Yeni Mazda CX-5 tanıtıldı


Mazda’nın C Segmenti kompakt crossover modeli CX-5 bugün başlayan Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Markanın yeni modellerinin tümünde kullandığı Kodo tasarım dili ile dizayn edilen yeni CX-5’in oldukça etkileyici ve modern bir tasarıma sahip olduğunu söylemek mümkün.


Genişliği 10cm artan yeni CX-5’in ön camı da bir önceki modele göre 3.5cm daha geride ve bu da yolda kendini ortaya çıkaran sportif görünümlü bir araç ortaya çıkmasını sağlamış. Zaten karşılaştırmalı resimlerden aracın burun kısmının uzadığı açık bir şekilde belli oluyor. Ayrıca sadece uzamayan ayrıca daha basık hale de gelen modelin özellikle ön panjur tasarımı ve farları gerçekten de çok modern ve çekici bir görünüme sahip. 

Üstte yeni Mazda CX-5
Aracın arka tasarımında ise daha küçük stoplar ve daha keskin yapılı hatlar öne çıkıyor. Daha eğimli C Sütunu ise aracın geneline hakim olan sportif tasarımı fazlasıyla destekliyor.

Üstte yeni Mazda CX-5
Yeni Mazda CX-5’in kokpiti ise bir önceki modele göre en ufak bir benzerlik barındırmıyor. Eskiden sıradan bir görünüme sahip olan kokpit, yeni tasarımı ile bambaşka bir görünüm sunuyor ve belki de sınıfının en özgün tasarımlarından birisine sahip olduğu bile söylenebilir. Ayrıca kokpit üstünde kullanılan deri veya deri benzeri kaplamalar zaten çok daha kaliteli görünen kokpitin kalite algısını daha da yükseltiyor. 7inch büyüklüğe sahip olan bilgi eğlence sistemi ekranının ise biraz daha büyük olması beklenebilirdi.
Solda yeni Mazda CX-5 kokpiti
Modelde kullanılacak motorlar ise ülkemiz gibi hacim bazlı vergilendirme yapan pazarları üzecek nitelikte. 2.0lt ve 2.5lt SkyActiv teknolojisine sahip benzin motorları ile 2.2lt SkyActiv teknolojisine sahip dizel motor oldukça yüksek bir ÖTV dilimine giriyor ve bu nedenle de ülkemizde satış başarısı yakalaması imkansız diyebiliriz. Markanın daha alt sınıflarda kullandığı 1.5lt turbo-dizel 120ps gücündeki motorun kullanılması durumunda ise sınıfının sevilen modelleri arasında yer alabileceğini düşünüyoruz. Mazda’nın kendine özgü tasarımlar yapması ve Sky-Activ gibi yüksek sıkıştırma oranını mümkün kılan teknolojiler üretmesi gerçekten de takdir edilesi bir durum ancak ülkemizdeki adaletsiz vergilendirme nedeniyle marka hak ettiği ilgiyi maalesef göremiyor. 

Facebook Comments