Arabamsı araçlar ne kadar güvenli?

Döviz fiyatlarında artışı yaşadığımızı şu günlerde bir de ÖTV oranlarının artma ihtimali yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. Ayrıca birçok sosyal medya takipçimiz, yayınladığımız konularda Türk insanının bu nedenle daha ucuz ve güvensiz araçlara binmek zorunda kalacağı üzerinde durmaya başladı. Bu doğrultuda aklımıza ilk gelen araçlar ise fiyat olarak en alt seviyede yer alan Quadricyxle modelleri oldu.


Her ne kadar bu araçlar için bazı yayın organları araba veya otomobil gibi yakıştırmalar yapıyor olsa da kesinlikle değillerdir ve dünyanın genelinde Quadricycle olarak adlandırılırlar. Bu da Türkçe’ye 4 tekerlekli motosiklet olarak bile çevrilebilir. Ancak genel teknikleri itibariyle 4 tekerlekli motosiklet olmadıkları açıktır ve bu nedenle arabamsı gibi bir yakıştırma da yapılabilir. Biz de bu nedenle Quadricycle kelimesini Türkçeleştirip “Arabamsı” olarak kullanacağız. 

Bu doğrultuda ülkemizde 16.800TL fiyatla satılan Bajaj Qute güzel bir arabamsı olarak karşımıza çıkıyor. Trafikte az sayıda da olsa karşılaştığımız bu araç için piyasaya sunulduğu günlerde “Bajaj Qute yerine alınabilecek araçlar” şeklinde bir listesi oluşturmuştuk. Bu listenin ardından bizi ikinci el galerilerinden para mı aldınız diye suçlayan takipçilerimiz bile olmuştu. Açıkçası böyle bir araç yerine yaşlı bile olsa iyi bakılmış bir B Segmenti araca binmeyi 1000 kat daha tercih edeceğimizi söylemeden geçmeyeceğiz. 

Diğer taraftan dövizin yüksek seyri ve yeni bir ÖTV zammı ikinci el araçların da fiyatlarını zıplatabilir ve bu doğrultuda ayağını yerden kesmek isteyen dar gelire sahip bir kısım vatandaşımız bu tip araçlara yönlenebilir. Biz de bu doğrultuda şu an piyasada satılan en ucuz arabamsı olarak lanse edilen Bajaj Qute modelinin ne kadar güvenli olduğunu görmeye karar verdik. 
İlk olarak Bajaj Qute’nin 2016 yılında yapılmış olan Euro NCAP testini izleyelim;
Şimdi ise bu testin sonuçlarını analiz edelim;
Görüleceği gibi Bajaj Qute modeline 50km/saat hız ile “Frontal Full Width Deformable Barrier” yani “Önden Deforme olabilen Düz Duvara Çarpma” testi ve “Lateral Impact” yani yandan çarpma testi uygulanıyor ve sadece sürücü için ölçüm gerçekleştiriliyor. Araca ön yolcu-arka yolcu ile ilgili bir test ise uygulanmıyor. Testten 100 üzerinden 28 puan ile ayrılan model 1 yıldız alıyor ve oldukça kötü bir koruma sağlıyor. Bu tip bir çarpışmada sürücünün baş ve gövde bölgesi her iki testte de alabileceği en kötü puanları alarak sürücünün ya ağır bir şekilde yaralanmasına ya da ölmesine neden oluyor. Boyun ve kalça bölgesi ise iyi düzeyde korunuyor. 
Burada modelin bu kadar kötü bir puan almasının esas nedeni ise 1 tane bile hava yastığına sahip olmamasında saklı. Bu tip bir araçta en azından direksiyonda 1 adet hava yastığı olsaydı sürücü orta düzeyde hasar ile kurtulabilirdi diye düşünüyoruz. Diğer taraftan bu tip çarpışma testleri otomobillere 64km/saat hız ile yani neredeyse Bajaj Qute’nin maksimum hızı ile uygulanıyor. Bu da arabamsıların normal şehir içi hızıyla giderken bir kaza yapması durumunda içinden sağ çıkmanın imkansız araçlar olduğunu gösteriyor.
Sonuç olarak umarız ki döviz kurlarındaki artış kontrol altına alınır ve ÖTV oranlarında da artış gerçekleşmez. Aksi takdirde ülkemiz insanı bu tip araçlarla trafiğe çıkmaz zorunda kalabilir ki bu da trafik kazasından kaynaklanan ölümleri ve ağır yaralanmaları yükseltebilir diye düşünüyoruz. 

Arabamsı modellerin EuroNCAP sonuçları için görsele tıklayınız
Facebook Comments