sportline (Audi), M Sport (BMW) ve AMG (Mercedes) paketlerini tercih ettik. 

Fiyat karşılaştırması

3 modelin de baz donanım versiyonları karşılaştırıldığı zaman makyajlı Audi A3’ün en pahalı model olduğu görülebilir. Ancak Audi’de bulunan S Line spor paketin fiyatı rakiplerinden daha ucuz. 3 modelin de spor paketleri ile tercih edilmesi durumunda fiyatları hemen hemen aynı noktaya geliyor.

Not: Markaların dönemsel veya kişiye özel yaptıkları iskontolar nedeniyle fiyatlar değişkenlik gösterebilir. 
Anahtar teslim liste fiyatları (Fiyatlar Mart 2017 tarihine aittir)
  • Audi A3 1.6 TDI – 7 ileri DSG otomatik – Sportline donanım paketi – 170,639TL
    • S line paket farkı – 6.000TL
  • BMW 1.16d –   8 ileri otomatik – M Plus donanım paketi –  176.100TL
    • M Sport paket farkı – 21.000TL
  • Mercedes A180d – 7 ileri DCT otomatik – AMG donanım paketi –  168.700TL  
    • AMG paket farkı – 15.800TL
Boyut karşılaştırması
3 model de birbirlerine oldukça yakın ölçülere sahipler. BMW en uzun ancak en dar, Audi en geniş ancak iz genişliği en az ve Mercedes en geniş iz açıklığına sahip ancak en kısa olmasıyla öne çıkıyor. Sonuçta araçların yaşam alanları konusunda tercih yapılırken kişisel tercihler öne çıkacaktır.
Audi A3 1.6TDI, BMW 1.16d, Mercedes A180d boyut karşılaştırma
Teknik karşılaştırma
Audi A3 1.6TDI, BMW 1.16d, Mercedes A180d teknik karşılaştırma

3 modelde de turbo-dizel motorlar kullanılsa da farklı yapılara sahip oldukları söylenebilir. Audi VW üretimi 1.6 turbo-dizel 4 silindirli motor ile, BMW kendi üretimi 1.5 turbo-dizel 3 silindirli motor ile ve Mercedes’de Renault kökenli 1.5 turbo-dizel 4 silindirli ünite ile karşımıza çıkıyor. Audi ve Mercedes 7 ileri DSG ve DCT (Çift kavramalı) şanzıman tercih ederken BMW’de 8 ileri tork konvertörlü geleneksel bir otomatik şanzıman tercih etmiş.

En yüksek güç ve tork değerine sahip olan BMW 1.16d ayrıca en yüksek performansa da sahip. Hemen arkasında ise Audi’nin, motor gücü ve tork değeri olarak geride olsa da performans olarak oldukça yakın verilere sahip olduğu görülüyor. Mercedes ise Audi ile hemen hemen aynı güç ve tork verilerine sahip ancak performans olarak 2 rakibinin hissedilir derecede gerisinde bulunuyor. Tüketim olarak ise 3 model de hemen hemen aynı verilere sahip ve aradaki farklar ihmal bile edilebilir. 
Bu verilerden BMW 1.16d’nin rakiplerinde daha performanslı olduğu rahatlıkla anlaşılıyor. Gerek güç/hacim, gerekse de tork/hacim değerleri daha ileride. Güç/ağırlık oranı ise Audi ile aynı. Zaten bu farklar hızlanma ve son hız değerlerinden de anlaşılıyor. Ayrıca diğer 2 aracın aksine arkadan çekişli olması daha dinamik ve keyifli sürüş özellikleri olduğu anlamına da gelebilir. BMW’nin motor tasarımının diğer 2 rakibinden daha yeni olduğunu da belirtmekte fayda var. Daha önceleri PSA kökenli 1.6 turbo-dizel motor kullanan BMW, bu motoru makyaj sonrasında kendine ait yeni üniteyle değiştirdi.

Sonuç
Karşılaştırmamızda bulunan 3 modelin boyutları, performansları, donanımları ve fiyatları birbirlerine oldukça yakın. Performans ve tüketim verileri ise sürücülerin kullanım alışkanlıklarına göre kolaylıkla değişebilir. Farklar küçük olsa da Audi A3 fiyatıyla, BMW 1.16d performansıyla, Mercedes A180d ise donanımı ile rakiplerinden bir miktar önde yer alıyor. Ancak bu parametreler her şey değil ve satın alma tercihi genellikle kişisel beğeniler ve markaya olan sempati üzerinden şekillenebiliyor.
Performans ve tüketim değerler tamamen markaların belli standartlara göre kendi bünyelerinde yaptıkları testlere göre belirleniyor ve günlük kullanımlarda farklılık gösterebiliyor. Teorik verilerin pratikte farklı çıkabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz. Bu nedenle bir modeli satın almadan önce mutlaka test etmenizi ve yol bilgisayarı vasıtasıyla tüketimi hesaplamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca her modelin farklı hisler yaratacağını rahatlıkla söyleyebilir. Bu nedenle kişisel zevklerin, tercihlerin ve bütçenin seçim yaparken araçlara öncelik sağlayacağını düşünüyoruz. Biz sadece kağıt üzerindeki verileri yorumlayarak analiz gerçekleştiriyoruz. Bundan sonrası ise zevklere ve renklere kalıyor. 

Görünümler

Audi A3 1.6TDI, BMW 1.16d, Mercedes A180d ön görünüm
Audi A3 1.6TDI, BMW 1.16d, Mercedes A180d ön-yan görünüm
Audi A3 1.6TDI, BMW 1.16d, Mercedes A180d yan görünüm
Audi A3 1.6TDI, BMW 1.16d, Mercedes A180d arka-yan görünüm
Audi A3 1.6TDI, BMW 1.16d, Mercedes A180d arka görünüm
Audi A3 1.6TDI, BMW 1.16d, Mercedes A180d kokpit görünüm

Facebook Comments