Yeni Honda Civic fiyatı rakiplerine göre nasıl?

Yeni Honda Civic fiyatları açıklandı ancak Türkiye dışındaki ülkelerde 1.0lt turbo-benzin 130hp ve 1.5lt turbo-benzin 174hp gücünde motorlar ile sunulmasına rağmen ülkemizde 2017 başına kadar sürpriz bir şekilde sadece bir önceki kasada kullanılan 1.6lt atmosferik-benzin 125ps motor ile ve LPG opsiyonu ile satılacak. Her ne kadar 1.5lt turbo motor 2017 başında satışa sunulacak olsa da aracı bekleyenlerin büyük bir bölümünde atmosferik motor kullanılması hayal kırıklığı yaratmış gibi görünüyor. 

Diğer tarfatan bu aracı beklesin veya beklemesin birçok kişi “Civic yerine bunu, bunun yerine onu” şeklinde fikir yürütmeye başladı. Bu durum zaten yeni bir model çıktığı zaman genellikle gerçekleşir ancak yeni Honda Civic’in beklenen motorlar ile sunulmaması nedeniyle daha da abartı bir şekilde gerçekleşiyor diyebiliriz. Biz de bu doğrultuda Honda Civic ve rakiplerinin fiyatlarını karşılaştırmaya karar verdik. Bu doğrultuda sadece benzin motor seçeneğini değil LPG’li seçeneği de rakiplerinin benzer güçteki dizel seçeneği ile fiyat olarak karşılaştıracağız. Daha kapsamlı görsel ve teknik karşılaştırmayı ise modelin tüm teknik özellikleri açıklanınca gerçekleştireceğiz. 

İlk olarak açıklanan yeni Honda Civic fiyatlarına göz atalım;

 • Honda Civic 1.6lt atmosferik-benzin 125ps güç 6 ileri manuel
  • Premium: 75.450T
  • Premium: 81.340TL (LPG)
  • Elegance: 78.700TL
  • Elegance: 84.300TL (LPG)
  • Executive: 93.550TL (LPG)
 • Honda Civic 1.6lt atmosferik-benzin 125ps güç CVT otomatik
  • Premium: 83.640TL (LPG)
  • Elegance: 81.000TL
  • Elegance: 86.600TL (LPG)
  • Executive: 90.250TL
  • Executive: 95.850TL (LPG)
Benzin Motor – Manuel şanzıman seçeneği

Yeni Honda Civic benzin manuel şanzıman ve rakipleri karşılaştırma
Burada karşılaştırmanın daha adil olması için Opel Astra ve Ford Focus modellerinin atmosferik seçeneklerini karşılaştırmaya dahil ettik. Bu modellerin ayrıca turbo seçenekleri de var ancak fiyat artıyor. VW Jetta’nın da 1.2lt turbo seçeneği mevcut ancak güç denkliği açısından 1.4lt motoru tercih ettik. Ayrıca 10 modelin de birbirine denk giriş seviyesi aksesuar paketleri dikkate alındı. Ancak paketler arasında donanım farkı olabilir. Kısacası mevcut motor ve donanım seçenekleri açısından bu modeller birbirlerine oldukça yakın görünüyor. 

Tablomuza geçecek olursak; 
Honda Civic yeni satışa sunulmasının da etkisi ile rakiplerinden oldukça yüksek bir fiyata sahip olsa da artık yerini Megane Sedan modeline bırakacak olan Fluence’den yine de ucuz. Ancak biz bunu kıstas kabul edemeyiz ve bize göre Fluence’in liste fiyatı abartı düzeyde yüksek. Ayrıca bu durum Honda Civic için bahane olamaz ve listede fiyat olarak en yakın rakibi olan Mazda 3’den 4600TL yüksek olması da cabası. Diğer taraftan kasası oldukça eskiyen ve atmosferik motorlu Opel Astra listenin en ucuzu konumunda. Hemen ardından gelen Skoda Octavia ise hem başarılı bir fiyata hem de MTV değeri düşük turbo motora sahip. Bu arada VW Jetta’nın da 1.2lt seçeneği mevcut ve fiyatı da listede bulunan Jetta 1.4lt motordan 3200TL daha düşük. Diğer modeller ise listenin ortasında yakın fiyatlarla yer alıyor. 

