Eksantrik milsiz motor seri üretime geçiyor

0
371
İsveçli Spor otomobil üreticisi Koenigsegg tarafından geçtiğimiz yıl prototipi tanıtılan eksantrik mili olmayan motor sonunda seri üretime geçiyor. Halen Çin’in Guangzhou şehrinde devam etmekte olan otomobil fuarında tanıtılan ve Qoros firmasının Avrupa pazarını düşünerek tasarladığı Qoros 3 modelinde kullanılacak olan bu motor başarılı özellikleri ile göz dolduracak gibi görünüyor ve testleri tamamlandıktan sonra satışa sunulacak.

Qoros 3 modelinde bulunan eksantrik mili olmayan motor 1.6lt hacminde ve turbo besleme ile destekleniyor. 234ps güce ve 320nm tork sahip olan bu motorun tüketim değeri henüz açıklanmamış olsa da benzerlerinde %15 daha az yakıt tükettiği belirtiliyor. Bu motorun seri üretime geçecek olması ise aslında önemli bir gelişme ve bu sayede kısa zamanda diğer markalara yayılma ihtimali bulunuyor. Birçok farklı içten yanmalı motor teknolojisinin çok daha rahat ve verimli bir şekilde uygulanabilmesinin yolunu açacak olan eksantrik milsiz motor özellikle değişken supap zamanlaması sisteminin çok daha iyi bir şekilde çalışmasının yolunu açabilir. Umarız kısa vadede birçok farklı otomobil üreticisi bu sistemi kullanmaya başlar. 
Eksantrik mili olmayan motor nasıl çalışıyor?

Kam yani eksantrik mili olmayan motorda, silindirler içerisine hava alınmasını ve egzoz gazlarının atılmasını sağlayan supapları hareket ettiren bir eksantrik mili bulunmuyor. Günümüzde tüm içten yanmalı motorlar hareketini krank milinden kayış veya zincir vasıtasıyla alan eksantrik miline sahip ve supaplar bu sayede açılıp kapanabiliyor.

Eksantrik mili ve sübapların açılıp kapanması

Aşağıda 4 silindirli üstten çift eksantrik miline sahip motorun nasıl çalıştığı görülebilir. Millerin bağlı olduğu dişliler hareketini kayış veya zincirden alır. Millerin üzerinde bulunan farklı yönlere bakan kamlar sayesinde supaplar farklı zamanlarda açılıp kapanır. Günümüzde farklı devirlerde farklı  ve farklı sürelerde supapların açılıp kapanabilmesini sağlayan değişken zamanlamalı supap sistemleri bulunuyor ancak supap teknolojisi burada takılmış bulunuyor.

HP, PS, KW ve BG birimleri arasındaki bağlantı nedir?

eksantrik mili – eksantrik mili, zincir be krank mili
Tanıtılan bu yeni teknoloji ile eksantrik mili sistemden atılmış. Bu sistemde supaplar tamamen elektronik olarak kontrol ediliyor ve pnömatik yani hava ile çalışan yaylar tarafından açılıp kapatılıyor.  Bu sayede motor sisteminden 2 adet eksantrik dişlisi, 2 adet eksantrik mili ve 1 adet zincir veya triger kayışı eksilmiş. Tüm bunların sonucu olarak da 1.6lt motorda 20kg ağırlık azalması sağlanmış. 

Hangi motor nasıl çalışıyor?

Koeigsegg eksantrik mili olmayan supap mekanizması

Bu oldukça gelişmiş sistem sayesinde supapların artık çok daha rahat bir şekilde kontrol edilebileceği belirtiliyor. Bu sayede her bir supabın ayrı ayrı kontrol edilebildiği değişken zamanlamalı sistem elde ediliyor. Koenigsegg’in daha önce prototip olarak ortaya çıkardığı 1.6lt turbo-benzin 400ps gücündeki motor ise bize göre orta vadede rahatlıkla gerçek olabilir. Sonuçta bir nevi deneme amaçlı olarak Çin kökenli Qoros markasında 230ps güç üreten bu ünite, motor konusunda tecrübeli otomobil markalarının elinde rahatlıkla çok daha fazla güç üretebilir.

Pnömatik iticilere sahip supap

Eksantrik mili olmayan motorun avantajları ise şu şekilde;

  • Motorda 20kg hafifleme
  • Sürtünme miktarının azalması
  • Sessiz ve titreşimsiz çalışma
  • Daha verimli çalışan değişken supap zamanlaması
  • Daha kolay silindir kapatma işlemi
  • Daha düşük emisyon değerleri
  • Daha düşük yakıt tüketimi
  • Düşük devirlerde yüksek güç
  • Düşük devirlerde yüksek tork
Koenigsegg eksantrik mili olmayan V8 motorun çalışma videosu
Qoros 3 modelinde kullanılacak 1.6lt 4 silindirli eksantrik milsiz motor