Alfa Romeo Stelvio tanıtıldı

Alfa Romeo’nun ilk SUV/Crossover modeli Stelvio yarın başlayacak olan Los Angeles Otomobil Fuarı öncesinde tanıtıldı. BMW X3, Audi Q5 ve Mercedes GLC gibi D Segmenti Crossover modelleri ile rakip olacak Stelvio, Alfa’nın seneler sonra ortaya çıkardığı en iddialı model olan Giulia ile büyük tasarım benzerlikleri taşıyor. 

Genel anlamda bakıldığı zaman modelin yerden yükseltilmiş HB formunda bir Giulia modeli olduğunu bile söylemek oldukça mümkün görünüyor. Gerek ön tasarım gerekse de profil formu oldukça benzer. Arka tasarım ise doğal olarak daha farklı. Dış görünüm ile benzer bir şekilde aracın kokpiti de büyük benzerliklere sahip ve birkaç detay dışında hemen hemen aynı denilebilir.
Benzerlikler sadece iç ve dış tasarım ile de bitmiyor. Giulia modelinin en üst seviyesinde (QV) kullanılan Ferrari destekli 505hp gücündeki 2.9lt V6 bi-turbo benzin motoru Stelvio modelinde de aynen yerini almış. Bu aşırı güçlü motor ile Stelvio 0-100km/saat hızlanmasını 4 saniyede tamamlarken 284km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. Motorun ürettiği 600nm tork ise özel tasarlanmış sürekli 4×4 sistemine 8 ileri otomatik veya 6 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyor. Bu değerler modeli dünyanın en hızlı seri üretim SUV/Crossover modellerinden birisi haline getiriyor. Öyle ki dünyanın en hızlı SUV modeli olarak kabul edilen Bentley Bentayga 0-100km/saat hızlanmasını 4.1 saniyede tamamlarken 301km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. 
Modelde ayrıca Giulia modelinde kullanılacak olan 2.0lt turbo-benzin (200ps-280ps) ve 2.2lt turbo-dizel (150ps-180ps) motorlar da bulunacak. Gerek motorları gerekse de tasarımı ile sınıfının belki de en sportif özelliklerine sahip modeli olan Stelvio’nun bu motorlar ile ülkemizde satış başarısı oldukça zor görünüyor. Sonuçta Audi Q5, BMW X3 ve Mercedes GLC gibi modellerin pazarda güçlü bir hakimiyeti bulunuyor ve insanlar da premium markalardan pek vazgeçecek gibi görünmüyor. Ülkemizde başarılı olabilmesi için ise diğer Alfa Romeo ve Fiat modellerinde kullanılan 1.4lt turbo-benzin 170ps gücündeki motorun Stelvio’da kullanılması şart diye düşünüyoruz. 
D-SUV segmentinde yer alan diğer modeller

Facebook Comments