Benzin motor – Manuel şanzıman özeti

Bize göre Honda Civic oldukça yüksek bir fiyat ile satışa sunulmuş. Yeni de olsa bu fiyat kesinlikle rekabetçi değil. Modele bu fiyat ile avantaj sağlayabilecek motor Türkiye dışında seçeneklerde bulunan 1.0lt turbo-benzin 130ps motordu. Bu doğrultuda benzin motor- manuel şanzıman kategorisinin galibi sundukları performans ve düşük tüketime rağmen düşük fiyatlara sahip olan VW Jetta ve Skoda Octavia. Ancak Jetta’nın 2018 yılında yenileneceği, Octavia’nın ise 2017 yılında makyajlanacağı yine de dikkate alınmalı. 
Benzin Motor – Otomatik şanzıman seçeneği

Yeni Honda Civic benzin otomatik şanzıman ve rakipleri karşılaştırma
Bir önceki listede manuel şanzıman ile en ucuz fiyatı atmosferik motor ile sunan Opel Astra Sedan, benzin motor-otomatik şanzıman seçeneğini 1.4lt 140ps turbo motor ile sunuyor ve bu da fiyatın zıplamasına neden oluyor ancak yine de sunduğu güce göre fiyatı abartı değil. Ayrıca donanım da bir üst dilimde yer alan Sport paketi. Bunun sonucu olarak da listenin ortalarına kayıyor. Honda Civic ise bu sefer Fluence modelini bile sollayarak listenin en pahalı modeli oluyor ancak donanım bir üst dilimde olan Elegance paketi olmasıyla dikkat çekiyor. 
Güney Koreli 2 kardeş ise hemen hemen aynı motorlara ve şanzımanlara sahipken fiyatları da birbirine oldukça yakın. Ancak yine de Elantra listenin en ucuzu ve cazip sayılabilecek bir fiyat ile karşımıza çıkıyor. Skoda Octavia’da ise otomatik şanzımanın bir üst düzeydeki donanım paketi ile sunulması nedeniyle listenin ortalarına kayıyor ve fiyat olarak daha düşük donanımlı VW Jetta’ya yaklaşıyor. Benzin-manuel seçeneğinde listenin ortalarında yer alan Ford Focus otomatik seçeneği ile daha cazip bir yere gelerek Kia ve Hyundai’ye yaklaşmış. Mazda 3 Sedan ve Renault Fluence ise yine Honda gibi pahalı modeller olarak göze batıyor. 
Benzin motor – Otomatik şanzıman özeti
Benzin motor -manuel şanzımana göre daha çekişmeli bir liste ile karşı karşıyayız. Kia ve Hyundai oldukça başarılı fiyatlara sahip ve Opel de güçlü turbo motoru ile öne çıkıyor. Honda bu sefer en pahalı araç ancak fark ilk tablo kadar bariz değil ve donanımı da daha yüksek. Öyle görünüyor ki benzin motorda satışın otomatik şanzıman ile daha çok olacağı hesaplanarak daha yüksek donanıma rağmen daha mantıklı bir fiyat belirlenmiş. Bize göre benzin motor-manuel şanzıman kategorisinde Hyundai Elantra ve Skoda Octavia başarılı fiyat-performans oranına sahip.
Dizel Motor – Manuel şanzıman seçeneği
Yeni Honda Civic dizel manuel şanzıman ve rakipleri karşılaştırma
Bilindiği gibi yeni Honda Civic şimdilik dizel motor seçeneğine sahip değil ve bu nedenle de dizel rakipleri ile rekabet edebilmesi için LPG seçeneği bulunuyor. Biz de dizel motorlu rakipleri ile karşılaştırma yapabilmek için bu modeli dizel rakipler ile aynı tabloya yerleştirdik. Bu arada VW, emisyon skandalından etkilenen 1.6lt dizel motorunu satıştan çekti ve bu nedenle de bu seçenek artık sunulmuyor. Kia Cerato’da ise dizel-manuel seçeneği mevcut değil. 
Üstteki tablolarda en pahalı araç olarak dikkat çeken Civic bu sefer kendine listenin altında yer buldu ancak en ucuz değil. Burada Skoda Octavia’nın Honda Civic’den %10 oranında bir ucuzluğu söz konusu. Bu fiyat, dizel motora sahip olan bir model için gerçekten de iyi sayılır. Honda Civic LPG ile hemen hemen aynı fiyata sahip olan Toyota Corolla düşük güce ve rakiplerine göre demode sayılabilecek düşük performanslı bir motora sahip ve bize göre acil değişmesi lazım. Bir üst tabloda en ucuz fiyatıyla dikkat çeken Hyıundai Elantra ise dizel motor seçeneğinde sadece daha yüksek donanımlı Elite paketiyle satılıyor ancak sunduğu güçlü ve modern motora göre fiyatı hiç de fena değil. Ford Focus ise daha yüksek donanımlı Sylte paketi ve kendini kanıtlamış dizel motoruyla listenin ortasında yer alıyor. Mazda 3 ise listenin en pahalısı ancak üst düzey donanıma sahip Reflex paketiyle sunuluyor. Renault Fluence ise önceki tabloların aksine bir miktar ortalara kaymış. 
