VW Atlas altında yeni VW Amarok mu saklı?

VW’in şimdilik sadece Kuzey Amerika pazarı için satışını düşündüğü Cross Blue konsepti bazlı Teramont modelinin üretim fotoğraf ve resimleri bir süredir internette dolanıyordu. Önümüzdeki yıl satışına başlanması düşünülen ve dış görünümü itibariyle Cross Blue konsepti ile büyük benzerlik gösteren model VW’in yeni planlarından birisi olarak konuşulan VW Amarok bazlı bir SUV modelinin de fikir babası olabilir diye düşünüyoruz. 

VW Phideon Türkiye’ye gelir mi?

Diğer taraftan bu güne kadar ismi Teramont olarak geçen modelin 27 Ekim 2016 tarihinde tanıtımının yapılacağı ve adının da Teramont değil Atlas olacağı açıklandı. VW’in MQB platformuna sahip olacak Crossover model 5,039mm uzunluğa, 1,989mm genişliğe, 1,773mm yüksekliğe ve 2,980mm dingil aralığına sahip olacak. Bu ölçüleri VW Grubu bünyesinde bulunan Audi’nin Q7’nin 5,052mm uzunluğu, 1,968mm genişliği, 1,741mm yüksekliği ve 2,994mm dingil aralığı ile karşılaştırırsak hemen hemen aynı boyutlara sahip bir VW modeli geliyor gibi görünüyor. 3.koltuk sırasına ve 7 kişilik koltuğa sahip olacak araç esas olarak Kuzey Amerika pazarı için tasarlanmış olsa da tüm dünyada başarılı olma şansına sahip gibi görünüyor. VW Atlas’ın büyük boyutlarına rağmen VW Tiguan ve yakın bir zaman sonra yenisi tanıtılacak olan VW Touareg arasında bir fiyata sahip olması bekleniyor. 

Makyajlı VW Golf nasıl olacak?

Ayrıca modelde 2.0lt turbo-benzin 252ps seçeneğinin bulunacağı da daha önceden belirtilmişti. Bu motor hali hazırda ülkemizde Audi Q7 ile sunuluyor ve araç ile olan uyumu ile de oldukça iyi. Bu motor düşük ÖTV sayesinde 3.0lt motora göre oldukça uygun bir satış fiyatına ve 3000TL senelik vergi avantajına da sahip olmasıyla öne çıkıyor. Ancak bize göre VW Atlas’ın ülkemize gelmesi durumunda halen Tiguan ve Passat’da da kullanılan 2.0lt turbo-dizel 190ps ve 240ps seçenekleri ile gelirse ciddi anlamda satış potansiyeline sahip olur diye düşünüyoruz. Bu motorlar VW’in diğer modellerinde kullanılan 7 ileri DSG otomatik veya 8 ileri ZF üretimi tork konvertörlü otomatik şanzımanları ile iyi bir ikili olacaktır. 
Diğer taraftan bu ölçüler VW’in pikap modeli Amarok ile de oldukça benzer ve hatırlanacak olursa Amarok yakın bir zaman önce makyajlandı ve fiyatları da ülkemizde açıklandı. 2010 yılında tanıtılan model 6 yıl gibi uzun bir aradan sonra makyajlanmış oldu ve yeni modelin de 2019 yılında ortaya çıkarak 2020 yılında satılmaya başlanması bekleniyor. İşte tam da bu noktada 2017 yılında satışına başlanacak VW Atlas dikkatimizi çekti. VW Amarok’un tamamen yenilenen kokpit tasarımı ve bu tasarımın VW Atlas ile olan müthiş benzerliği gerçekten de dikkat çekici. Genel hatları aynı olan kokpitlerde VW’in makyajsız modeline göre bazı uyarlamalar yapılmış ancak 2019 yılında karşımıza çıkması muhtemel olan yeni VW Amarok modelinde VW Atlas kokpiti aynen karşımıza çıkabilir diye düşünüyoruz. 
Solda makyajlı VW Amarok sağda VW Atlas kokpiti
Bir diğer önemli detay ise VW Atlas’ın sahip olduğu tasarım markanın son birkaç yıldır tanıttığı konsept modeller ile hemen hemen aynı ve bu tasarım ile ilk kez bir üretim modelinde Tiguan’da karşılaşmıştık. Makyajlı Amarok’da ise tampon detayı hem Atlas hem de Tiguan modeli ile önemli oranda benzer olmasıyla öne çıkıyor. Bu da VW Amarok’un bu şekilde evrileceğini gösteren önemli bir detay diye düşünüyoruz. 
Şu anda konuşmak için çok erken olsa da yakın zaman bir sonra tanıtılacak olan VW Atlas ile 2019 yılında tanıtılması muhtemel olan yeni VW Amarok arasında bize göre önemli benzerlikler olabilir. Gerek boyutları, gerek VW’in yeni tasarım anlayışı ve gerekse de makyajlı VW Amarok’da bulunan benzer tasarım anlayışı bize VW Atlas’a baktığımız zaman yeni VW Amarok’u canlandırdı diyebiliriz.