Elektrikli VW Golf makyajlandı, gücü ve menzili arttı

VW’in dünya çapında en çok satış yapan modeli Golf geçtiğimiz hafta makyajlandı. Daha verimli motorlara ve oldukça yetenekli ve büyük ekrana sahip bir bilgi-eğlence sistemine kavuşan modelin görünümünde ise çok önemli bir değişiklik gerçekleşmedi. Diğer taraftan tam elektrikli bir motor sistemine sahip olan e-Golf’ün makyajlı modeli de geçtiğimiz günlerde tanıtıldı ve önemli oranda artan artan menzili ile dikkatleri üzerine çekti. 

Görünüm olarak içten yanmalı motorları taşıyan modellere göre hemen hemen aynı detaylara sahip olsa da e-Golf’de jantlar daha farklı tasarlanmış ve gerek aracın dışında gerekse de içinde aracın elektrikli olduğunu vurgulayan mavi renkli dekor ve aydınlatmalar bulunuyor. Kısacası dikkatli gözler hariç e-Golf’ü normal Golf’den ayırmak çok da kolay değil diyebiliriz. 
Gelelim aracın en dikkat çekici özelliğine; Daha önceden 24.2KWh’lik pillere sahip olan modeli artık 35.8KWh’lik pillere sahip. Bu da pil kapasitesinin yaklaşık olarak %50 oranında arttığı anlamına geliyor ki bu sayede aracın menzili 200km’den 300km’ye yükselmiş. Ancak bu değerler üreticini belirlediği değerler ve pratik sürüşte ne kadarlık bir değer edileceği tam olarak belli değil. Diğer taraftan artan menzil ile beraber motor gücünde de artış meydana gelmiş. Daha önceden 115hp olan  güç 19hp artışla 134hp’ye yükselmiş ve tork da 290nm olarak açıklanıyor. Bu da aracın günlük kullanım için ideal güç ve tork değerlerine sahip olduğunu gösteriyor. 
Pillerden kaynaklı olarak ağırlığı diğer Golf modellerinden daha ağır modelin 0-100km/saat hızlanması yaklaşık 10 saniye iken maksimum hızı 150km/saat (limitörlü) olarak açıklanıyor. Bu arada e-Golf’ün tüketim değerini belirtmeden de geçemeyelim. Araç 100km’de ortalama olarak 12KWh elektrik tüketiyor. Ülkemizde 1KWh elektrik bedelinin 0.42TL olduğu düşünülürse aracın 100km mesafede 5TL, ve 1km’de de ortalama 5 kuruş tükettiği hesaplanabilir. Bu tüketim değeri fabrika ortalaması ile en iyi ihtimalle 100km’de 4 litre tüketen küçük bir dizel motordan 3 kattan daha düşük. Bu da oldukça iyi bir değer olmasıyla öne çıkıyor. 
Diğer taraftan elektrikli otomobiller ile alakalı en büyük sorun şarj konusunda yaşanıyor. e-Golf normal bir şekilde şebeke elektriğinden şarj edilirse piller yaklaşık 6 saatte dolarken hızlı şarj istasyonlarında bu süre pillerin %80’i için 1 saatten az olarak açıklanıyor. Kısacası bu tip araçları kullanmak istiyorsanız aracınızı evinizde şarj etmek zorunluluğu en azından Türkiye koşullarında şart görünüyor. Ayrıca git gel 250-300km mesafeler hariç uzun yola çıkmanın imkansızlığı da cabası denilebilir. 

Facebook Comments