Yeni Honda Civic Type-R Nürburgring’e çıktı

Geçtiğimiz hafta tamamlanan Paris Otomobil Fuarı’nda yeni Honda Civic’in performans modeli olan Type-R’ın 2017 yılında karşımıza çıkması beklenen üretim modeline oldukça yakın bir görünüme sahip olacağı tahmin edilen Type-R Prototipi tanıtılmıştı. Uzun zamandır testleri yapılan modelin prototipi sonunda gün yüzü görmüş ve 2 farklı tanıtım videosu ile de otomobil severlerin karşısına çıkmıştı. Şimdi ise modelin testleri sıklaştı ve rekorlarıyla ünlü olan Nürburgring pistine tekrar çıktı. Burada hem performans ayarları yapılarak testlere tabi tutulan araç hem de en son olarak VW Golf GTi Clubsport S modeline kaptırdığı pist rekoru için denemeler yapıyor söylentisi mevcut. Aşağıdaki videodan da izlenebileceği gibi araç hala kamuflajlı ancak tanıtılan prototip model ile neredeyse aynı olan detayları hemen belli oluyor diyebiliriz. Ayrıca aracın sesi ile de ayrıntılı bir fikir edinebiliyoruz. 

Bilindiği gibi mevcut model VW Golf GTi Clubsport S ile büyük bir rekabet içinde bulunuyor ve her iki model de en hızlı önden çekişli araç olabilmek için büyük bir mücadele veriyor. Dışarıdan oldukça zevkli bir şekilde izlediğimiz bu çekişme yeni Civic Type-R’ın mevcut modelin yerini almasıyla bambaşka bir renge bürünecek gibi görünüyor. Henüz kullanılacak motor ile ilgili olarak bir bilgi verilmese de mevcut hali ile 310ps güce sahip olan motorun 4×4 çekiş sistemli Focus RS ile daha iyi mücadele edebilmesi için benzer güçlere yani yaklaşık 350ps’e çıkabileceğini tahmin ediyoruz. 
Hatırlanacak olursa mevcut Honda Civic Type-R tamamen standart özelliklere sahip olan Civic Type-R modeli ile VW’e nispet yaparcasına farklı pistlerde rekorlar serisi gerçekleştirmişti. Üstelik semi-slick lastikler ile değil tam anlamıyla cadde tipi lastikler ile bunu başardı. Daha önce Nürburgring Pisti’nde kırılan ancak VW Golf GTi ClubSport S modelinin arkasında kalan  dakika 50 saniye 63 saliselik rekorun tekrar kırılmasına gerek duyulmamış ancak aracın üzerine büyük bir gurur ile de yazılmış. Sonuçta tamamen stock yani modifiyesiz bir araç ile yapılmış olması bu dereceyi daha özel kılıyor. Nisan 2016 tarihinde başlayan ve yeni tamamlanan Civic Type-R modelinin kırdığı önden çekişli araç pist rekorları ise şu şekilde;

  • Silverstone – İngiltere: 2 dakika 31 saniye 85 salise – Sürücü: Matt Neal
  • Spa Francorchamps – Belçika:  2 dakika 56 saniye 91 salise – Sürücü: Robb Huff
  • Monza – İtalya: 2 dakika 15 saniye 16 salise – Sürücü: Norbert Michelisz
  • Estoril – Almanya: 2 dakika 4 saniye 8 salise – Sürücü: Tiago Monteiro
  • Hungaroring – Macaristan: 2 dakika 10 saniye 85 salise- Sürücü: Norbert Michelisz