Dönüşü muhteşem olacak 7 spor otomobil modeli


Geçmiş yıllarda karşımıza çıkmış ve hayranlık uyandırmış olan bazı otomobil modelleri önümüzdeki yıllarda karşımıza tekrar çıkabilir ve biz de bu doğrultuda çeşitli haber ve analizler yapıyoruz. Tüm bu gelişmeleri ise bir araya toplayarak bir liste yapmaya karar verdik. Listemizde önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkması kesinleşen veya tekrar üretilmesi kuvvetle muhtemel olan spor otomobil modellerini bir araya getirip gözden geçireceğiz. Bu doğrultuda listemizde 7 farklı spor otomobil bulunuyor ve bize göre her biri de birbirinden özel olmalarıyla dikkat çekiyor. 

Toyota Supra
1978 yılında A40 kasa olarak başlayan Toyota Supra üretimi sırasıyla A60 ve A70 kasalar ile devam etti. 1993 yılında üretilmeye başlanan A80 kasa ile de üretimi 2002 yılında sona erdi. A80 kasa ayrıca seride en popüler olan ve en uzun süre üretilen model olarak öne çıkmaktadır. Bu model 8. Serisi çekilecek olan Hızlı ve Öfkeli serisinin ilk bölümünde de yer almış ve büyük ilgi çekmiştir. Ancak her nedense modelin üretimi 2002 yılında son buldu ve bu tarihten sonra da yeni bir model tanıtılmadı. 
Ancak geçtiğimiz yıllarda BMW ve Toyota’nın beraber orta boy bir spor otomobil üreteceği bilgisi geldi ve aracın hayranlarını oldukça da sevindirdi. Hatta Toyota oldukça modern bir tasarıma sahip olan Toyota FT-1 (Future Toyota 1) konseptini Ocak 2014 tarihinde Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtmıştı. Modelin genel tasarımı hem çok ilericiydi hem de 2002 yılında üretilen efsane Toyota Supra modelinden izler taşıyordu.
Solda Toyota FT-1 Concept sağda 2002 model Toyota Supra

Diğer taraftan bir süre önce elde edilen bir bilgi FT-1 konseptinin Supra olarak karşımıza çıkacağını müjdeler nitelikteydi. Bu bilgiye göre Toyota, Supra ismini Avrupa ve Amerika için kendi adına tescilledi. Bu gelişme modelin kesin olarak geleceğini söylüyor diyebiliriz. Hangi motora ve nasıl bir teknolojiye sahip olacağı henüz belli değil ancak tasarımını abartı olarak niteleyebileceğimiz FT-1 konseptinden çok daha normal çizgilere sahip olacağını düşünüyoruz. Umarız 2002 yılında üretimi biten modelden de birçok çizgiyi üzerinde barındırır. 

Toyota’nın tescil ofisine yaptığı Supra ismi başvurusu
Kesin olmamak ile beraber gerçekleşmesi kuvvetli bazı ihtimaller de bulunuyor. Üretimi sonlanan ve artık devamı olmayacak olan BMW Z4’den daha büyük bir araç olan Z5 modeli ile Supra platform kardeşi olacak ve kullanılacak teknolojiler konusunda da bazı önemli ipuçları bulunuyor. Büyük ihtimalle BMW Z5 platformuna sahip olacak olan model birçok teknolojiyi de bu model ile paylaşacak gibi görünüyor. Hem Toyota hem de BMW’nin modellerinde tek seçenek olarak 4×4 çekiş sisteminin ve 7 ileri çift kavramalı  şanzımanın kullanılacağı tahmin ediliyor. 2.0lt 4 silindirli turbo-benzinli 252 güce sahip BMW motoru büyük bir ihtimalle Supra’nın kaputu altında bulunacak ancak Toyota’nın en iyi olduğu konulardan biri olan Hybrid bir sistem içerisinde karşımıza çıkabilir. Toyota zaten BMW’nin 1.6lt ve 2.0lt dizel motorlarını kullanıyor ve bu konuda her iki markanın arasında sağlam bir ilişki bulunuyor. 
Yeni toyota Supra’nın ilk kamuflajlı fotoğrafı
Ayrıca Toyota BMW’nin motorunu kullanırken BMW’de Toyota’nın Hybrid teknolojisini yeni Z4 veya Z5 modelinde kullanabilir. Her iki markanın da en iyi oldukları konularda iş birliği yapması karşımıza 450-500ps gücünde iki farklı orta boy spor otomobil çıkarabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca boyutları itibariyle büyük ihtimalle Z5 modeli ile kardeş olacak model bize göre 2018 yılından önce satışa çıkmayacaktır. 
Honda S2000

