Yeni Honda Civic Type-R Prototype tanıtıldı

Paris Otomobil Fuarı bugün başladı ve beklenen modeller de ardı ardına tanıtılıyor. Bunlardan belki de en heyecan verici olanlarından birisi yeni Honda Civic’in performans modeli olan Type-R olacak gibi görünüyor. Uzun zamandır testleri yapılan modelin prototipi sonunda gün yüzü gördü ve 2 farklı tanıtım videosu ile otomobil severlerin karşısına çıktı.

Bilindiği gibi mevcut model VW Golf GTi Clubsport S ile büyük bir rekabet içinde bulunuyor ve her iki model de en hızlı önden çekişli araç olabilmek için büyük bir mücadele veriyor. Dışarıdan oldukça zevkli bir şekilde izlediğimiz bu çekişme yeni Civic Type-R’ın mevcut modelin yerini almasıyla bambaşka bir renge bürünecek gibi görünüyor. Henüz kullanılacak motor ile ilgili olarak bir bilgi verilmese de mevcut hali ile 310ps güce sahip olan motorun 4×4 çekiş sistemli Focus RS ile daha iyi mücadele edebilmesi için benzer güçlere yani yaklaşık 350ps’e çıkabileceğini tahmin ediyoruz. 
Bu arada aracın isminde Concept yerine Prototype ifadesinin kullanılmış olmasının da bize göre özel bir anlamı bulunuyor. Konsept araçlar üretim modeline göre önemli oranda değişikliklere uğrarken Prototip kelimesi genellikle üretilecek bir modelin gerçeğe en yakın hali olarak belirtilebilir. Yani gördüğümüz model için üretim modeline oldukça yakın bir tasarıma sahip demek oldukça mümkün görünüyor. Modelin son halinin 2017 yılı başında  tanıtılmasını ve 2017 yaz aylarında da satışa çıkmasını bekliyoruz.