Makyajlı VW Amarok donanım özellikleri belli oldu

Makyajlı VW Amarok’un fiyatlarını yakın bir zaman önce yayınlamıştık ve şimdi de aracın donanım özelliklerini elde ettik. Özellikle V6 motor seçeneğinde önemli aksesuarlar barındıran model bu sayede orta düzey SUV modellerle yarışır derecede donanım seviyesine kavuştu. Sunulan V6 motor ve donanım ile de ülkemizdeki en dikkat çekici pikap modeli olacak gibi görünüyor. 


Aynı Fiyata VW Amarok Canyon mu? VW Passat Comfortline mı?

Fiyat ve Donanım

Makyajlı VW Amarok’da başlangıçta Highline ve V6 olarak iki farklı donanım seçeneği ile sunulacak. 2.0lt motor için Highline ve 3.0lt motor için de V6 donanım seçenekleri bulunuyor. Yani tamamen motor tipine göre donanım seviyesi belirlenmiş. Highline ve V6 donanım paketlerine geçmeden önce araçların fiyatlarına bakalım. 

Makyajlı 4×4 Amarok için açıklanan fiyatlar ise şu şekilde;
 • 2.0lt 4 silindir bi-turbo dizel 180ps 420nm 8 ileri otomatik – Highline donanım: 114.950TL
 • 3.0lt V6 silindir VGT-turbo dizel 224ps 550nm 8 ileri otomatik – V6 donanım: 139.950TL
 • Opsiyonlar
  • Metalik renk: 1500TL
  • Mekanik arka diferansiyel kilidi: 2250TL
Görüleceği gibi 2.0lt Highline ve 3.0lt V6 modelleri arasında 25.000TL gibi önemli bir fark söz konusu. Ancak 3.0 motorun daha maliyetli bir motor olduğu da açık. Bu arada bir tanesi mat gri olmak üzere 4 farklı renk seçeneğinin de VW Amarok ürün gamına eklendiğini belirtmekte fayda var. Özellikle mat indiyum gri bizde oldukça fazla merak uyandırdı. Ancak öğrendiğimiz kadarıyla bu renk sadece V6 modelinde sunulacak. Ancak Almanya’da Highline seçeneğinde de sunulan bu rengin ülkemizde sunulmuyor olması V6 seçeneğinin satışlarına yönelik bir satış stratejisi gibi görünüyor. Eminiz ki bu ender rengi alabilmek için fazla vergiyi göze alıp V6 tercih edenler olacaktır diye düşünüyoruz. 
Makyajlı VW Amarok renk seçenekleri
Şimdi makyajlı VW Amarok donanım seçeneklerine bakalım;
Makyajlı VW Amarok Highline donanım özellikleri
 • 18″ Manaus alüminyum alaşımlı jantlar
 • 6.33 inç Composition Media Radyo 
 • App-Connect
 • Sesli kontrol
 • Elektronik ses güçlendirici
 • İkincil çarpışma önleme asistanı
 • Karartılmış arka farlar
 • Arka yolcu bölümünde 12 V soket
 • Çerçevesiz dikiz aynası
 • Yeni “Salipra” koltuk kumaşı
 • LED 3. stop lambası
Makyajlı VW Amarok jant seçenekleri
Makyajlı VW Amarok Highline’a bir önceki Highline donanıma ek olarak farklı tasarım 18 jantlar, yeni bilgi ve eğlence sistemi, karartılmış arka stoplar, arka bölmede 12V soket ve yeni koltuk döşemelerinin eklendiğini görüyoruz. Burada bize göre en önemli değişim oldukça iyi fonksiyonlara sahip olan 6.33 inch dokunmatik ekrana sahip Composition bilgi eğlence sistemi. 
Bu yeni sistem birçok farklı VW modelinde kullanılıyor ancak akıllı telefonlar ile birebir senkronize olmayı sağlayan Apple Car Play, Android Auto ve Mirrorlink gibi özellikler ekstra ücret karşılığı alınabiliyordu. Makyajlı Amarok’da ise tümü standart olarak sunuluyor. Ayrıca elektronik ses güçlendirici olarak adlandırılan özellik arazi şartlarında gerçekleşebilecek araç içindeki gürültü düzeyinin artması durumunda öndeki yolcuların sesinin yükselterek arkadaki yolcularla rahat bir şekilde iletişime geçilmesini sağlıyor. İkincil çarpışma önleme sistemi ise kaza durumunda ikinci bir çarpışmayı engellemek için aracın hızını 10km/saate düşürerek ikinci bir çarpışmanın olma ihtimalini azaltıyor. 
Makyajlı VW Amarok V6 donanım özellikleri (Highline donanıma ek olarak)
 • Bi-Xenon farlar ve LED gündüz sürüş farları
 • 19″ Milford alüminyum alaşımlı jantlar
 • Alcantara koltuk kumaşı
 • Geri görüş kamerası
 • Otomatik start-stop ve fren enerjisi geri kazanımı
 • Ön aksta 17″, arka aksta 16″ disk fren
 • Lastik basınç sensörü
VW Amarok V6 donanım paketinde ise Highline donanıma ek olarak yukarıdaki donanımlar yer alıyor. Hatırlanacak olursa Ledli bi-xenon farlar, 19 jantlar ve Alcantara koltuk döşemesi bir önceki Amarok’da bulunan Exclusive donanım paketinde sunuluyordu ve Highline donanıma göre de 18.000TL fiyat farkı isteniyordu. Bu pakete geri görüş kamerası, start stop sistemi, arkada disk frenler ve lastik basınç sensörü gibi önemli donanımlarında eklenmesiyle fiyat farkı 25.000TL’ye çıktı ancak oldukça yüksek torka ve güce sahip 3.0lt V6 motorun da bu farkta etkili olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. 
Motor ve çekiş seçenekleri

