Mercedes AMG GLC 43 Coupe tanıtıldı

Mercedes 2015 ve 2016 yılında oldukça fazla model tanıttı ve gün geçmiyor ki yeni bir model de tanıtılmasın. Şimdi ise GLC Coupe modelinin AMG 43 versiyonu tanıtıldı. Hatırlanacak olursa AMG 43 serisinin daha önce E43, C43 Sedan, C43 Coupe, GLC43 ve SLC43 modelleri de tanıtılmıştı. Bu nedenle Alman premium rakipleri ile karşılaştırıldığı zaman Mercedes’in son yıllarda çok daha fazla model tanıttığı anlaşılabilir.


Yeni Mercedes E Sınıfı AMG E43 tanıtıldı

Bu doğrultuda yeni tanıtılan GLC Coupe AMG43 modelinin de AMG43 serisine eklenmesiyle orta boy sayılabilecek sınıflarda bulunan tüm Mercedes modellerine bu performans versiyonu eklendi diyebiliriz. AMG63 pakeitne göre hafif sayılabilecek özelliklere sahip olan bu versiyon günlük kullanıma uygunluğu ve daha uygun fiyatıyla öne çıkıyor. 

Downsizing yani motor hacminin düşürülerek ve aşırı besleme sistemleri kullanılarak gücün muhafaza edilmesi veya yükseltilmesi modasına sonunda devasa atmosferik motorlarıyla bilinen AMG departmanı da 43 serisi ile iyiden iyiye uydu. Ayrıca BMW’nin başlattığı safkan olmayan ve ehlileştirilmiş M modellerine benzer bir şekilde AMG’de artık bu tip modelleri sunmaya başladı. Bu kesinlikle kötü bir şey değil ve aşırı güçlü motorları istemeyen ancak gücü fazlasıyla yerinde günlük kullanıma daha uygun modelleri talep edenler için adeta bir bonus oldu. Bu sayede markalar modellerini daha da çeşitlendirerek her türlü müşteriye ulaşabiliyorlar.

Mercedes GLC için tıklayınız

Crossover sınıfında yer alan GLC modelinin Coupe 4 kapılı Coupe tarzına sahip olan GLC Coupe modelinde ise daha önce AMG SLC43, C43 ve E43 modellerinde de kullanılan 3.0 litre V6 silindirli çift-turbo benzinli 367pg güce ve 520nm torka sahip motor kullanılıyor. Bu motor gücünü 4 tekerleğe 5 farklı sürüş moduna sahip olan 9 ileri G-Tronic otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarıyor. Çekiş sistemi önde %31 ve arkada da %69 olarak dağılıyor. Bu başarılı teknik veriler sayesinde model 0-100km hızlanmasını 4.9 saniyede tamamlayabiliyor ve son hızı da 250km/saat ile sınırlandırılmış.

Mercedes ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Comfort, Sport ve Sport+ olarak 3 farklı moda sahip havalı süspansiyon sistemi (Air Body Control) ise özel olarak elden geçirilerek modele daha uygun hale getirilmiş. Bu sayede hem yol tutuş özellikleri hem de konfor özellikleri birlikte sunulabiliyor. Aracın iç tasarımı ise Mercedes C Sınıfı ile neredeyse aynı ancak sabit başlıklı AMG koltukları ve modele özel dekor ve döşemeleri dikkat çekici ve bu sayede oldukça sportif görünüyor. Bu arada modelin en büyük rakibinin BMW X4 M40i olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Facebook Comments