Dizel motor – Manuel şanzıman özeti
Honda Civic’in esas hedef aldığı kategori belli ki bizel modeller ve fiyatı diğer modellerin bir bölümüne göre daha mantıklı kalıyor. Ancak LPG ile takviye edilmiş bir atmosferik motor fiyat olarak dizeller kadar az yaksa da performans olarak bize göre yakından bile geçemez. Yüksek torklu dizel motorların günlük kullanım rahatlığını yakalaması çok zor. Bize göre bu kategorinin dikkat çeken araçları Skoda Octavia, Hyundai Elantra ve Ford Focus.
Dizel Motor – Otomatik şanzıman seçeneği
Yeni Honda Civic dizel otomatik şanzıman ve rakipleri karşılaştırma
Honda’nın LPG seçeneğine otomatik şanzıman eklendiği zaman manuel şanzımana göre listede pahalı bir konuma geliyor. Ancak bunda bir üst seçenek olan Elegance donanımı sunuyor olmasının da etkisi büyük. Burada Kia Cerato oldukça başarılı bir dizel-otomatik fiyatına sahip ve listenin de en ucuz aracı. Ford Focus ise bir önceki listedeki avantajına sahip değil ancak motoru farklı ve dizel motorda otomatik şanzıman sadece yeni kullanılmaya başlanan 1.5lt 120ps motor ile sunuluyor. Renault Fluence ve Mazda 3 ise oldukça yüksek fiyatlara sahip. 
Dizel motor – Otomatik şanzıman özeti
Honda Civic burada yüksek donanımı ile tutunmaya çalışıyor ama LPG destekli motor ve otomatik şanzıman bize göre dizel-otomatik rahatlığını kolay kolay veremeyecektir. Bu listede ise Kia Cerato ve Skoda Octavia sivrilen modeller olarak öne çıkıyor. 
SONUÇ
Bize göre listenin her motor-şanzıman tipinde öne çıkan modeli Skoda Octavia. Ancak VW Grubu’nda olması bir kısım insanlar için avantaj olarak görünürken bir kısım içinde nefret sebebi olabiliyor. Ancak kağıt üzerinde sunduğu performans ve fiyatlara bakıldığı zaman ve duygular bir kenara bırakılırsa Skoda Octavia en mantıklı seçim. Hyundai Elantra ise onu başarılı bir şekilde takip ediyor diyebiliriz. Bu arada Octavia alacak kişileri uyarmakta fayda var. Model yakın bir zaman sonra makyajlanacak ve bu nedenle biz onların yerinde olsak makyajlı modeli bekleriz. Hyundai Elantra ise zaten yeni bir model olmasıyla öne çıkıyor. 
Honda konusuna ayrı bir şekilde değinmek gerekirse; 1.6lt 125ps-130ps gücünde bir dizel motorun kesinleşmesine rağmen henüz Avrupa’da bile satışa sunulmuyor olması atmosferik motor tercihinde baş rol oynamış gibi görünüyor. Ayrıca 1.0lt ve 1.5lt turbo motorların LPG ile olan uyumunda sorunlar çıkabileceği için riskli bir durum olduğu gayet net. İşte hem dizel motorun sunulmuyor olması hem de LPG ile uyumsuz turbo motorlar Honda Türkiye’yi atmosferik kararı vermeye zorlamış gibi görünüyor. Bize göre bu iki durum göz önüne alınırsa yaptıkları uygulama doğru ancak fiyat politikası yanlış. Madem böyle bir durum var modelin fiyatını aşağı çekerek cazip kılabilir ve modeli bekleyenleri bir nebze olsun ikna edebilirlerdi. Ancak bunu da yapmamalarının nedeni yeni Civic modeline karşı oluşan aşırı ilgi ile açıklanabilir. 
Öğrendiğimiz kadarıyla dizel motor seçeneği 2018 yılında karşımıza çıkacak ve 2017 yılı başında da 1.5lt turbo motor 100.000TL’nin hemen altında satışa sunulacak. Bu doğrultuda atmosferik motor ve LPG’nin yaklaşık 1.5-2 yıl daha bizlerle beraber olacağını söylemek yanlış olmaz diye düşünüyoruz. 
Facebook Comments