Makyajlı VW Amarok fiyatı açıklandı

VW Amarok geçtiğimiz aylarda makyajlandı ve aracın lansmanı da önümüzdeki hafta yapılacak olan Hannover Ticari Araç Fuarı’nda gerçekleşecek. Ancak artık araç ile bilgilerin büyük bir çoğunluğu açıklandı. Diğer taraftan fiyatlar konusunda www.vw.com.tr sitesinde henüz resmi bir bilgi bulunmasa da biz fiyatlarını öğrenme fırsatı bulduk. 


Binek araç yerine pikap alınır mı?

Diğer taraftan fiyatlardan daha önemlisi farklı versiyonları Audi Q7, VW Touareg ve Porsche Cayenne’de de bulunan 3.0lt V6 turbo-dizel motorun kullanılacağının açıklanmasından sonra mevcut modelde var olan 2.0lt turbo-dizel motor artık ürün gamında sunulmayacaktı. Hatta Almanya’da bu motor emisyon probleminin de etkisiyle gerçekten de sunulmuyor. Ancak 3.0lt V6 motorun yaratacağı vergi riskini ve dolayısı ile aracın satışlarındaki çakılmayı göze alamayan Doğuş Oto, modeli hem mevcut 2.0lt 180ps hem de 3.0lt V6 224ps gücünde motorlar ile satışa sunacak. Bu da ülkemizde iyi satış rakamlarına sahip olan Amarok için oldukça iyi bir haber. Sadece 3.0lt V6 motor ile ithal edilseydi satışları 4×4 versiyonda 5’de 1’ine düşebilirdi diye düşünüyoruz. Yapılan bu manevra ile artık satışlar daha da artabilir çünkü motor çeşitliliği arttı.

Makyajlı 4×4 Amarok için açıklanan fiyatlar ise şu şekilde;
  • 2.0lt 4 silindir bi-turbo dizel 180ps 420nm 8 ileri otomatik – Highline: 114.950TL
  • 3.0lt V6 silindir bi-turbo dizel 224ps 550nm 8 ileri otomatik – 139.950TL
  • Opsiyonlar
    • Metalik renk: 1500TL
    • Mekanik arka diferansiyel kilidi: 2250TL
3.0lt V6 motorun 163ps ve 204ps gücünde 2 farklı versiyonu da mevcut ancak bunların ülkemize gelip gelmeyeceği henüz belli değil. Ancak 180ps motorun sunulmuş olması her iki güç seçeneğinin de önünü otomatikman kesmiş. Bize göre her iki seçenek de 2.0lt motor nedeniyle Türkiye’ye gelmeyecektir. Bu arada fiyatlarını verdiğimiz modeller 4×4 çekiş sistemine sahip ve 4×2 ile ilgili henüz bir bilgi yok. Umarız 3.0lt V6 motor 4×2 çekiş seçeneği ile de gelir çünkü 4×2 çekiş sisteminde motor hacmine bakılmaksızın ağırlığa göre vergilendirme yapılıyor. Bu da 2.0lt’de olsa 3.0lt’de olsa aynı MTV değerine sahip olacağını gösteriyor.

Belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise 3.0lt V6 motorun daha yüksek hacme ve silindire sahip olmasına rağmen 2.0lt motordan yaklaşık olarak %5 daha az yakıt tüketiyor olması. Bu da V6 motorun özellikle 550nm gibi oldukça yüksek bir torka sahip olması sayesinde 2 tonluk kasa ile daha rahat baş edebilmesiyle açıklanabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca bu motor Amarok’u tabiri caiz ise fişek gibi hızlandırabiliyor. Fabrika verilerine göre 3.0lt 224ps gücündeki versiyon 0-100km hızlanmasını 7.9 saniyede tamamlayabiliyor. 2.0lt motorun 0-100km hızlanması ise 11.0 saniye civarında. Hem tüketimin düşük olması hem de aracın performansının yüksek olması ise 3.0lt motorun kasayı çok rahat taşıması sayesinde gerçekleşiyor.

BMW pikap üretir mi?

Bu arada fiyat mukayesesi yapabilmek açısından yukarıdaki modelin dengi olan makyajsız Amarok fiyatını da belirtelim;
  • 2.0lt 4 silindir bi-turbo dizel 180ps 8 ileri otomatik – Highline: 107.590TL
Görüleceği gibi makyaj sonrası modelin fiyatında yaklaşık olarak 7.400TL artış gerçekleşmiş. Ancak modelin iç tasarımı neredeyse tamamen değişti ve büyük ihtimalle henüz detayı tam açıklanmayan donanım paketlerinde de yenilikler bulunuyor. Bilgi-eğlence sisteminin güncel VW modellerinde bulunanlar ile değişti. Android ve IOS uyumlu yeni sistem de ayrıca geri görüş kamerası da bulunuyor ve V6 modelde standart olarak sunulacak. Aksesuar paketleri ile ilgili gelişme olursa bu sayfada bilgileri güncelleyeceğiz. Bu arada modelin Ekim ayında Doğuş Oto bayilerinde yerini alacağını da belirtmeden 
Solda makyajsız sağda makyajlı VW Amarok kokpiti
Makyajlı VW Amarok