Yeni Mercedes E Serisi Coupe tanıtıldı

Mercedes’in E segmenti premium sınıftaki rakipsiz modeli E Serisi Coupe baştan aşağı yenilendi. Boyutları büyüyen, çok daha çekici hatlara kavuşan modelin motor seçenekleri de Sedan kardeşi ile benzer bir şekilde daha verimli motorlar ile değiştirildi ve 2017 Ocak ayında yapılacak Detroit Otomobil Fuarı’nda ete kemiğe bürünmüş hali ile de karşımıza çıkacak.

Tasarım anlamında bir önceki modele göre gerek ön gerekse de arka tasarım tamamen değişmiş ancak E Sınıfı Coupe’nin bir alt sınıfında yer alan C Serisi Coupe ve bir üst sınıfında yer alan S Serisi ile olan benzerliği oldukça dikkat çekici. Modeller arasındaki boyut farkını tam olarak anlayamayan kişiler bu araçları önden e arkadan birbiri ile rahatlıkla karıştırabilir diye düşünüyoruz. Aslında birbiri içine geçen ve büyükten küçüğe doğru açılan “Rus Bebek Matruşka” olarak anılan bu tasarım modası özellikle Alman markalar arasında günden güne yayılıyor. 
Diğer taraftan E Serisi Coupe modelinin kendine özgü bir profil detayı bulunuyor. Bir önceki modelde de bulunan arka kelebek cam bize göre genel Coupe görünümünü bir miktar bozuyor ancak C ve S Coupe modellerine göre de bir farklılık yaratıyor denilebilir. Arka tasarım detayları ise 3 modelde de aynen önde olduğu gibi hemen hemen aynı denilebilir. 
Üstte C Coupe, ortada E Coupe, altta S Coupe 
Yerini aldığı modele göre gerek görünüm gerekse de boyut olarak önemli değişikliklere uğrayan modelin boyu 123mm, genişliği 74mm, dingil aralığı 113mm ve yüksekliği de 32mm artarak 4826mm uzunluğa, 1860mm genişliğe, 2873mm dingil aralığına ve 1430mm yüksekliğe sahip olmuş. Bir önceki modelin ince ve uzun tasarımının aksine daha şişik durak yeni model büyüyen boyutlarının etkisi ile daha heybetli görünse de sportif görünümünden bir miktar kaybetmiş gibi görünüyor. C sütununda yer alan modele özgü kelebek cam ise yeni modelde daha büyük ve daha belirgin. Ancak her şeye rağmen iddialı bir tasarıma sahip ve yerini aldığı modeli aratmayacaktır diye düşünüyoruz. 

Yeni E Serisi Coupe’de doğal olarak Sedan kardeşi ile aynı kokpit yapısı kullanılmış ve bu kokpit genel yapısı itibariyle abisi S Serisi ile oldukça benzer olsa da kardeşi C Serisi’nden de izler taşıyor. Diğer taraftan havalandırma üfleçleri Sedan kardeşine göre farklı ve bir nevi türbin kanadı izleri taşıyor. Bu da daha çok lüks yapısı ile öne çıkan kokpite bir miktar da olsa sportiflik kazandırıyor denilebilir. 
Üstte yni Mercedes E Serisi Coupe kokpiti
Yeni E Serisi Coupe’de kullanılacak motorlar ise Sedan kardeşi ile birebir aynı ve aşağıdaki şekilde yer alıyor;
Yeni Mrcedes E Serisi Coupe motorlar
Yeni Mercedes E Serisi Coupe fotoğrafları

Facebook Comments