Mitsubishi L200 klonu Dodge RAM 1200 tanıtıldı

Otomobil markaları ürettikleri bir modeli kendi bünyelerinde bulunan bir başka marka altında farklı bir isim ile piyasaya sunabildikleri gibi, başka bir markanın modelini de küçük değişikliklerle kendi markaları altında satışa sunabiliyorlar ve buna da klon model adı veriliyor. Bu duruma ülkemizdeki en belirgin örnek olarak Fiat Fiorino-Peugeot Bipper-Citroen Nemo üçlüsünü gösterebiliriz. Ayrıca Renault Kangoo modelinin klonu olan Mercedes Citan da bu duruma güzel bir örnek olarak karşımızda duruyor.

Diğer taraftan hatırlanacak olursa arazi özellikleri ve sağlamlığıyla bilinen Mitsubishi L200 modeli 2016 yılında yenilenmiş ve ülkemizde satılmaya başlanmıştı. Ayrıca model sınıfının neredeyse en ucuz modeli olmasıyla öne çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda ise Fiat, L200 modelinde görsel olarak makyaj niteliğinde bazı değişiklikler yaparak modelin tekniğinde ve genel kasa yapısında en ufak bir değişiklik olmadan Fullback modelini satışa sunmuştu. Model L200’den bile daha düşük olan fiyatıyla oldukça dikkat çekici ve donanım  olarak da oldukça zengin olmasıyla öne çıkıyor. Burada ortaklık olarak bir alakası olmayan iki markanın aynı  aracı paylaştığını net bir şekilde görebiliriz.  
Şimdi ise Mitsubishi L200 klonu Fiat Fullback modelinden sonra Dodge RAM adı altında satılacak olan 1200 modeli Mitsubishi L200 klonu olarak karşımıza çıktı. Hatırlanacağı gibi hem Fiat hem de Dodge RAM markaları FCA (Fiat Chrysler) bünyesinde bulunuyor ve çeşitli markalar arasında motor, şanzıman ve platform paylaşımı yapıldığı gibi ülkemizde üretilen Fiat Doblo modeli de A.B.D pazarında RAM Promaster City adı altında satılıyor. Ayrıca Fiat Ducato da RAM Promaster adına olarak satılıyor. Kısacası Amerikan ve İtalyan markaları bünyesinde bulunduran FCA bu konuda oldukça cömert ve özellikle ticari sınıfta klon modelleri kullanmaktan çekinmiyor. 

Ancak burada dikkat çekici olan nokta RAM 1200 modelinin görünüm olarak Mitsubishi L200 ile değil Fiat Fullback ile aynı görünüme sahip olması. Aslında bu gayet doğal ve sonuçta her iki araç da FCA’nın marka ve modelleri ancak bu şekilde bir klonlama operasyonu L200 klonu Fullback’den yapıldığı için klonun da klonu olmuş gibi görünüyor. Klonun da klonu uygulaması aslıda ilk değil ve PSA Grubu da Fiat Fiorino’yu klonlayarak ilk olarak Peugeot Bipper daha sonra da sahip olduğu bir diğer marka olan Citroen’de Nemo olarak karşımıza çıkartmıştı. 
Bu arada FCA’nın Fiat Fullback detaylarını bile en ufak bir şekilde değiştirmeden sadece RAM logosuyla bu aracı satışa çıkarmasında bir neden var. RAM 1200 modeli Ortadoğu ülkeleri için satışa çıkarılıyor ve bilindiği gibi bu ülkelerde Fiat marka araçları görmek çok da mümkün değil. Genellikle Japon, Alman ve Amerikan araçların hüküm sürdüğü Ortadoğu pazarında Mitsubishi pikap modelini L200 adı altında zaten satıyor ve Fiat’ın da Fullback olarak pazarda tutunabilmesi mümkün değil. Ancak bu pazarlarda oldukça bilinen Dodge RAM adı altında piyasaya araç sunmak iyi bir fikir gibi görünüyor. 
RAM 1200 modelinde kullanılacak motor seçenekleri ise ülkemizde de satılan Fiat Fullback ve Mitsubishi L200 modellerine göre oldukça farklı. Bir önceki kasa L200 modelinde kullanılan 2.5lt turbo-dizel motorun 126hp ve 134hp güce sahip versiyonları ile 2.4lt atmosferik-benzin 130hp güce sahip olan motor seçenekler arasında sunuluyor. Standart olarak sunulan 5 ileri manuel şanzıman ve 4×2 çekiş sisteminin yanında otomatik şanzıman ve 4×4 çekiş sistemi de opsiyon listesinde yer alıyor.

Facebook Comments