Honda’nın efsaneleri arasına şimdiden adını yazdıran S2000 modelinin geri dönüşü markanın bir yetkilisi tarafından yakın bir zaman önce teyit edilmişti. 1948 yılında kurulan ve 70.yılını 2018 yılında kutlayacak olan marka, aynı yıl çok sevilen modelin satışına da başlamak istiyor. Hatırlanacağı gibi ilk tanıtılan Honda S2000 50.yıla özel olarak 1998 yılında tanıtılmıştı. Sonuç olarak Honda, 1998 yılına benzer bir şekilde 2018 yılını özellikle bekliyor olabilir.
2017 başında yapılacak olan Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasına kesin bir gözle bakılan bebek NSX olarak adlandırılabilecek bir modelin patent çizimleri 2016 başında ortaya çıkmıştı. Ortadan motorlu olacak olan bu modelin ismi de geçtiğimiz günlerde İngiltere Patent Ofisi’ne bildirildi. ZSX olarak adlandırılacak olan bu model öyle görünüyor ki efsane Honda S2000 modelinin yerini alacak. 
Diğer taraftan ZSX modeli sadece ortadan motorlu olmasıyla değil turbo beslemeye sahip içten yanmalı bir motor ve 2 adet elektrikli motoru ile de S2000 modelinde bulunan atmosferik 2.0lt 240ps güce sahip motoruna göre oldukça farklı bir yapıya sahip. Kısacası efsane S2000 modelinden eser olmayacak gibi görünüyor ancak bu modelin izinden giden bir model olacağı kesin. Ayrıca görünüm ve teknik olarak da super sport sayılabilecek abisi NSX ile oldukça benzer olacağı sızdırılan patent çizimlerinden açık bir şekilde görülüyor.

Honda S2000 yerine düşünülen ortadan motorlu Honda ZSX patent başvur s
ZSX modelinde, içten yanmalı motor olarak Honda Civic Type-R modelinde bulunan oldukça başarılı 310ps gücündeki ünitenin bulunmasına neredeyse kesin bir gözle bakılabilir. Ayrıca aynen NSX modelinde olduğu gibi önde ve arkada bulunacak 2 veya 3 adet elektrikli motor sayesinde toplam 450-500ps arasında bir güç gayet makul görünüyor. Ayrıca hybrid istemin ürettiği tork da 550-600nm arasında gerçekleşebilir. 
Hybrid sistem sayesinde elde edilecek olan yüksek güç ve ortadan motor sayesinde elde edilecek olan mükemmel sürüş özellikleri sayesinde sadece ismi S2000’den ZSX’e terfi etmeyecek olan model ayrıca Porsche 718 CaymanBMW M2, Lotus Evora, Audi TTS, Mercedes AMG A45 gibi yeni rakipler edinecek gibi de görünüyor. Her iki yeni özelliğinin de sınıfında lider olmasını bile sağlayabileceğini düşünüyoruz. 

BMW 8 Serisi

BMW’nin ürettiği araçlar içerisinde çağının ötesinde tasarıma sahip olan ve en estetik modellerden birisi de hiç şüphesiz ki 8 Serisi’dir. Gerek dış tasarımı gerekse de iç tasarımı ile çarpıcı detaylara sahip olan model 1989-1999 yılları arasında E31 kasa kodu ile az sayılabilecek bir miktar olan 31.062 adet üretildi. Son üretilen örnek üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen BMW tutkunları aracın yeni hali ile caddelere çıkmasını dört gözle bekliyordu ancak marka bu güne kadar 8 Serisi konusunu hep ağırdan aldı.1999 yılından beri üretimi devam etseydi bulunduğumuz yıllarda 4.jenerasyonu tanıtılabilirdi.
Şimdi ise ortaya çıkan bir tescil başvurusunda modelin hayranlarını sevindirecek gelişmeler oldu. Görüldüğü kadarıyla 825 modelinden başlayarak M8 modeline kadar 7 farklı 8 Serisi adı için başvuru yapılmış. Ayrıca kasa kodları da G14 ve G15 olarak kesinleşti. 2 farklı kasa kodunun olması ise hem coupe hem de cabrio modelleri ile karşılaşabileceğimizi işaret ediyor olabilir. 

Yeni BMW 8 Serisi tescil başvurusu
 825 modelinde büyük bir ihtimalle 2.0lt turbo-benzinli 184ps gücündeki BMW motorunun bir miktar güçlendirilmiş bir versiyonu bulunabilecekken M8 modelinde ise bu yıl tanıtılacak olan yeni BMW 5 Serisi’nin M5 modelinde kullanılması muhtemel 4.0lt V8 çift-turbo motor bulunabilir. Diğer taraftan efsane 850CSi modelinde 5.6lt hacminde V12 silindirli bir motor bulunuyordu. M8’de markanın hali hazırda M7.60Li modelinde kullandığı 6.6lt V12 silindir çift-turbo benzin 600ps güce ve 800nm torka sahip olan motor kullanılır mı bilinmez ancak efsane modele mükemmel bir çağrışım da olacağı kesin. 

