Duramayan erkek kedi; Rover 220 Coupe Turbo

İngiliz Rover firması hayatına 1878 yılında bisiklet üreterek başlamış ve 1904 yılında da otomobil üretimine başlamıştır. Bu kadar eski ve köklü bir marka olmasına rağmen tarihi boyunca birçok sefer el değiştirmiş ve bazen de isim değişikliklerine gitmiştir. Bu istikrarsız gidişin sonu olarak da 2005 yılında üretim son bulmuş ve firma kapanmıştır.

Her ne kadar bu derece problemli bir firma olsa da bazı çok özel modelleri de olmuştu. Geçmiş dönemlerde üretilmiş başarılı modellerin yanında özellikle 1992 yılında üretilmeye başlanan 200 serisi coupe modeli modern ve sportif tasarımı, lüks özellikleri ve performansıyla adından oldukça fazla söz ettirmişti.

 

1992 yılında üretilmeye başlanan önden çekişli 200 serisinde giriş seviyesi versiyonu olan 216 Coupe modelinde Honda (D16A8) 16 supap atmosferik-benzin 111ps güce sahip motor bulunuyordu ve çok güçlü olmamasına rağmen bu motor ile 216, 0-100km hızlanmasını 9.6 saniyede tamamlayabiliyor ve 193km/saat hıza çıkabiliyordu. 216 modelinde 5 ileri manuel şanzımanın ve 4 ileri otomatik tercihi yapılabiliyordu. Serinin ortasında yer alan 220 Coupe modelinde ise  Rover üretimi 2.0lt üstten çift egzantrikli (DOHC) atmosferik-benzin 136ps güce sahip motor bulunuyordu. 220 Coupe, 0-100km hızlanmasını 8.3 saniyede tamamlayabiliyor ve 204km/saat hıza çıkabiliyordu. Model sadece 5 ileri manuel şanzıman ile sunuluyordu.
1.6lt ve 2.0lt atmosferik motorlar ile donatılan 216 Coupe ve 220 Coupe modellerinin yanında serisinin en üstünde yer alan 220 Coupe Turbo modeli bulunuyordu. “Tomcat” yani “Erkek kedi” takma adına sahip modelde 220 Coupe’de bulunan 2.0lt atmosferik-benzin 136ps motora turbo besleme sistemi eklenmişti ve bu sayede güç 200ps’e çıkmıştı. Tork ise 236nm olarak açıklanıyordu ve ön tekerleklere 5 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyordu. 1200kg’ın hemen altında olan ağırlık ve 200ps güç birleştiğinde ise ortaya 100km/saat hıza 6.5 (ortalama) saniyede çıkabilen ve 241km/saat hıza ulaşabilen bir araç çıkıyordu.
Hafif kasa ve güçlü motorun başarılı aerodinamik yapı ile birleşimi sonucu ortaya çıkan bu yüksek performanslı araç döneminin kendinden daha güçlü araçları ile baş edebiliyordu. Öyle ki aynı dönem üretilen ancak 220 Turbo modelinden kat kat pahalı, daha büyük ve güçlü bir motora sahip olan günümüzde bile efsane olan BMW E36 M3 modeliyle bile belli hızlara kadar baş edebiliyordu.
Rover 220 Coupe Turbo hızlanma
220 Turbo modelinde yol tutuşu iyileştirebilmek ve önden çekişli aracın gücünü yere daha iyi aktarabilmek için Torsen sınırlı kaymalı diferansiyel sistemi, modifiye edilmiş süspansiyon ve daha geniş Michelin Pilot marka lastikler bulunuyordu. Ayrıca bu yüksek performansın dizginlenebilmesi için de ABS fren sistemi ve 4 tekerlekte disk frenler standart olarak sunuluyordu. Tüm bunların yanında iki parça halinde açılabilir tavan, ahşap kaplama ve deri koltuk gibi lüks donanımlar da aracın sportif hissini lüks detaylar ile destekliyordu. Tüm bu detayları ise rakiplerinden çok daha düşük bir fiyat ile sunabiliyordu.
1995-1996 yılları arasında ülkemizde de satılmış olan 220 Turbo performans tutkunlarını oldukça fazla heyecanlandırmıştı. Türkiye’de o dönem fiyat-performans olarak bu derece iyi olan bir başka model bulunmuyordu. Bu nedenle modele ciddi oranda ilgi gösterildi. Diğer taraftan bu derece ileri özelliklere ve performansa sahip olmasına rağmen araçta çok önemli sorunlar da bulunuyordu. Özellikle sıcak yaz aylarında ciddi anlamda hararet problemleri yaşanıyordu. İngiltere şartlarına göre üretilen model bu nedenle sıcak ülkelerde ve özellikle yaz aylarında daha narindi. Kapak contasının yanması sık karşılaşılan bir sorundu ve bazı araç sahipleri çelik kapak contası kullanarak bu sorunu çözdüklerine inanıyorlardı.
Ayrıca bulunduğu dönemde turbo besleme kullanan araç sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu ve turbo kullanım bilinci de günümüzdeki kadar gelişmemişti. Turbo teknolojisi de günümüze daha geriydi ve bunların sonucu olarak 220 Turbo’da sıklıkla turbo sorunları yaşanıyordu. Bir diğer önemli problem ise aracın frenleriydi. Önde ve arkada disk frenler olmasına rağmen yüksek performanslı aracın gücünü dizginlemekte oldukça sorun yaşıyordu ve açık bir şekilde frenler kötü olarak değerlendiriliyordu. Tüm bu sorunlara bir de zamanla artan kabin tıkırtıları ve yedek parça-servis problemleri eklenince ülkemizde araca olan ilgi azalmaya başlandı.
1996 yılının sonunda ise Rover, 220 uzantısını ortadan kaldırdı ve sadece Coupe adını kullanmaya başladı. Değişimler sadece bununla da sınırlı değildi. Coupe 1.6 modelinde 1.6lt Honda motor yerini 111ps gücünde 1.6 Rover motoruna bıraktı. Modelin ününe ün katan 2.0lt turbo motor ve 2.0lt atmosferik motor ise yerini 1.8lt atmosferik-benzin değişken supap zamanlamasına sahip 145ps gücünde motora bıraktı. Coupe 1.8 VVC 0-100km hızlanmasını 8 saniyenin hemen altında tamamlıyor ve 211km/saat maksimum hıza çıkabiliyordu.
Görüldüğü gibi Rover, aslında çok iyi bir modeli ortaya çıkarmıştı ancak 220 turbo modelinin tekniği ile aracı başarılı bir şekilde birleştirememişti. Sorunları çözmenin yolu olarak da turbo beslemeyi sökerek, hacmi küçülterek ve değişken supap zamanlamasını entegre ederek daha modern bir atmosferik motor ortaya çıkarmıştı. Ancak performans tartışılmaz derecede çok daha düşüktü. Zaten değişimin ardından 2 yıl sonra Coupe modelinin üretimi 1998 yılında son buldu.
Ülkemizde satıldığı dönem boyunca ve sonrasında birçok kişinin aklından “Acaba alsam mı” diye geçmiş olan ancak sorunlu yapısı, yedek parça-servis sıkıntısı ve ikinci elde son sahibi olma korkusu nedeniyle satın almaya cesaret edilemeyen modellerin en başında gelen Rover 220 Coupe Turbo, bize göre üzerine biraz daha düşülebilse ve dayanıklılığı arttırabilseydi hem markayı batmaktan kurtarabilir hem de adını günümüze kadar taşıyabilirdi.
Tiff Needell ve Rover 220 Coupe Turbo 
Rover 220 Coupe turbo fotograğları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments