Mercedes elektrikli kamyon tanıtıldı

Hatırlanacak olursa geçtiğimiz haftalarda Mercedes’in tam elektrikli kamyon modeli ile ilgili olarak bir haber yayınlamıştık. Bu kamyon Paris Otomobil Fuarı öncesinde ete kemiğe büründü ve tüm özellikleri ve kamuflajsız tasarımı ile tanıtıldı. Gelecek ve temiz bir çevre için önemli bir gelişme olan bu model sadece tekniği ve teknolojisi ile değil sinema filmlerinden çıkmış görünümü ile de geleceğin kamyonu olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. 


Mercedes elektrikli kamyon haber için tıklayınız

Urban eTruck adındaki kamyonda aracın sağ ve solunda toplamda 340ps güç ve 1000nm tork üretebilen iki adet elektrik motoru kullanılmış. 2 motoru besleyen piller ise 212 kwsaat enerji depolayabiliyor. Bu da tek bir sarj ile aracın 200km yol alabilmesini sağlıyor. Bu şehir içi taşımacılığı yapan firmalar için gerçekten de çok iyi bir değer. Diğer taraftan bu kadar menzile ihtiyaç duymayan müşteriler üçlü modüler pil yapısı sayesinde 1 veya 2 pile sahip olan modeli seçerek aracın fiyatının ucuzlamasını sağlayabiliyor. Kısacası herkes kamyonu satın alırken ihtiyacına göre pil sayısını ayarlayabiliyor. 
3 farklı sürüş modunun olduğu araçta “Auto” mod seçildiği zaman sistem mevcut pil ile en fazla yol alacak şekilde kendini ayarlıyor ancak güç gerektiğinde de herhangi bir tasarrufa gitmiyor. “Agile” modunda ise ekonomi ikinci plana atılıyor ve güç her zaman ön planda oluyor. Bu durum genellikle rampalı yollar için tercih ediliyor. “Eco” modda ise elektrik motorlarının torku düşürülerek menzilin maksimum seviyede olması sağlanıyor. Bu mod ise genellikle düz ve sabit hızla seyredilen sürüş koşullarında geçerli oluyor.

Urban eTruck sadece elektrikli olması ile değil ayrıca teknolojik özellikleri ile de dikkat çekiyor. Kokpitte bulunan 12.3 inch genişliğindeki ekrandan araçla ilgili tüm bilgiler takip edilebiliyorken ayrıca navigasyon ve konum servisleri de kontrol edilebiliyor. Bir diğer ilginç özellik ise sürücünün kamyonunun ne kadar şarjı kaldığını özel bir kol saatinden de takip edebilmesi olarak gösterilebilir. Mercedes tarafından geliştirilen FleetBoard sistemi sayesinde ise sürücü, kamyon ve filoyu yöneten sistem veya ekip arasındaki koordinasyon çeşitli iletişim araçları vasıtasıyla kusursuz bir şekilde sağlanabiliyor.