Yukarıdaki  casus çekimden ve tescil başvurularından da anlaşılacağı gibi 8 Serisi artık kesin olarak geri dönüyor ve büyük bir ihtimalle 2019 yılında ortaya çıkacağı ve 2020 yılında satışa sunulacağı tahmin ediliyor. Aslında BMW’nin elinde 8 Serisi gibi mükemmel bir model varken neden 1999’dan itibaren yeni kasaları tanıtmadı bilinmez ancak hiçbir şey için de geç değildir diye düşünüyoruz. 

Ferrari Dino

Porsche’nin Boxter ve Cayman modelleri yakın bir zaman önce 718 ismini aldı ve Cayman ve Bosxter adları da artık bunun bir uzantısı haline getirildi. Boxter’ın 1996 yılında başlayan üretimi bulunduğumuz yıl 20.yılını doldurdu ve satışları da başarılı bir şekilde artarak devam ediyor. Diğer taraftan modelin pazarda çok fazla direkt rakibi de bulunmuyor.  Boxter için; Mercedes SLC, BMW Z4, Audi TT Roadster Lotus Elise, Alfa Romeo 4C Cayman için ise; Audi TT Coupe, BMW M2 ve önümüzdeki yıllarda tanıtılacak olan ve efsane Honda S2000 yerine düşünülen ZSX gibi modeller bulunuyor. Ancak hangi modeli seçersek seçelim bize göre Porsche 718’in kasa tipine ve tarzına şimdilik her açıdan direkt olarak cevap verebilen bir model yok gibi görünüyor.
İşte tam da bu noktada aklımıza Ferrari ve Lamborghini markaları geliyor. Porsche’nin 911 versiyonları için bu markaların çeşitli rakip modelleri  olsa da Porsche 718’e karşı bir rakip her iki markada da bulunmuyor. Bu da açıkçası Porsche’nin meydanı boş bulduğu anlamına gelebilir. Diğer taraftan Ferrari’nin geçmiş dönemlerde “Bebek Ferrari” veya “Halk Ferrari’si” olarak adlandırılan güzel ve başarılı Dino adında bir Ferrari alt markası bulunuyordu ve bu model dönüş için 2018 yılına göz kırpıyor.

En güzel görünüme sahip 6 otomobil motoru

Dino’nun görünümü hakkında birçok farklı serbest tasarım çalışması yapıldı ve büyük bir çoğunluğu da 1968 ve 1969 modellerin kasa tasarım özelliklerine sahipti. Bu çalışmaların en ufak bir bağlayıcılığı olmasa da bize göre de ilk Dino modelinden bazı çarpıcı çizgiler yeni modelde de karşımıza çıkabilir. Ayrıca Ferrari’nin giriş modeli olan California T modeli de bize bazı tasarım fikirleri verebilir. Bu modelin genel görünümünün bir miktar daha küçültülmüşü ve 1968 Dino’dan alınan detaylarla daha yuvarlak hatlara sahip yeni bir Dino karşımıza çıkabilir.

Aslında tahminde bulunacağımız maddeler arasında en kolay olanının motor olduğunu düşünüyoruz. Bilindiği gibi Alfa Romeo ve Ferrari, FCA (Fiat-Chrysler) bünyesinde faaliyet gösteriyor ve Alfa Romeo’nun en yenisi Giulia’nın QV modelinde Ferrari F154 kodlu motorun ehlileştirilmiş ve 2 silindir eksik bir versiyonu kullanılıyor. Biz bu motorun saf kan bir Ferrari motoru olduğunu yaptığımız bir analizde kanıtlamıştık. 2.9lt V6 bi-turbo benzin motor 510ps gücünde 600nm torka sahip ve ortadan motorlu olma ihtimali yüksek Dino için biçilmiş kaftan.

Alfa Romeo Giulia QV motoru ne kadar Ferrari?

Ayrıca Ferrari’nin ilk V6 motorunun Dino’da kullanıldığı düşünülürse geçmişe güzel bir atıfta bulunma olacaktır. Gerek kompakt ve küçük yapısı gerekse de mükemmel güç/hacim oranıyla Dino modeline de fazlasıyla yakışacaktır. Sonuç olarak üretildiği yıllarda değeri çok fazla bilinmeyen ancak günümüzde oldukça değerli bir model haline gelen ismi de kendisi kadar yadigar olan Dino modeli bahsettiğimiz sebeplerden dolayı tekrar dönmeye oldukça yakın görünüyor. B

Mazda RX-7

Aynen Toyota Supra’da olduğu gibi 1978-2002 yılları arasında üretildi ancak 4 değil 3 farklı jenerasyon bulunuyordu. En popüler jenerasyon ise son üretilen kasaydı ve 1991-2002 yılları arasında tam 11 yıl boyunca küçük değişiklikler ile üretildi. Daha sonra ise yerini 4 kapılı coupe tasarımı ile öne çıkan RX-8 modeline bıraktı. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde ise resmi olarak tanıtılan RX-Vision adındaki konsept modelin üretim hali ile karşımıza tekrar çıkması muhtemel görünüyor. Ayrıca RX-9 adını alması beknene modelin bir Mazda RX geleneği olan Rotary Wankel motora sahip olmasına kesin bir gözle bakılıyor. 

