Elektrikli Renault Kangoo ZE güncellendi

Renault’un oldukça fazla satış yapan ticari modeli Kangoo’nun elektrikli versiyonu ZE güncellendi. Yeni bir motora ve pil sistemine kavuşan model artık eskisine göre %60 daha fazla menzile sahip ve bu da kullanışlılığını ciddi anlamda arttıracağı anlamına geliyor. Her ne kadar aracın motor ve pil detayları şimdilik ayrıntılı olarak belirtilmemiş olsa da 13 Ocak 2017 tarihinde yapılacak resmi tanıtım ile tüm detayların açıklanacağı belirtiliyor. 

Halen kullanılmakta olan elektrik motoru 60ps güce ve 226nm torka sahip. Bu motor ile Kangoo ZE 0-100km/saat hızlanması 20sn civarında tamamlarken 0-50km/saat hızlanması 5 saniye ve bu da elektrik motorun düşük hızlarda ve ara hızlanmalarda ne kadar verimli olduğunu gösteriyor. İzin verilen maksimum hız ise 130km/saat olarak sınırlandırılmış. Diğer taraftan aracın ağırlığı piller nedeniyle 1400kg’ın biraz üzerindeyken, 650kg yük taşıyabiliyor. Bahsettiğimiz özelliklerdeki halen satışta olan 22KWh değerinde pile sahip Kangoo ZE NEDC standartlarına göre 170km menzile sahipken yeni bir motor sistemi ve pillere sahip yeni modelin NEDC değerinin 270km olacağı belirtiliyor. Bu da ortalama sürüş koşullarında 200km menzilin rahatlıkla yakalanabileceği anlamına geliyor. 
Bu değerleri ile sınıfının en uzun menzile sahip Van modeli olacak olan Kangoo ZE, Renault’un zaten lider olduğu Avrupa Elektrikli Van satışlarında başarısını daha da üst seviyelere taşıyacak gibi görünüyor. Bu arada Renault’un geçtiğimiz Eylül ayında 100.000 adet farklı tipteki elektrikli araç satışını kutladığını da belirtmeden geçmeyelim. Öyle görünüyor ki Renault, elektrikli araçlarda da geçmiş dönemlerde dizel motorlarda yaptığı atılıma benzer bir gayret içerisinde ve bu da başka markalarda Renault elektrik motorlarını görebileceğimiz anlamına gelebilir. 

Facebook Comments