Atmosferik motoru bırakan 6 spor otomobil modeli

Aşırı besleme sistemleri artık neredeyse her tip otomobilin kaputu altına girmeyi başardı. Bu başarının en büyük nedeni ise düşük hacimden yüksek güç elde etmek, yakıt tüketimi ve emisyonların düşmesi olarak özetleyebiliriz.


Güç/hacim oranı en yüksek 13 otomobil modeli

Diğer taraftan özellikle spor otomobillerde yüksek hacimli ve yüksek silindir adedine sahip motorlar sürücüler için her zaman çok daha cazip olmuştur. Ancak özellikle turbo besleme sistemleri artık umulmadık araçlarda da kullanılmaya başladı. Bu modellerden en yaygın 6 tanesini listeledik. Güç, tork, güç/hacim ve tork/hacim gibi önemli göstergelerin de daha iyi mukayese edilebilmesi için grafiklerle özetlemeye çalıştık.

Atmosferik motor ile turbo motor arasındaki farklar nelerdir?

  • BMW M3  (BMW M4-Coupe)
İlk üretildiği 1986 yılından beri yüksek güç/hacim oranına sahip atmosferik motorlar ile yol alan BMW M3’ün en son kasasında çift turbo beslemeye sahip bir motor kullanıldı. Bu sayede motor hacmi 1,0 litre düşerken, motor gücü ve tork verilerinde artış sağlandı. 0-100km hızlanması ise hacim düşmesine rağmen turbolar sayesinde 0,5 saniye azaldı. Bu azalmada motorun küçülmesi sonucu aracın hafiflemesinin de etkisi var. 
  • BMW M5
1985 yılında üretilmeye başlanan BMW M5 kardeşi M3 gibi atmosferikten turboya geçiş yapan performans modellerinden birisi. Motor hacmi ve silindir sayısı azalmasına rağmen çift turbo sayesinde güç ve tork ciddi oranda arttı. Kardeşinin aksine ağırlığında azalma yerine artma meydana gelsede 0-100km hızlanması 0.4 saniye azaldı.

BMW’nin 2016 yılında tanıtacağı yeni 5 Serisi’nde 4 turbolu bir dizel motora da yer verecek olması bir sonraki M5’de 3 yada 4 turboya sahip motorları görmemize olanak verebilir.

90’ların en unutulmaz 9 sedan otomobil modeli

  • Ferrari 488 GTB
Listede bulunan modeller içerisinde en şaşırtıcı model her halde Ferrari 488 modelidir. Marka oldukça yüksek güç/hacim oranına sahip V8 ve V12 atmosferik motorları ile tanınsa da aslında ilk olarak 1982 yılında 208 GTB modelinde 2.0 litre V8 240ps güce sahip ilginç bir turbo motor kullanmıştır. 
488 GTB modelinden 1 yıl önce yine 3.9lt hacmindeki turbo motorun 110ps eksik güce sahip versiyonu Ferrari California modelinde ilk olarak kullanıldı. Ancak gerçek gücünü 488 modelinde göstermesi nedeniyle listede bu şekilde yer aldı. En büyük rakibi olan Lamborghini Huracan modelinin hala atmosferik motor kullandığını hatırlatmakta da fayda var.
Teknik veriler ise kağıt üzerinde oldukça etkili görünüyor. 458 modeli 127ps/litre gibi oldukça iyi bir güç hacim oranına sahip olsada turbo sonrası elde edilen 172ps/litre güç hacim oranı gerçekten de oldukça etkileyici. 458 Speciale modeli ise atmosferik motoruyla bir süre daha satılmaya devam edilecek.
  • Honda Civic Type R

Honda markasının her hangi bir modelinin yanına Type R uzantısı geliyorsa ciddi bir gücün ve performansın habercisi olduğunu bir çok insan bilir. Ancak bu güç bu güne kadar hep atmosferik motorlar ile sağlanmıştı. Sonunda Honda ilk kez olarak bir performans modelinde turbo modasına uydu.

Yeni 2.0 litre turbo motorun hacim başına ürettiği 200nm tork ise listenin bu kategorideki şampiyonu konumunda. İki model arasında gerek üretilen güç gerekse de tork verileri turbo sayesinde resmen uçurum oluşmasına neden oluyor. Öyle görünüyor ki Honda turboya ciddi anlamda ısınıyor ve ilerleyen zamanlarda çok daha düşük hacimlerden yüksek güçler görebileceğiz.

Formula 1 bazlı motora sahip 3 spor otomobil modeli

  • Mercedes AMG C63 
Bir önceki jenerasyonda Amerikan tarzı 6.2lt V8 motoruyla karşımıza çıkan ancak yeni modelinde sert bir düşüşle 4.0 litre V8 bi-turbo motora geçen AMG C63 modelinde güç/hacim ve tork/hacim oranları %60 oranının üzerinde arttı. Bu muhteşem artış ise bi-turbo motor sayesinde gerçekleşti ve ağırlıktaki artışa rağmen gücün ve torkun da artmış olması performansın ciddi oranda artmasını sağladı. 

  • Porsche 911 Carrera
Porsche 911 modeli 1963 yılından beri üretiliyor ve modelde uzunca bir süre efsane sese sahip hava soğutmalı boxer motorlar kullanıldı. Ancak daha sonra su soğutma sistemi kullanılmaya başlandı ve soru işaretlerine neden olsa da her şey gibi buna da alışıldı. 
En son kasa 911 Carrera modeli ise atmosferik geleneğini devam ettiriyordu ancak makyajla beraber daha düşük hacme sahip bir turbo motor kullanılmaya başlandı. Bu gelişmeyle 911 Turbo modeli artık yalnız değil ve 911 Carrera’da turbo beslemeye kavuşmuş oldu. Aslında 911 Carrera atmosferik motoru bırakmış demek daha doğru olur. Atmosferik geleneğini seride artık oldukça yüksek performanslı 911 GT3 modeli devam ettirecek. 
Facebook Comments