Renault 5 Turbo; Sıra dışı ufaklık

Bazı otomobiller vardır gerek görünümleri gerekse de motor özellikleri ile kalıplardan sıyrılarak sıra dışı özellikler sergilerler. Bu özellikleri sergileyen otomobillerden birisi de hiç şüphesiz Reanult’un ürettiği 5 Turbo modelidir.

1980’li yıllar oldukça ilginç otomobil modellerine sahne olmuş yıllardı ve ateşli HB otomobiller bu yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştı. Rallilerde boy gösteren birçok farklı modelin yol versiyonu hem popüler olmaları hem de bazı ralli kuralları gereği otomobil firmaları tarafından üretilmek zorunda kalınmıştı. Bu araçlardan bir tanesi de şüphesiz 1980 yılında üretilmeye başlanan Renault 5 Turbo modeliydi. Bu modelin üretim amacı ise efsane Lancia Stratos’un da içinde bulunduğu Grup 4 ralli yarışlarında kullanılabilmesiydi. 
Renault  5 Turbo Rally

Kurallar gereği bir modelin Grup 4 uluslararası yarışlarında yarışabilmesi için 400 adet cadde versiyonunun üretilmesi gerekiyordu. Bu hayali gerçekleştirmek isteyen Renault ise küçük sınıfta yer alan HB kasa tipine sahip Renault 5 modelini seçti. Ancak Renault 5 önden çekişli ve önden motorlu bir modeldi ve Grup 4 ralli yarışlarında yarışabilmesi için büyük oranda değiştirilmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda aracın motoru arka ortaya ve çekiş de arkaya alındı. Turbo beslemeye sahip 160ps güce ve 221nm torka sahip 1.4lt hacminde 4 silindirli bir benzin motoru tercih edildi. Cadde versiyonu 5 Turbo, Renault’un performans markası Alpine fabrikasında üretiliyordu. Aracın ralli versiyonları ise 180ps’den başlayıp 350ps güce kadar çıkabiliyordu. Model ilk kez katıldığı WRC – Dünya Ralli Şampiyonası’nın Monte Carlo Yarışı’nı kazanmıştı. 
Renault 5 Turbo’nun ortadan konumlu 1.4lt turbo-benzin motoru
Grup 4 yarışlarına katılabilmek için gereken 400 adetlik üretim adedi aşılınca maliyetleri düşürebilmek için yarış versiyonunda kullanılan bazı hafif alaşım parçalar yerine normal Renault 5 modelinde kullanılan parçalar tercih edildi ve Turbo 2 uzantısı ile adlandırıldı. Diğer taraftan bazı parçaların bu değişimine rağmen performansta önemli bir değişiklik olmadı ve araç 0-100km/saat hızlanmasını 6.9 saniyede tamamlarken maksimum 200km/saat hıza çıkabiliyordu. Bu veriler günümüz için çok iddialı görünmese de benzer yıllarda üretilen ve dönemin yüksek performanslı araçlarından olan 2.9lt V8 silindir atmosferik benzin 255ps güce sahip bir motora sahip Ferrari 308 GTB modeli 0-100km/saat hızlanmasını 6.5 saniyede tamamlayabiliyordu. Bu da 1980-1986 yılları arasında toplam 3576 adet üretilen Renault 5 Turbo’nun ne kadar seri bir otomobil olduğunu açıkça gösteriyor. 
Renault 5 Turbo 2
1986 yılında tamamlanan üretim sonrası ise Renault bu sıra dışı modeli unutmadı ve tam 12 yıl sonra konsept bir ortandan V6 motorlu Clio modeli ile efsane araç geri döndü. Bu konsept model büyük ilgi gördü ve 2001 yılında 1.Jenerasyon Clio kasası atlanarak 2.Jenerasyon Clio kasası ile ete kemiğe büründü ve üretilmeye başlandı. Birinci aşamada İngiliz Tom Walkinshaw Racing (TWR) tarafından üretilen model daha sonra Porsche’nin de destekleriyle Renault Sport tarafından üretildi. Bu modelin detaylarını bir başka yayınımızda detaylı bir şekilde işleyeceğiz. 
Renault 5 Turbo fotoğraflarıFacebook Comments