Yeni Renault Megane RS en hızlı önden çekişli mi olacak?

Bundan yaklaşık 15-20 yıl önce önden çekişli bir aracın yere iyi tutunarak motorun hareketini en verimli şekilde yola aktarabilmesi için 150ps üzerindeki güçlere çok fazla çıkılmazdı. Hatta bu değer adeta bir sınır gibiydi bile diyebiliriz. Ancak aradan geçen süre boyunca aktarım organları ve süspansiyon teknolojilerindeki gelişmeler sonucu artık önden çekişli araçlar 300ps üstündeki güçlere bile sahip olabiliyor. Yeni Renault Megane R.S’in ilk resmi videosu (20.03.2017)

Yeni Renault Megane R.S’in en net fotoğrafı (06.05.2017)

Bunun en güzel örneğini Honda Civic Type-R ve VW Golf GTi Clubsport S modellerinde görüyoruz. Bu iki model şu anda dünyanın en hızlı önden çekişli aracı olabilmek için kıyasıya bir rekabete girmiş bulunuyor ve bu doğrultu da farklı farklı rekorlara imza atıyorlar. Diğer taraftan her iki modelin hayranları da sevdikleri markaya toz kondurmazken aralarındaki sert tartışmalara da hemen hemen herkes şahit olmuştur. Bu nedenle Honda hayranlarına VW’i, VW hayranlarına ise Honda’yı beğendirmek çok da kolay değildir. Biz bu rekabetin ne denli şiddetli olduğuna sosyal medya hesaplarımızdaki konu yorumlarında fazlasıyla şahit oluyoruz.

VW Golf GTi Clubsport S en hızlı önden çekişli otomobil oldu

Diğer taraftan bu iki markanın rekorlarına ve rekabetine göz diken Renault sinsi bir şekilde mücadeleyi izliyor ve bu doğrultuda önümüzdeki yıl satışına başlanacak olan yeni Megane R.S. modelini de sıkı bir şekilde hazırlıyor. En son olarak G.T. kamuflajı altında test edilirken yakalanan model hakkında bazı önemli gelişmeler de bulunuyor. Bu gelişmeler doğrultusunda ise Hem Type-R’ın hem de Golf GTi ClubSport S’in işi oldukça zor görünüyor.

Honda Civic Type-R, 5 yeni rekor daha kırdı

Halen satışta olan bir önceki kasa Megane R.S. Trophy modeli 275ps güce sahip olsa da yeni R.S’de bu gücün 300ps’in üstüne çıkarak rakipleri ile benzer bir şekilde 310ps’e ulaşabileceği düşünülüyor. Hot Hatch yani ateşli HB araçlar konusunda oldukça tecrübeli olan ve kendi bünyesinde bulunan yarış kökenli Sport departmanından bu tip modelleri geliştirirken tam destek alan Renault bu nedenle rekabette oldukça ciddiye alınması gereken bir rakip olarak öne çıkıyor.
Bu arada 310ps güce sahip hem Golf GTi Clubsport S hem de Honda Civic Type R 100km hıza yaklaşık olarak 5.8 saniyede çıkabiliyor. Halen satışta olan 275ps güce sahip eski kasa Megane R.S’in 0-100km hızlanmasını 5.8 saniyede tamamladığı düşünülürse rakipleri ile aynı güce sahip yeni Megane R.S modeli rahatlıkla bu hızlanmasını 0.5 saniye düşürerek 5 saniye sınırına yaklaştırabilir. Kısacası şimdiden Megane R.S modelinin hızlanmasının her iki rakibinden de daha iyi olacağı söylenebilir.

Bu arada Almanya’da bulunan ve birçok otomobil modelinin performansının tescillendiği yer olan Nürburgring Pisiti’nde VW Golf GTi Clubssport S liderliği yeni Honda Civic Type-R’a 7:43,80 ile kaptırdı ve Type-R bu konudaki yeni lider oldu. Ancak yakın zamanda sosyal medya hesaplarımızdan da paylaştığımız bir videoda standart bir Golf GTi Clubsport S modelinin düz yolda eski Civic Type-R modelini geçtiğini izlemiştik. Bu videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. 

Bu arada düz yolda yapılan bir kalkış yarışı ile Nürburgring gibi zor virajları olan bir pistte yapılan zamana karşı yarış her iki aracın da farklı karakter göstermesine neden olabilir. Bu nedenle Golf GTi Clubsport S kesinlikle standart hali ile bu pistte denenmeli. Çünkü aracın sportif kullanıma ne kadar yatkın olduğu ve viraj kabiliyeti esas olarak bu tip sürüş koşullarında belli olur. İşte tam da bu noktada yeni Megane R.S modeli ile ilgili bir diğer gelişmeyi değerlendirelim. 
Bilindiği gibi C segmenti otomobil modelleri arasında sadece yeni Renault Megane GT modelinde 4Control yani 4 tekerleği de kontrol eden direksiyon sistemi (4WS) sunuluyor. Bu sistem özellikle virajlı yollarda yol tutuşu önemli ölçüde arttırarak daha hızlı dönüşlere olanak tanıyor. Bu da Nürburgring gibi sert virajlı bir pistte kesinlikle yeni Megane R.S. modeline önemli miktarda süre avantajı sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Bu sistemin detaylarını aşağıdaki linkten öğrenebilir veya videodan izleyebilirsiniz. 
Sonuç olarak hem motor gücü tarafında 300ps bariyerini aşarak rakipleri ile arayı kapatacak olan yeni Megane R.S. hem de 4Control sistemi ile bu gücünü yere oldukça iyi bir şekilde aktaracak gibi görünüyor. Özellikle virajlı yollarda yüksek gücün sonuna kadar kullanılabilmesi ve aracın kusursuz bir şekilde yönlendirilmesiyle Nürburgring pistinin yeni rekortmeni Renault Megane R.S. modeli olabilir diye düşünüyor ve merakla da bekliyoruz. 

Renault Megane RS Konsept modeli

Megane GT kamuflajlı Renault Megane RS test fotoğrafları