Volvo V90 Cross Country tanıtıldı

İsveçli Volvo markası 2015 yılında tanıttığı SUV modeli XC90 ile büyük ve başarılı bir değişime girmiş durumda. Bu modeli S80 modelinin takipçisi olan S90 modeli ve onun station kardeşi V90 izlemişti. Şimdi ise artık Volvo için bir gelenek haline gelen yerden 65mm daha yüksek, çok yönlülüğü ve hafif arazi kabiliyeti ile öne çıkan V90 Cross Country modeli tanıtıldı. 

V90 modeli genel görünüm ve silüet olarak doğal bir şekilde V90 modeliyle aynı. Ancak aracın yerden 65mm daha yüksek olması, tampon tasarımlarının daha farklı olması, ön-arka tampon, yan etek altları ve çamurluklarda arazi görünümünü destekleyen siyah plastik kaplamalar kullanılmış olması çok daha heybetli ve sportif görünüme sahip bir aracın ortaya çıkmasını sağlamış. Ayrıca gerek cam çevresi gerekse de kasanın diğer kısımlarında kullanılan krom çıta miktarı çok daha az ve bu da sportif ve kaslı görünümü destekler nitelikte.

Kullanılacak motorlar ise Volvo S90 modeli ile aynı olacak. 2.0 litre hacminde hem turbo hem de kompresör beslemenin olduğu 320ps (T6) güce sahip olan motor V90 modelinde de kullanılacak. Bu motorun litre başına ürettiği 160ps güç oldukça yüksek bir değer ve bu klasmandaki en iyi motorlardan birisi sayılıyor. Ayrıca 2.0 litre turbo-benzinli 254ps (T5), 2.0 litre turbo-dizel 235ps (D5) ve 190ps (D4) motorlar da alternatifler arasında bulunuyor. Bu arada aracın doğasına uygun olarak sürekli 4 tekerlekten çekiş (AWD) sistemimin de araçta standart olarak sunulduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

Volvo yeni tanıttığı V90 Cross Country modelinde daha önce de S90 ve V90 modellerinde kullanacağı turbo-dizel motorda turbo boşluğunu ciddi oranda azaltacak Power Pulse teknolojisini tanıtmıştı. Bu teknoloji 2.0 litre turbo-dizel 235ps güce sahip motorda bulunuyor. Sistemde geleneksel bir turbo sistemi yine kullanılıyor ancak tek fark düşük devirlerde bu turbo türbinini egzoz gazından bağımsız bir şekilde döndürecek pompa sistemi bulunuyor. Aslında bu oto yıkamacılarda bulunan basınçlı yıkama kompresörleri ve binalarda bulunan hidrofor sistemlerinin bir minyatürü ancak kompresör kelimesinin supercharger ile karışmaması için kullanmıyoruz. Bu  arada hidroforun su bastığını bu sistemin ise hava bastığını hatırlatmakta fayda var. Hidroforu akılda kalması amacıyla örnek olarak veriyoruz.

Bu pompa sistemi bir adet pompa ve bir adet de 2 litrelik genleşme tankından oluşuyor. Pompa çalıştığı zaman 2 litrelik genleşme tankını basınçlı bir şekilde hava ile dolduruyor. Sürücü oldukça düşük devirlerde gaza yüklendiğinde biriken basınçlı havayı tutan valf açılıyor. Serbest kalan basınçlı hava egzoz manifoldundan geçerek turbo türbinini egzoz gazından bağımsız olarak döndürüyor ve bu sayede turbonun daha düşük devirlerde devreye girmesi sağlanıyor. Sonuç olarak da turbo boşluğu ciddi oranda azalmış oluyor. Pompa boşalan tankı anında dolduruyor ve bu döndürme gücü her zaman hazır bekletiliyor.

V90 Cross Country gerçekten de Volvo’nu son yıllarda ortaya çıkardığı başarılı modellerden birisi oldu. Gerek XC90 gerekse de S90-V90 modelleri hem tasarımları hem de teknolojileri ile BMW, Mercedes ve Audi’yi bu sefer ciddi anlamda zorlayacak gibi görünüyor. Bu seriye oldukça fonksiyonel V90 Cross Country modelinin de katılmasıyla rekabet iyice kızışacak. Hatırlanacak olursa Alman rakipleri içerisinde sadece Audi A6’nın benzer bir modeli bulunuyor. Mercedes ise yeni E Serisi üzerinden yükseltilmiş SW modelinin testlerini halen yapıyor. Ülkemizde ise Volvo beğenilen ve güvenilen bir marka. Son yıllardaki satış adetleri ise 1.6 benzinli ve dizel motorlar sayesinde ciddi oranda artış durumda. Volvo S90 ve V90’dan sonra bir Volvo geleneği haline gelen V90 Cross Country modelinin de eklenmesiyle daha sevilen bir marka geleceği kesin. Volvo V90 Cross Country fiyatının V90 Estate ve SUV modeli XC90 arasında olmasını bekliyoruz. Bu da yaklaşık olarak 320.000TL civarında olabilir diye düşünüyoruz ve 2017 ikinci çeyreğinde ülkemizde satılmaya başlanabilir.

Volvo ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

  

Facebook Comments