Opel Mokka X fiyatları açıklandı. Rakipleri ile durum nedir?

Sub-Kompakt yani B Segmenti Crossover sınıfı günden güne daha da genişlemeye devam ediyor. Gerek küçük boyutları gerekse de yerden yüksek olmaları sayesinde şehir kullanımına çok uygun olan bu araçlar ülkemizde de oldukça seviliyor. Bu sınıfın ülkemizde satılmaya başlanan son ve yeni üyesi ise Honda HR-V modeli olmuştu. Şimdi ise geçtiğimiz aylarda makyajlanan Opel Mokka X’in satışına başlandı. Model tamamen değişen kokpiti ve önemli oranda değişen ön tasarımı ile artık çok daha dinamik ve modern görünüyor. 
Bu doğrultuda sınıfında bulunan diğer modeller ile teknik, boyut, fiyat ve görünüm olarak karşılaştırma yapacağız. En çok satış yapma potansiyeli olan benzinli motor-otomatik şanzıman kombinasyonuna sahip modelleri konuk ediyoruz. Dizel modellerin fiyatları da benzinli modellere göre oldukça yüksek ve her modelin dizel-otomatik seçeneği bulunmuyor. 
Infiniti Q30 fiyatları açıklandı. Rakipleri ile durum nedir?

İlk olarak Makyajlı Mokka X ve opsiyon fiyatlarına göz atalım;

Ölçü Karşılaştırması
7 model arasında Honda HR-V uzunluk ve dingil aralığı olarak rakiplerinden daha uzun. Bu da özellikle arka diz mesafesi ve bagaj hacmi olarak daha iyi olduğunu gösteriyor. Zaten marka arka yaşam alanı konusunda iddialı açıklamalarda bulunuyor. Genişlik olarak ise Fiat 500X modeli rakiplerinden üstün. Opel Mokka en yüksek araç olmasıyla dikkat çekerken uzunluğu da Honda HR-V modeline oldukça yakın. Nissan Juke ise neredeyse her ölçüde rakiplerinden daha küçük. Sadece Renault Captur’dan daha uzun ancak diğer ölçüleri Captur’dan daha küçük. Genel anlamda ise HR-V, Mokka ve 500X birbirlerine oldukça yakın ölçülere sahipken, Captur ve Juke daha küçük kasaya sahip olmaları ile dikkat çekiyorlar.

BMW 4.18i Coupe mi? Mercedes C180 Coupe mi?

Fiat 500X-Honda HR-V-Nissan Juke-Opel Mokka-Renault Captur ölçüler (yeşil en büyük – turuncu en küçük)
Teknik Karşılaştırma
Honda HR-V modelinde atmosferik bir motor bulunmasına rağmen VTEC teknolojisi sayesinde ürettiği güç ile turboya çok da ihtiyacı olmadığını ortalama performans değerleri ile gösteriyor. Diğer taraftan 3 farklı tüketim değeri de rakiplerinden daha düşük. Bu da üzerinde bulunan motorun başarısını gösteriyor.

Yeni – Eski Audi A5 Coupe Karşılaştırması

Diğer taraftan Opel Mokka kuvvetli bir motora sahip ancak testin en ağır modeli olması nedeniyle performans olarak benzer motora sahip Fiat 500X modelinin gerisinde kalıyor. Ayrıca tüketim değerleri de testin en kötüsü. Nissan Juke modelinde bulunan atmosferik motorun teknolojisi rakiplerinin gerisinde ve bu da modelin hem testin en kötü performansına sahip olmasını hem de tüketiminin Opel Mokka’nın ardından en kötü olmasına neden oluyor. Renault Captur ise listenin en hafifi ve listenin en düşük hacimli motoruna sahip olmasına rağmen turbo sayesinde ideal bir güç üretiyor ve gerek hızlanması gerekse de tüketim olarak başarılı değerlere sahip. 
Fiat 500X-Honda HR-V-Nissan Juke-Opel Mokka-Renault Captur teknik ve performans (yeşil en iyi – turuncu en kötü)
Fiyat Karşılaştırması

Listemizin en pahalı modeli olarak Honda HR-V hemen kendini gösteriyor. Nissan Juke ise artık hem tasarım hem de teknik olarak eskidi ve yenilenmesi şart oldu. Sınıfının öncülerinden olan model gerek teknik olarak gerekse de sunduğu iç hacim olarak rakiplerinin gerisinde kaldı. Bize göre bu nedenlerden dolayı da listenin en ucuzu konumunda. Jeep Renagade’in kardeş modeli olan Fiat 500X ise sunduğu özelliklere, motora ve çift kavramalı şanzımanı ile Honda’dan sonra listenin en pahalı modeli ancak aralarında yine de 19.000TL fark var. Opel Mokka X ise Fiat 500X modelinde de daha ucuz ve listenin ortasında yer alıyor. Ancak Mokka’nın Design paketi modelin giriş seviyesi donanım seçeneği olarak sunuluyor ve listenin diğer modellerinden bir miktar daha az donanım özelliklerine sahip olabilir.

Makyajlı Ford Ranger fiyatları açıklandı, rakipleri ile durum nedir?

Bu arada testimize konuk etmediğimiz ancak yakın bir zaman önce makyajlanan Peugeot 2008 modeli 1.2lt turbo-benzin 110ps motor 6 ileri otomatik şanzıman ve Active donanım ile 75.400TL satış fiyatına sahip. Ssangyong Tivoli modeli ise 1.6lt atmosferik-benzin 128ps motor 6 ileri otomatik şanzıman ile 83.000TL fiyata sahip. 

Fiat 500X-Honda HR-V-Nissan Juke-Opel Mokka-Renault Captur fiyatlar (yeşil en ucuz – turuncu en pahalı)

SONUÇ

Görünüm ve kokpiti önemli bir oranda yenilenen ve adı da Mokka X olarak değiştirilen Opel’in B Segmenti Crossover modeli, artık sınıfının iddialı modellerinden birisi haline geldi. Hem dizel hem de benzin motor seçeneklerinde otomatik şanzıman sunuyor olması büyük bir avantaj ve sınıfında da fiyat olarak orta sıralarda yer alması önemli. Ayrıca her türlü zevk ve bütçeye uygun olarak çok farklı donanım seçenekleri sunuyor olması modele ulaşmayı kolaylaştırıyor diyebiliriz. 

Görünümler