4 silindirli Chevrolet Corvette olur mu?

Downsizing yani yüksek hacimli bir atmosferik motorun aşırı besleme kullanılarak daha düşük hacimde benzer ve yüksek güç üretmesini sağlama uygulaması artık tüm otomobil markaları arasında yaygınlaştı. Emisyon ve tüketim değerlerinin düşmesini sağlayan bu uygulama ayrıca ham madde kullanımını ve motorun genel ağırlığını da azalttığı için tercih edilen bir uygulama konumunda ve hızı da pek kesilecek gibi görünmüyor. Öyle ki Ferrari ve Porsche gibi atmosferik motoru yaygın bir şekilde kullanan markalar bile artık downsizing metodunu tüm modellerinde yaygınlaştırdı.


Öyle ki Downsizing metoduna uzun zamandır uzak duran Amerikan otomobil üreticileri bile bu yola hızlı bir giriş yaptılar diyebiliriz. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde tanıtılacak olan yeni Corvette’de (C8 kasa) bile model ile bütünleşmiş geleneksel 6.2lt bloktan eksantrikli (OHV) atmosferik V8 silindir motor yerine 4.0lt üstten çift eksantrikli (DOHC) bi-turbo V8 silindir motor kullanılacağı üzerine önemli bulgular bulunuyor. Bunlardan en güçlüsü ise daha önce incelediğimiz ve bahsi geçen motorun açık bir patent başvurusu olarak gösterilebilir.  Bu da Corvette’in geleneksel dev motorunu kaybedebileceği anlamına gelebilir. 

Gelelim yayınımızın ana konusuna; İsveç’de faaliyet gösteren Maxx Tuning firması birçok farklı modelin modifiyesini yapabiliyor. Diğer taraftan aşağıda izleyeceğiniz ilginç bir Swap (Motor değiştirme)  uygulamasına imza atmışlar. Bu doğrultuda  araçta bulunan 460hp ve 630nm tork üreten 6.2lt bloktan eksantrikli (OHV) atmosferik V8 silindir motor sökülerek yerine Opel üretimi 2.0lt 4 silindirli bir motor modifiye edilerek monte edilmiş. Ancak bu motorun hacmi 2.3lt’ye çıkartılmış ve lider turbo üreticilerinden Garrett’in yüksek performanslı GTX28 kodlu turbosu motora eklenmiş. Bunun sonucu olarak da motor 409hp güç ve 494nm tork üretir hale gelmiş.ve 8000devir/dakika hıza çıkabilmesiyle de göz dolduruyor. 
Bu arada ilginç Swap uygulamasının aslında şov amaçlı gerçekleştirilmediğini de belirtmekte fayda var. İsveç’de yapılmakta olan SLC Endurance Yarışı için TKS Takımı için üretilen modelde düşük hacimli motor yarış kuralları gereği belli hacme kadar izin verildiği için bu şekilde tercih edilmiş. SLC Endurance Yarışı’ndaki “Endurance” kelimesi ise dayanıklılık anlamına geliyor ve bu da bu tip bir kasada bu tip bir motor ile iyi bir sınav anlamına geliyor. Sadece şov amaçlı bir uygulama olsaydı dayanıklık konusu sorgulanabilirdi ancak yarışın amacı zaten bunu kanıtlamak denilebilir. Diğer taraftan motorun motorun ürettiği 178hp/lt güç/hacim ve 215nm/lt tork/hacim oranları çok da yüksek sayılmaz çünkü halen seri olarak üretilen Mercedes AMG A45/CLA45 modellerinde 2.0lt çift-turbo 376hp gücünde ve 475nm tork üreten bir motor kullanılıyor. Bu motorun 188hp/lt güç/hacim ve 238nm/lt tork/hacim oranları Corvette modeline uygulanan 2.3lt 4 silindirli motordan daha yüksek. Üstelik 2.0lt hacminde bir motordan bahsediyoruz ve bu motor şu anda seri üretim araçlar arasında en yüksek güç/hacim oranına sahip. 
Burada bize göre esas dikkat çekici olan nokta motorun ürettiği güç ve tork değil de Corvette modelininki gibi bir kasada bu motorun nasıl bir performans göstereceği diyebiliriz. Videoda görüleceği gibi motorun kapladığı hacim gerçekten de komik görünüyor ve 4 silindirli motor kaputun altında küçücük kalmış. Ayrıca V8 motorun o efsane homurtusundan da eser yok diyebiliriz. Onun yerine turbodan ve blow off valfinden gelen ıslık ve çuf sesleri ile 4 silindirli motorun mekanik sesleri ortamı tırmalıyor. Bu sesler için de kötü demek mümkün değil ancak yine de yüksek hacimli V8 silindirli bir motorun ve onun egzoz sisteminin sesi bize göre hiçbir şeye değişilmez. 
Facebook Comments