Farklı versiyonları Audi Q7, VW Touareg ve Porsche Cayenne’de de bulunan 3.0lt V6 VGT turbo-dizel motorun kullanılacağının açıklanmasından sonra mevcut modelde var olan 2.0lt bi-turbo-dizel motor artık ürün gamında sunulmayacaktı. Hatta Almanya’da bu motor emisyon probleminin de etkisiyle gerçekten de sunulmuyor. Ancak 3.0lt V6 motorun yaratacağı vergi riskini ve dolayısı ile aracın satışlarındaki çakılmayı göze alamayan Doğuş Oto, modeli hem mevcut 2.0lt 180ps hem de 3.0lt V6 224ps gücünde motorlar ile satışa sunacak. Bu da ülkemizde iyi satış rakamlarına sahip olan Amarok için oldukça iyi bir haber. Sadece 3.0lt V6 motor ile ithal edilseydi satışları 4×4 versiyonda 5’de 1’ine düşebilirdi diye düşünüyoruz. Yapılan bu manevra ile artık satışlar daha da artabilir çünkü motor çeşitliliği arttı.
Belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise 3.0lt V6 motorun daha yüksek hacme ve silindire sahip olmasına rağmen 2.0lt motordan yaklaşık olarak %5 daha az yakıt tüketiyor olması. Bu da V6 motorun özellikle 550nm gibi oldukça yüksek bir torka sahip olması sayesinde 2 tonluk kasa ile daha rahat baş edebilmesiyle açıklanabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca bu motor Amarok’u tabiri caiz ise böyle ağır bir ve iri bir kasaya sahip bir aracı fişek gibi hızlandırabiliyor. Fabrika verilerine göre 3.0lt 224ps gücündeki versiyon 0-100km hızlanmasını 7.9 saniyede tamamlayabiliyor. 2.0lt motorun 0-100km hızlanması ise 11.0 saniye civarında. Hem tüketimin düşük olması hem de aracın performansının yüksek olması ise 3.0lt motorun kasayı çok rahat taşıması sayesinde gerçekleşiyor. Bu arada V6 motora sahip Amarok iri ve ağır bir bir pikap için iyi bir değer olan 193km/saat maksimum hıza sahip.


Aşağıdaki videoda 224ps güce sahip V6 Amarok’un  0-100km/saat hızlanmasını izleyebilirsiniz. 

Bu arada 4×2 çekiş seçeneği 2016 yılında satılan makyajlı Amarok modellerinde bulunmayacak ancak 2017 yılı itibariyle ithalatına başlanacak. 4×2 çekiş seçeneğinde V6 motor sunulmuyor ve tek seçenek 2.0lt 180ps gücündeki motor olacak. V6 motorun 4×2 çekiş seçeneği ile de gelmesini isterdik çünkü yıllık vergisi 2.0lt motor ile aynı (yaklaşık 1400TL) ve bu çekiş seçeneğinde ağırlık bazlı olarak fiyat tespiti yapılıyor. 4×4 seçeneğinde ise hacim bazlı vergilendirme söz konusu ve 2.0lt için senelik 2772TL ödenirken 3.0lt motor için 5797TL ödeme yapılıyor. Yani arada 3000TL gibi bir fark var ki bu da senelik anlamda önemli bir yük denilebilir.