Yeni Honda Civic Type-R’da CVT otomatik şanzıman mı kullanılacak?


Yeni Honda Civic’in merakla beklenen performans modeli Type-R geçtiğimiz yıl bir fuarda prototip versiyonu ile tanıtılmış ve büyük de beğeni almıştı. Ardından da model ile ilgili tahminlerin ardı arkası kesilmemişti. Görünümü konusunda yapılan tahminlerde tanıtılan modelin bir konsept değil de prototip olması nedeniyle üretim modelinden çok farklı olmayacağı düşünülürken, halen kullanılmakta olan 2.0lt turbo-benzin 310ps gücündeki motorun yeni Type-R’da 4×4 rakibi Focus RS seviyesine çıkarak yaklaşık 350ps üretebileceği tahmin ediliyordu.

Ancak aracın nasıl bir şanzımana sahip olacağı konusunda çok fazla tahmin bulunmuyordu. Böyle yüksek performanslı ve saf kan bir araçta ya halen mevcut kasada kullanılan 6 ileri manuel şanzımanın ya da hızlı vites değişimlerine olanak veren çift kavramalı otomatik şanzımanın (DCT) kullanılabileceği düşünülüyordu. Açıkçası Honda’nın DCT şanzımanlara karşı bir soğukluğu mevcut olsa da markanın en performanslı ve dikkat çekici modeli NSX’de 9 ileri DCT şanzıman kullanılıyor olması akıllara “Acaba bu şanzımanın bir türevi Civic Type-R modelinde de kullanılır mı?” sorusunu akıllara getirmiyor değildi. 
Ancak Honda’nın üst düzey 3 yetkilisi ile yapılan bir röportajda açıklananlar Type-R modelinde mevcut kasada sunulmayan otomatik seçeneğinin 6 ileri manuel şanzımanın yanında opsiyon olarak sunulacağını gösteriyor. Diğer taraftan bu seçeneğin ne DCT otomatik ne de tork konvertörlü otomatik şanzıman olmayacağı ve CVT olarak sunulacağı açık bir şekilde belirtiliyor. Genellikle düşük motor hacmi ve güç seçeneklerinde sunulan CVT şanzımanın 350ps güce sahip bir araçta nasıl bir sonuç vereceği ise tam bir soru işareti. Bilindiği gibi henüz ülkemizde 1.6lt atmosferik ile satılan ancak dünyanın genelinde 1.5lt turbo 174hp gücünde motor ile sunulan yeni Civic modelinde CVT otomatik şanzıman seçeneği bulunuyor. Aracı kullanan kişiler de önemli bir şikayette bulunmuyorlar. Ayrıca yakın bir zaman önce tanıtılan yeni Honda CR-V modelinde 1.5lt turbo-benzin motorun 193hp olarak daha güçlü bir versiyonu bulunuyor ve bu modelde de CVT otomatik şanzıman sunuluyor. Ancak bu gücün yaklaşık 2 katına sahip olacak bir araçta CVT şanzıman nasıl olur şimdilik tahmin etmek zor. 

Diğer taraftan performanslı araçlar konusunda oldukça deneyimli olan ve 20 yıldır Civic Type-R modelini üreten Honda kesinlikle yaş tahtaya basmayacaktır. Röportaja katılan Honda yetkilileri CVT şanzıman kullanılmasının aracın 0-100km/saat hızlanmasını iyileştireceğini belirttikleri gibi Honda ürün gamında manuel şanzıman satışlarının sadece %3 oranında olduğunu da açık bir şekilde ifade ediyorlar. Her ne kadar Civic Type-R gibi bir otomobil çok geniş bir müşteri kitlesine hitap etmese de bir grup kullanıcının otomatik seçeneği sayesinde Type-R satışlarını yükseltebileceği görüşünün markada hakim olduğu belirtiliyor. Bu da belli ki Honda yetkililerinin iştahını kabartıyor. 
Önemli: Konuyu yayına hazırladığımız şu dakikalarda yukarıda yazdığımız tüm bilgileri bir kenara atacak taze ve yeni bir bilgi Honda yetkililerinden geldi. Bu doğrultuda röportaj sırasında dergiye verilen bilgilerin yanlış olduğu, bir sonraki Honda Civic Type-R modelinde otomatik şanzıman seçeneği olmayacağı ve saf kan sürüş zevki için özel vites oranlarına sahip 6 ileri manuel şanzımanın kullanılmaya devam edileceği bildirildi. Honda’nın kendi içinde nasıl böyle bir hata yapıp resmi bir röportajda şanzıman ile ilgili bir bilgiyi yanlış aktardığını bilmiyoruz ancak CVT’nin öyle ya da böyle ortadan kalkmış olması birçok Honda hayranını rahatlatmıştır diye düşünüyoruz. 
Facebook Comments