Neden çocuk koltuğu kullanmak gerekiyor?

Bu analizimizde trafikte seyir halindeyken birçok kez tanık olduğumuz önemli bir konuya değinme ihtiyacı duyuyoruz. Özellikle 1-4 yaş arasındaki bebek ve çocukların gerek araçların ön koltuklarında gerekse de arka koltuklarında kucakta taşındıklarını hepimiz birçok kez görmüşüzdür. Ayrıca bize ait olan veya olmayan araçlarda da bazen bilinçsiz olarak bazen de mecburiyetten bebeği ya da çocuğu kucağımıza aldığımız olmuştur.


Geçmişten günümüze araçlar ne kadar güvenilir hale geldi?

Ancak bu durum gerçekten de çok ama çok tehlikeli ve bir kaza durumunda çocuğa herhangi bir koruma sağlamadığı gibi ağır bir şekilde yaralanmasına veya ölmesine bile neden olabiliyor. Her ne kadar tahminimize göre takipçilerimizin büyük bir çoğunluğu kucakta çocuk ile seyahat etmenin güvenli olmadığını düşünüyor olsalar da bu konuda yapılmış çeşitli testler var ve de oldukça çarpıcılar.
C Segmenti HB araçların en güvenlisi hangisi?

50km/saat hız ile giden bir araç kafa kafaya kaza yaptığı zaman, bebeğin önde oturan yolcunun kucağında olduğunu 2 farklı senaryo ile kafamızda canlandıralım;
1. senaryoda ön yolcu kucaktaki bebeği tutamıyor ve bebek ön camdan fırlıyor. Her ne kadar görselde kemer takılı olmasa da bize göre böyle bir durum kemeri takılı bir ön yolcunun kucağında bebek ile oluşabilecek bir senaryo. Çarpmanın etkisi ile koltukta sabit kalan yolcu, yine çarpmanın etkisi ile büyük bir hız ile hareket eden bebeği tutamaz ve elinden kaçırır. Böyle bir kazada bebeğin hissettiği etki 3 katlı bir binadan yere çakılmak (yaklaşık 10-12mt) veya 3.5 tonluk bir filin çarpma etkisi ile aynı. 
2. senaryoda ise ön yolcu bebeği kucağında tutabiliyor ancak ikisi birlikte kazanın etkisi ile kokpite çarpıyorlar. Bize göre böyle bir durum kemeri takılı olmayan bir ön yolcunun kucağında bebek ile oluşabilecek bir senaryo. Çarpmanın etkisi ile bebek ve yolcu aracın kokpitine büyük bir hız ile çarpıyor. Böyle bir kazada bebek, yolcunun vücudu ve kokpit arasında kalarak eziliyor. Yolcunun 45kg olduğu varsayılırsa, bebek böyle bir çarpışmada üzerinde 1360kg ağırlık hissediyor. Ayrıca 80kg’lık biri ve kucağındaki bebek böyle bir kaza yaşasa etkisi  2-3 tona kadar çıkabilir hatta aşabilirdi. 
Yukarıdaki örneklerden de görüleceği gibi 50km/saat hız ile yapılan bir kaza bile bebek üzerinde oldukça yıkıcı etkilere sahip olabiliyor. Bu nedenle en kötü ve ucuz çocuk koltuğunun bile kucakta çocuk taşımaktan 100 kat daha güvenli olduğunu söylemek oldukça mümkün. Araca iyi bir şekilde sabitlenmiş ucuz bir çocuk koltuğunda kaza sonrası çocukta hafif bir yaralanma olacakken kucakta oldukça ağır bir yaralanma veya ölüm ile karşılaşılabilir. 
1975-2010 yılları arasında A.B.D2de yaşanan trafik kazalarında çocuk koltuğu kullanan 1-4 yaşları arasındaki bebeklerden 9600 tanesinin bu şekilde ölümden kurtulduğu belirtiliyor ve günümüzde çocuk koltuğu kullanımının çok daha yaygın olduğu ve araç sayısının da arttığı düşünülürse dünya çapında onbinlerce çocuğun hayatının bu sayede kurtulduğunu söylemek mümkün. 

Bu nedenle en azından kendi aracınızda çocuk koltuğu bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çocuk koltuğu olmayan bir araca binmek gerektiğinde ise araba kullanan kişiye daha yavaş ve temkinli gitmesini tavsiye etmek en azından kaza ihtimalini düşürebilir diye düşünüyoruz. 
Şimdi konunun daha çarpıcı bir şekilde anlaşılması için aşağıdaki videoları izleyelim;

İlk olarak kemeri olmayan ön yolcunun kucağında bebek ile yapılan kaza
Şimdi arka yolcuda kemer var ve kucağında da çocuk bulunuyor;

Arka koltukta 2 çocuk kemersiz ve çocuk koltuğu yok iken;
Ön ve arka koltukta kemersiz ve çocuk koltuğu yok iken; 

Arkada bir çocuk kemersiz, bir çocuk da çocuk koltuğunda;

Facebook Comments