Emniyet kemeri takmayan arka yolcuların kaza anında ön yolculara etkisi ne kadardır?

Günümüzde otomobillerin hem ön hem de arka koltuk sırasında bulunan 3 noktadan emniyet kemeri ilk olarak 1959 yılında Volvo tarafından Amazon modelinde kullanılmıştı. Bu icadın ve kullanılmasının üzerinden 57 yıl geçmesine rağmen birçok kişi özellikle arka koltuk sırasında emniyet kemerinin önemini tam olarak anlayabilmiş değil. Bırakın arka koltuğu ön koltukta bile emniyet kemeri kullanmayan kişilerin sayısı hiç de az değil.


Fazla kiloların trafik kazasında zarar görmeye etkisi nedir?

Ön koltukta oturan kişilerin emniyet kemeri takmamaları durumunda kazalardan ne kadar etkilendiğini birçok kişi zaten çok iyi biliyor.  Emniyet kemeri takılmaması durumunda yıllardır çok farklı videolar çekildi, uyarılar yapıldı, trafik kazalarında yaralanma ve ölümlerin en büyük nedenlerinden birisinin de bu olduğu vurgulandı. Ancak dediğimiz gibi bu uyarılar genelde ön koltukta oturan yolculara odaklanarak gerçekleşti. Diğer taraftan arka koltukta oturan yolcular önlerinde yumuşak bir ön koltuğun da olmasının etkisiyle kendilerini güvende hisseder ve bu nedenle de takması zorunlu olmasına rağmen emniyet kemerini genelde takmazlar. Ancak arkada oturmanın ve önde bir koltuk sırası olmasının verdiği bu güven tamamen boşadır. Arkada oturan yolcular için ön koltukların en ufak bir koruma özelliği olmadığı gibi aksine yolcuya zarar da verebilmektedir. 

Arabamsı araçlar ne kadar güvenli?

Diğer taraftan arka koltukta oturan bu yolcuların emniyet kemeri takmamaları durumunda öndeki yolcuların kemeri takılı dahi olsa bir kaza durumunda öndekilere büyük bir tehdittirler. Emniyet kemeri takmamış olan arka yolcular bir kaza esnasında öne doğru şiddetli bir şekilde hareket edebilir ve bunun sonucu olarak da kemerini takmış ve kazadan korunmuş ön yolculara şiddetli bir şekilde çarpabilir. Ayrıca ön yolculara değil de büyük bir şiddetle ön koltuklara arkadan çarpmaları durumunda da, koltuğun kırılmasına ve ön yolcunun koltuk ile kokpit arasında sıkışmasına neden olabilirler. 
Bu doğrultuda yapılan önemli bir bilimsel istatistik çalışmada Japonya’da gerçekleşen yaklaşık 82.000 adet kaza incelenmiş ve bu doğrultuda bazı değerler elde edilmiş. Bu çalışmaya göre; Arka koltukta en az 1 yolcu bulunan ve kaza sonucunda da ölüm veya yaralanma vakası meydana gelen yaklaşık 7000 kaza seçiliyor. Araştırmanın sonucuna göre; Arka koltukta oturan yolcu emniyet kemeri takıyorsa, sürücünün ciddi yaralanma veya ölüm ihtimali %25 azalırken ön yolcu arkasında oturan yolcunun emniyet kemeri takmasıyla bu oran %28 olarak gerçekleşmiş. 
Bu sonuçlardan da görüleceği gibi arka yolcuların emniyet kemeri takması sürücü ve ön yolcunun ölüm veya ciddi yaralanma riskini en az %25 oranında azaltıyor. Bu da gerçekten çok önemli bir oran olarak göze çarpıyor. Kısacası araçta arka yolcu bulunuyorsa ön yolcular kendilerini daha güvende hissetmek istiyorlarsa mutlaka arka yolculara emniyet kemerlerini taktırmalılar. Ayrıca bu bahsettiğimiz arka yolcunun kemer takıp takmaması durumunda önde oturan kişilere etkisi ile alakalı. Ciddi bir çarpışmada kemer takmayan arka yolcunun kendisine vereceği zarar bu ihtimalden çok daha fazla. 

Euro NCAP ve IIHS testlerinin her ikisinden de tam puan alan modeller hangileri?

Aşağıdaki videolardan her iki durumda da önde emniyet kemeri takılı deneğin ve arkada oturan deneğin ise; hem kemeri takılı hem de takılı olmadan karşılaştığı çarpışma sonucu davranışlarını izleyebilirsiniz. 

Arka yolcunun kemer takmadığı çarpışma testi

Arka yolcunun kemer taktığı çarpışma testi