Makyajlı VW Golf nasıl olacak?

VW’in dünya çapında en popüler modeli diyebileceğimiz VW Golf çok yakın bir zaman sonra makyajlanıyor ve 2016 Eylül ayında gerçekleşecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda da resmi tanıtımı yapılacak. Ancak bu tanıtım öncesi modelin üretim modeline ait çizimleri internette düştü. Her ne kadar fotoğraflar oldukça düşük çözünürlüklü ve geniş bir profil açısına sahip olsa da makyajlı model ile ilgili önemli fikirler veriyor. Tanıtıma kısa bir zaman kalmış olsa da birikmiş olan bilgiler ve internetteki bu resimler üzerinden modelin nasıl olacağını, hangi motorlarları barındıracağını ve kokpitinde ne gibi değişiklikler olacağını analiz etmeye çalışacağız. (Konu başlığındaki resim makyajlı modele en yakın temsili photoshop çizimidir)

Ön ve arka görünüm
Elde edilen resimler üzerinden gördüğümüz kadarıyla aracın dışındaki makyaj operasyonu ön tampon ve farlar üzerinde yoğunlaşıyor. Ön tampon tasarımı tamamen değişirken farların genel görünümünde değişiklik olmamasına rağmen içindeki ledli gündüz farlarının dizaynı tamamen değişmiş ve bu da çok daha taze bir görünümün çıkmasını sağlamış diyebiliriz. Bu sayede farların şekli de değişmiş gibi görünüyor.

Solda Makyajlı VW Golf 
Arka görünümde ise ön görünüme benzer bir şekilde tampon tasarımında bir miktar değişim söz konusu ve daha önceden tamponun altından çıkan yuvarlak egzoz uçları makyajlı modelde tamponun içine alınmış ve köşeli formuyla daha gösterişli görünüyor. Ayrıca tamponun sağında ve solunda 2 adet bulunan bu egzoz uçları sportif görünüme katkıda bulunmuş. İç tasarımı değişen stop grubu ise arka tasarımın yeni ve daha modern görünümünü pekiştirmiş. Ancak kısıtlı ve düşük çözünürlüklü bu resimden anladığımız kadarıyla Golf R ve Golf Highline modellerinde bulunan ledli stop grubuna da oldukça fazla benziyor. Bu nedenle bu kısım ile ilgili daha detaylı yorumu resmi fotoğraflar yayınlanınca daha net bir şekilde yapabiliriz. 

Solda Makyajlı VW Golf
İç tasarım
Aracın iç tasarımı ile ilgili henüz bir görüntü bulunmuyor ancak 2016 yılı başlarında VW tarafından yayınlanan aşağıdaki video bu konuda oldukça fazla fikir verebilir diye düşünüyoruz. 2012 yılından beri kullanılan bilgi-eğlence sisteminin yerini daha büyük boyuta ve dokunmatik özelliklere sahip sistem alacak gibi görünüyor. Ya da en azından opsiyon listesine girebilir. Ayrıca Passat ve Tiguan modelinde kullanılan tamamen dijital gösterge paneli makyajlı Golf modelinin opsiyon listesinde yer alabilir. Diğer taraftan yeni koltuk döşemesi seçenekleri ve yeni güvenlik donanımları da büyük bir ihtimalle modelde makyajın bir parçası olarak sunulacaktır. 
Motor ve Şanzıman
Makyajlı VW Golf modelinde gerçekleşecek en büyük yeniliklerden birisi de motor seçeneklerinde olacak gibi görünüyor. Uzun bir zamandır VW Grubu’nun farklı markalarında yaygın bir şekilde kullanılan 1.4 turbo-benzin (TSI) ve 1.6lt turbo-dizel (TDI) motorların yerini her ikisi de 1.5lt hacme sahip olan benzin ve dizel motorlar alacak. Daha farklı bir turbo sistemine ve yüksek verime sahip olan bu motorlar hem performansın artmasına hem de yakıt tüketiminin düşmesine katkıda bulunacak. Ayrıca daha rafine özelliklere sahip olmaları sayesinde daha pürüzsüz ve sessiz bir sürüş mümkün olacak. 
Diğer taraftan ülkemizde giriş seçeneği olarak 1.2lt turbo-benzin seçeneği ile satışta bulunan Golf, yeni tasarlanan ve ülkemizde satılmasa da Avrupa’da satışta bulunan 1.0lt 3 silindirli turbo-benzin motor ile de satılmaya başlanabilir. Bu motor VW Grubu’nun diğer markaları Audi’nin makyajlı A3 ve Seat’ın makyajlı Ibiza modellerinde ülkemizde satışa sunuldu. Büyük ihtimalle makyajlı Golf modelinde de giriş seviyesi olarak sunulacaktır diye düşünüyoruz. 

Kullanılacak şanzıman seçeneklerinde ise ufak iyileştirmeler dışında değişiklik olacağını düşünmüyoruz. 6 ileri manuel ve motora göre değişmek üzere 6 veya 7 ileri DSG otomatik şanzımanların aynen kullanılacağı açık ve net bir şekilde belli. Yapılması muhtemel olan tüm bu değişikliklerden ve ülkemizdeki VW Golf’e bakışın oldukça pozitif olmasından dolayı modelin fiyatında %4-%5 oranında bir artış beklenebilir. Makyajlı VW Golf’ün 2016 Eylül ayında resmi tanıtımının ardından 2017 yılı başında ülkemizde satılmaya başlanacağını düşünüyoruz. 

Makyajlı VW Golf GTi

VW Golf GTi Clubsport S en hızlı önden çekişli otomobil oldu

Makyajlı VW Golf 2017
Makyajlı VW Golf GTi 2017