Yeni Honda Civic Hatchback tanıtıldı

Honda markası son birkaç yıldır yaptığı ataklar ile ciddi anlamda öne çıkmayı başladı. Kuzey Amerika’da zaten uzun yıllardır çok sevilen ve güvenirliliği ve sorun çıkarmayan yapısıyla çok sevilen marka en son olarak Avrupa’nın en güvenilir otomobil markası seçildi ve bu sayede ismini iyiden iyiye pekiştirdi. 

Sadece müşteri memnuniyeti konusunda değil son zamanlarda tanıttığı yeni modeller ve motorlar ile de adından daha sık söz ettirmeye başladı. 2015 yılında liftback-sedan formundaki yeni Honda Civic modelini tanıtan marka, daha sonra Civic Coupe modelini tanıtmıştı. Şimdi ise hatchback formundaki kasa tipi tanıtıldı. Araçta en çok dikkat çeken ayrıntı ise mevcut Civic HB modelinin ön tasarımı sedan kasa tipi ile farklıyken bu sefer hatchback, coupe ve sedan (liftback) kasalarının tümünde aynı yüz kullanılması olmuş. Yine 2015 yılında tanıtılan D segmenti Honda Accord‘da aynen bu yüze sahipti. Anlaşılan Honda da Alman markaların Matruşka bebek modasına uymayı planlıyor.

Yeni Honda Civic Türkiye fiyatları açıklandı

Boyutları ise 4497mm uzunluk, 1800mm genişlik ve 121mm yükseklikle mevcut HB kasaya göre büyüyen modelin uzunluğu 130mm, genişliği 30mm artarken yüksekliği 20mm azalmış. Kompakt sınıfta yer alan bir araç için gerçekleşen bu artış gerçekten de dikkate değer. Ölçülerdeki bu önemli artışın sonucunda da aracın ikinci koltuk sırasındaki diz mesafesinin eski modele göre yaklaşık 10cm arttığı belirtiliyor. Aracın bagaj hacmi ise 478 litre ile oldukça iyi. Sınıfının iddialı modellerinden VW Golf’ün bagaj hacminin 380lt olduğunu da hatırlatmadan geçemeyelim.

Yeni Honda Civic motorları için 2 farklı chip tanıtıldı

Modelde kullanılacak motorlar ise kardeşleri ile aynı olacak ve yeni bir gelişme olmaz ise hepsi şimdiden belli. Modellerde standart olarak 6 ileri manuel şanzıman seçeneği ile sunulacak ve benzin motor seçeneklerinde CVT otomatik şanzıman seçenekler arasında bulunacak. Dizel seçeneğin ise Honda CR-V modelindeki gibi 9 ileri tork konvertörlü olması bekleniyor.
  • 1.0 litre 3 silindirli turbo-benzinli 127hp güç – 200nm tork – VTEC 
  • 1.5 litre 4 silindirli turbo-benzinli 174hp güç – 220nm tork – VTEC
  • 1.6 litre 4 silindirli turbo-dizel 120hp motorun geliştirlimş bir versiyonu kullanılacak. Tahmini olarak 130ps güce sahip olabilir. –  DTEC
Yeni Honda Civic sedan ve HB kasa tipleri ile beraber 2017 yılında ülkemizde satılmaya başlanabilir. Atmosferik motorlar konusunda uzun zamandır direten Honda yeni ve çok iyi güçlere sahip yeni VTEC turbo motorları ile bu dezavantajını çok büyük bir avantaja çevirecek gibi görünüyor. Gerek müşteri memnuniyetinin Avrupa’da zirve yapması gerek yeni motor ve şanzımanlar gerekse de yeni tasarım anlayışı ile bu sefer sınıfının en çok satanları içerisine girebilir.

Kompakt sınıfta bulunan diğer modeller