Ford’un klimadan içme suyu elde eden sistemi nasıl çalışıyor?

Sekizsilindir.com olarak otomotiv teknolojilerinde yaşanan gerçekçi ya da hayal ürünü her türlü gelişmeyi ilgiyle karşılıyoruz ve kendi açımızdan da değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda Google’ın yayaları korumak için geliştirdiği yapışkan ön kaput gerçekten de en hayal ürünü proje olarak dikkatimiz çekmişti. Ancak bir fikir ne kadar güzel ya da kötü olsun tartışılmasından yana olduğumuzu da belirtmek istiyoruz.


Yayaların koruyucusu Google yapışkan motor kaputu

En saçma fikir üzerinden bile beyin fırtınası yapabilmek şu anda imrenerek baktığımız gelişmiş ülkelerin ortak paydası bile denilebilir. Kısacası kullandığımız araçlarda bulunan bazı çılgın fikirler bu şekilde ete kemiğe bürünerek karşımıza geliyor. Bu nedenle her türlü fikrin saçma olduğu da düşünülse değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda Geçtiğimiz aylarda Ford’un çukurların üzerinden düz geçen süspansiyon sisteminin nasıl çalıştığını anlatmış ve mantıklı bulduğumuzu belirtmiştik. Bu sistem A.B.D’de yeni makyajlanan Ford Fusion (Mondeo) modelinde kullanılmaya başlandı. Çukur üzerinden belli hızlarda geçerken sensörler sayesinde süspansiyonu kilitleyen bu sistem tekerleğin çukur üzerinde düz bir şekilde yani tabiri caiz ise havada geçmesini sağlıyordu. 

Şimdi ise Ford bir başka ilginç icat ile karşımıza tekrar çıktı. Markanın güç ve aktarma organları mühendislerinden Doug Martin’in Peru’ya yaptığı bir seyahatte gördüğü billboard bu sistem için kendisine ilham kaynağı olmuş ve fikrini üstlerine anlatmış. Fikri ilginç bulan Ford yöneticileri de belli bir bütçeyle projeye destek vererek sistemin bir otomobilde nasıl sonuç verebileceğini görmek istemişler.

Ford mühendisinin gördüğü billboard ise havadan su elde etmenin yolunu açan basit bir sistem ve şu şekilde çalışıyor; 
  1. Hava sistemdeki hava filtresine girerek ilk önce toz gibi fazlalıklardan arındırılıyor
  2. Daha sonra yoğuşturucuya (kondensatör) giren hava burada sıvı forma yani suya dönüyor
  3. Su, karbon filtrede arındırılarak içme suyuna dönüştürülüyor
  4. İçme suyu depolanmak üzere depoya gönderiliyor
Havadan su elde etme yöntemi
Bu basit sistemi otomobillere uygulayabileceğini düşünen Ford mühendisinin ise aklına araçlarda zaten hali hazırda bulunan klima sistemi gelmiş. Araçlarda bulunan klima sistemlerinde aracın içerisine soğuk hava verilirken kondensatörde sıcak-soğuk havanın karşılaşması sonucu yoğuşma gerçekleşir ve dolayısı ile su oluşur. Yoğuşma buharlaşmanın tersidir.  Bu duruma basit bir örnek verecek olursak; Kışın dışarı çok soğuk ve içeri çok sıcakken araba veya konut camlarında damlacıklar oluşur. İşte bu durum havanın sıvı hale geçerek su olmasına en güzel örnektir. Ancak bu suyu biz araçlarımızda görmeyiz ve seyir halindeyken yola akar veya damlar. Aslında yaz aylarında klimayı kullandıktan sonra aracı kapatıp gittiğimizde ve geri geldiğimizde bir miktar suyun motordan damlayarak yeri ıslattığına şahit olmuşuzdur. İşte bu su klima çalıştığı sürece oluşur ve araçtan dışarı damlar veya atılır. Kısacası klima aynen yukarıdaki sistem gibi su üretme potansiyeline sahiptir. Bu duruma basit bir örnek verecek olursak; Kışın dışarı çok soğuk ve içeri çok sıcakken araba veya konut camlarında damlacıklar oluşur. İşte bu durum havanın sıvı hale geçerek su olmasına en güzel örnektir. 
Ford marka araca uygulanan sistemde ise 2 lt hacminde bir depo bulunuyor ve klimanın çalışması sonucu gerçekleşen yoğuşma ile ortaya çıkan su ilk olarak 0.1mm deliklere sahip filtreden geçerek içilecek hale getiriliyor ve 2 litrelik depoya gönderiliyor. Klimanın sürekli çalıştığı varsayılırsa sistem 1 saatte 2lt içme suyu depolayabiliyor. Depodaki su ise küçük bir su pompası ile musluğa pompalanıyor. Sistem şu anda aşağıdaki videodan da görülebileceği gibi deney aşamasında ve oldukça kaba bir görüntüye sahjp. Hayata geçmesi durumunda ise oldukça kibar bir musluk veya vana ile göze batmayacak şekilde kamufle edilebilir diye düşünüyoruz. Ayrıca özellikle minivan tarzında geniş ve büyük araçlarda çok daha raht bir şekilde kullanılabilir. Şehirler arası otobüslerde ise çok daha yüksek miktarda içme suyu üretilebilir.
Bize göre oldukça akıllıca olan bu sistem ülkemiz gibi içme suyu yönünden sorun olmayan bölgelerde çok gerekli görülmeyebilir. Ancak özellikle Afrika ve Güney Asya gibi temiz suyun zor elde edildiği fakir bölgelerde büyük bir kurtarıcı olabilir. Ayrıca bu bölgelerde bulunan araçlarda yüksek hava sıcaklığı nedeniyle klima ihtiyacı daha yüksek ve bu da üretilecek suyun daha fazla olmasını sağlayacaktır. Bu da hem içme suyu sorununu bir miktar da olsa giderebildiği gibi kirli sudan kaynaklı hastalıkların da önüne geçebilir diye düşünüyoruz.