1991 yılında üretilmeye başlanan RX-7’nin genel tasarımı ise bırakın 1991 yılını günümüz için bile hala gerçekten de etkileyici hatlara sahip olmasıyla öne çıkıyor. Öyle ki bu tasarım basit değişiklikler ile günümüze uyarlansa eminiz ki birçok araçtan gerek iç gerekse de dış tasarımı ile daha fazla dikkat çekebilir. Araçta kullanılan motor ise oldukça sıra dışı özelliklere sahipti. Üretildiği günden beri Wankel motor ile adı özdeşleşen modelde 1.3 litre hacminde çift turbo beslemeye sahip üretildiği döneme ve versiyona göre 255ps-280ps arasında güce ve 294nm-314nm torka sahip motor kullanılıyordu. Bu motor ile rakiplerinden ayrılan RX-7, 0-100km hızlanmasını yaklaşık 5 saniyede tamamlarken 256km/saat maksimum hıza çıkabiliyordu.

Rotary Wankel motor nedir? Nasıl çalışır?

Renault Alpine
Fransız Renault markasının uzun bir zaman önce kullandığı sportif Alpine markasını yeniden doğmak üzere. Vision Concept ismi ile geçtiğimiz aylarda tanıtılan konsept modelin üretim modeli ile görünüm ve teknik özellikler olarak oldukça yakın olacağı Renault yetkilileri tarafından özellikle vurgulanıyor. Tanıtılan Vision modeli 1962 yılında satışa sunulan ve oldukça beğeni toplayan A110 modeli ile bir çok ortak detay barındırıyor. Gerek tasarım olarak gerekse de yapı olarak büyük benzerlikler taşıyan bu iki model aradan 55 yıla yakın zaman geçse de dede-torun olduklarını belli ediyor. Her iki modelin de ortadan-arkadan motorlu olduğunu belirtmekte fayda var.
2017 Alpine Vision vs 1962 Alpine A110
Alpine Vision ve A110 modelleri arasındaki bu benzerlik kokpitte de devam ediyor. Özellikle gösterge grubu ve direksiyon tasarımı 55 yıl önceki modelden oldukça fazla ilham almış gibi görünüyor. Vision modelinde bulunan sportif kokpit günümüze oldukça uygun görünüyor ve bu da üretim modelinde aynen kullanılabileceği anlamına geliyor.

2017 Alpine Vision kokpit vs 1962 Alpine A110 kokpit
2016 yılı sonunda tanıtılması beklenen üretim modelinde Renault tarafından tamamen Alpine modeli için tasarlanan 1.8 litre turbo-benzinli bir motor kullanılacak. Bu motorun 250hp civarında bir güce sahip olacağı ve 300hp güce sahip bir tipinin de RS modeline sunulabileceği belirtiliyor. Giriş seviyesinde bulunan motorda bile 0-100km hızlanmasının 4.5 saniyenin altında olması bekleniyor. Ayrıca motorun arkada olması ve hafifliğe özel bir önem verilmesi sayesinde go-kart tarzı yol tutuş özelliklerinin olması sürpriz olmayacaktır. 

TVR

Birçok kişi tarafından adı bile bilinmese de 1947 yılında kurulmuş olan TVR markası, 1990’lı yıllarda büyük mali sıkıntılar yaşamış ve neredeyse tüm İngiliz markaların yaşadığı çalkalanmaya TVR’da çok fena bir şekilde yakalanmış ve geçmişte ürettiği spor otomobilleri mum ile aratmıştır. 2013 yılında el değiştiren ve şu anda yeni sahiplerinin elinde tekrar dirilmeye çalışan efsane marka yakın zaman önce tanıttığı konsept modelinin üretim versiyonunu 2017 yılında satışa çıkaracak ve üretim de 300 adet ile sınırlı tutulacak. Modelde Ford Mustang GT modelinde kullanılan 5.0lt atmosferik-benzin motorun güçlendirilmiş ve 450ps gücüne bir versiyonunun kullanılması bekleniyor. Bu yeni diriliş hamlesi karşılık bulursa da eski günlerine çok daha farklı modeller ile dönebilir diye düşünüyoruz.