Türkiye’de LPG fiyatları ve kullanımı dünyaya göre nasıl?

0
865
Türkiye, LPG’li otomobil açısından dünyada lider konumda ve bize de bu doğrultuda oldukça fazla soru ve talep geliyor. Ancak soruları daha geniş bir açıdan cevaplayabilmek için LPG ile ilgili kapsamlı bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdik. Bu doğrultuda dünyadaki akaryakıt fiyatlarından ülkemizdeki LPG’li otomobillere ve işin teknik detaylarına kadar diğer tüm merak edilen konuları bu yazı dizisinde izah etmeye çalışacağız. İlk olarak konuya giriş niteliğinde ülkemizde LPG’nin neden bu kadar rağbet gördüğünü istatistiksel olarak analiz edeceğiz. 


Akaryakıt neden ucuzlamıyor?

Türkiye’de benzin fiyatları diğer ülkelere göre ne durumda?

Akaryakıt fiyatları açısından Türkiye 172 ülke arasında en pahalı 14. ülke ve listenin en üstünde yer alan Hong Kong ülkemizden %28 oranında daha pahalı akaryakıt fiyatlarına sahip. Diğer taraftan Hong Kong ve Türkiye’de dahil olmak üzere aşağıda yer alan tüm ülkelerin akaryakıt ortalaması 1.60 dolar. Yani Türkiye’deki akaryakıt fiyatının %8 daha üstünde. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta listede bulunan diğer ülkelerin kişi başına düşen milli gelir ortalamasının 47.000 Dolar olmasında saklı. 
Ülkemizde ise bu değer yaklaşık 11.000 Dolar olarak yer alıyor. Kısacası Türkiye’de yaşayan kişilerin cebine giren para bu listede yer alan ülkelerin ortalamasından 4’de 1’inden daha düşük. Bu da listedeki diğer ülkelere göre neredeyse 4 katı bedelle akaryakıt kullandığımız açık ve acı bir şekilde gösteriyor. Bu arada dolarda son 2 aydır yaşanan ciddi yükselişin de ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarına henüz tam olarak yansımadığını belirtelim. 
Dünyanın en pahalı benzinini satan ülkeler ve fiyatları
Türkiye’de otomobillerde LPG kullanım oranı nedir?
Yukarıdaki tabloyu vermemizin en büyük nedeni konumuzu pekiştirmek ve insanların otomobillerinde neden yoğun bir şekilde LPG yakıtına yönlendiğini göstermek içindi. Bir ilginç istatistik ise; dünyada bulunan 600 milyon otomobil içerisinde ancak 16 milyon yani %2.7 oranında LPG yakıtı kullanan otomobil bulunuyorken bu değer ülkemizde %40 olarak açıklanıyor. Dizel yakıtlı otomobiller %32 ve benzin yakıtlı araçlar ise %28 olarak açıklanıyor. Görüleceği gibi pahalı akaryakıt fiyatları LPG’yi diğer yakıt tipleri içinde açık ara lider yapmış. 
Ayrıca bu oranın Türkiye’yi bu konuda dünya lideri yaptığını da belirtmeden geçmeyelim. Ülkemizde trafiğe kayıtlı yaklaşık 11 milyon otomobil içerisinde 4.5 milyon araç LPG sistemine sahip ve bu da dünyada LPG kullanan yaklaşık her 3-4 araçtan birisinin Türkiye’de olduğunu gösteriyor. Kişi başı gelire göre bakıldığı zaman akaryakıta en pahalı ülkelere göre bile 4 kat fazla ödeyen ülkemiz insanı mecburen ve istemeden LPG’ye yönleniyor. 
Türkiye’de LPG fiyatları Avrupa’ya göre nasıl?
Aşağıdaki listede görüleceği gibi milli gelire bakılmaksızın dünyada benzini en yüksek bedelle kullanan 14. ülke olan Türkiye, Avrupa’da da LPG’yi en yüksek bedel karşılığı kullanan 2. ülke oluyor. Üstelik benzin fiyatı konusunda ülkemizden pahalı olan 8 Avrupa ülkesi bizden daha düşük bedelle LPG kullanıyorlar. Hem de milli gelirleri ortalama olarak 4-5 kat daha yüksek olmasına rağmen. 
Sadece İsveç Türkiye’den %15 oranında daha yüksek LPG bedeline sahip. Ancak İsveç’in kişi başına milli geliri yaklaşık 61.000 Dolar iken, Türkiye’nin kişi başına milli geliri yaklaşık 11.000 Dolar olarak hesaplanıyor. Yani genel anlamda konuşacak olursak Türkiye LPG’yi benzinden bile daha pahalı bir fiyata satın alıyor diyebiliriz. 
Avrupa LPG fiyatları