Ford Mustang elektrikli turbo kullanmaya başlıyor

Turbo sistemleri günden güne yayılmaya devam ediyor ve yüksek hacimli atmosferik motorları ile ünlü A.B.D pazarı bile artık yaklaşık %26 oranında turbo motora sahip araçlardan oluşuyor. Bu oran Avrupa’da çok daha fazla ve araçların yaklaşık olarak %70’i turbo motora sahip. Ancak kullanılan turbo besleme sistemleri egzoz gazı ile harekete geçen geleneksel tip sistemler ve bu durum yakın bir zaman sonra hızlı bir şekilde değişecek gibi görünüyor. 

Elektrikli turbolar ki bunlara elektrikli kompresörler de denilebilir ilk olarak Audi SQ7 modelinde kullanılmış ve ardından bu araçta bulunan aynı motor Bentley Bentayga Diesel modelinde de aynen kullanılmıştı. Özellikle turbo boşluğunun yaşandığı düşük devirlerde devreye giren elektrikli turbolar, bir elektrik motorundan hareket alıyor ve havayı aynen geleneksel bir turbo gibi yüksek miktarda emerek düşük devirlerde güç ve tork boşluğu oluşmasını engelliyor. Geleneksel turbo sistemleri yaklaşık 1500 devir/dakika motor hızında yüksek miktarda havayı silindirlere basmaya başlarken elektrikli turbo yaklaşık 900d/d’dan itibaren yüksek miktarda havayı basarak boşluk oluşumunu engelliyor. Ayrıca tasarıma bağlı olarak motorun gücü ve torkunu da yükseltiyor. 
Gelelim Ford Mustang Ecoboost modeline; 
Ford Mustang modelinin ülkemizde de satılan versiyonu (Ecoboost) 2.3lt 4 silindirli turbo-benzin motoruna sahip ve öyle görünüyor ki önümüzdeki yıl yapılacak değişiklikle elektrikli turbo sistemini AudiSQ7 ve Bentley Bentayga’dan sonra kullanan 3.model olacak. Diğer taraftan bahsettiğimiz bu iki araç da dizel motora sahipken Ford Mustang benzin motoruna sahip. Bu da onu elektrikli turboyu kullanan ilk benzin motorlu otomobil yapacak gibi görünüyor. Ayrıca bahsettiğimiz dizel motor 4.0lt hacme ve V8 silindir dizilimine sahipken Ford’un motoru neredeyse yarısı büyüklüğünde. Kullanılacak sistemin üretici ise dünyanın en büyük turbo üreticilerinden olan Amerikan BorgWarner firması olmasıyla öne çıkıyor. Hatırlanacak olursa Audi SQ7’de kullanılan elektrikli turbo Fransız Valeo firması tarafından temin ediliyordu. 
Araçta bulunan motor normalde tek bir turbo beslemeye sahip ve 310hp gücünü 5500d/d’da elde ederken maksimum torku olan 434nm’yi de 3000d/d’da elde edebiliyor. Yani özellikle düşük devirlerde bir boşluk söz konusu denilebilir. İşte tam da bu noktada BorgWarner tarafından üretilen eBooster ismindeki elektrikli turbo devreye girerek düşük devirlerde hem ekstra güç elde ediyor hem de maksimum torkun düşük devirlerde elde edilmesini sağlayarak boşluk oluşmasını engelleyecek. Bu arada sistemin uygulandığı aracın neredeyse tüm testleri tamamlanmış ve üretimi de 2017 yılında planlanıyor. Elektrikli turbo ile 415hp güce ulaşan motorun torku değişmemiş ancak normalde 3000d/d’da elde edilen 434nm tork artık 2000d/d’da elde edilebiliyor. Bu da elektrikli turbo sayesinde mükemmel tepkilere sahip bir geleneksel turbolu motor ortaya çıkmasını sağlamış. Bu teknik değerlerin sonucu olarak Ford Mustang 2.3lt 180hp/lt güç/hacim oranına ve 189nm/lt tork oranına sahip oluyor. 105hp güç artışına rağmen tüketimin değişmemesi ise oldukça çarpıcı bir durum olmasıyla öne çıkıyor. 
BorgWarner yetkilileri tarafından denenen elektrikli turboya sahip Ford Mustang Ecoboost
Diğer taraftan elektrikli turboya sahip 2.3lt turbo-benzin motorun teknik değerleri ile Ford Mustang ürün gamında bulunan 5.0lt V8 atmosferik-benzin motora yaklaşmış olması oldukça dikkat çekici. 5.0lt V8 atmosferik motor 435hp gücü 6500d/d’da ve 543nm maksimum torku da 4250d/d’da elde edilebiliyor. Aracı hazırlayan BorgWarner yetkilileri ise elektrikli turboya sahip Mustang’in en az 5.0lt V8 kadar iyi tepkilere sahip olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca elimizdeki teknik verilerden her iki aracın birbirlerine yakın performans değerlerine sahip olabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Hatta kalkışta 2.3lt motora sahip Mustang 5.0lt V8 motora sahip motordan daha iyi bir değere sahip bile olabilir. Ancak son hız olarak 5.0lt V8 yüksek hacmi sayesinde önemli bir avantaja sahip. 
BorgWarner eBooster
Sonuç olarak Ford’un Mustang modelinde elektrikli turboya el atmış olması benzin motorları açısından oldukça önemli. Ayrıca elektrikli turbonun ilk kez bu kadar küçük bir motorda kullanılması artık karşımıza bu tip sistemlerin çok daha fazla çıkacağı anlamına gelebilir. Hatırlanacak olursa Ford 1.0lt 3 silindirli motorunda turbo kullanarak büyük ses getirmişti ve bu motor birkaç sefer yılın motoru ödülünü almıştı. Öyle görünüyor ilk etapta 2.3lt ve 2.0lt daha sonra da 1.5lt ve 1.0lt Ford motorlarında elektrikli turboyu görmeye başlayacağız. Bu durum mutlaka diğer üreticilere de sıçrayacaktır diye düşünüyoruz. 
Facebook Comments