Pikap’tan SUV’a Crossover’dan Pikap’a farkı sınıfların evrimi

Otomotiv sektörü son zamanlarda hiç umulmadık derecede fazla sınıf ve kasa tipini müşterilere sunmaya başladı. Öyle ki 2008 yılında Crossover terimi bile işte bu karmaşa nedeniyle ortaya çıkmıştı. Diğer taraftan 1990’lı ve öncesindeki yıllarda otomobiller ile ilgili olan kişiler iyi bilirler ki; günümüzde B, C, D, E ve F sınıflarının her birinde Sedan, HB, SW, SUV ve Crossover modeller bulunuyorken bu sayı bahsettiğimiz yıllarda yok denecek kadar azdı. Bu nedenle alternatiflerin sınırlı olması sonucu tercih yapmak da daha kolaydı diyebiliriz.

Ancak 2000’li yıllarda özellikle SUV ve Crossover sınıflarında yaşanamaya başlanan çeşitlenme günümüzde adeta sınıfların yumurtlamasına dönüştü. Bu duruma en son örnek VW’in Kuzey Amerika ve Çin’de satışa sunduğu Atlas modelinde meydana geldi. Hatırlanacağı gibi Atlas modeli Audi Q7’den daha geniş ve yüksek yapısıyla adeta bir dev ve tam da Amerikan geleneklerine uygun olmasıyla öne çıkıyor. VW yetkililerinin halen devam etmekte olan Detroit Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamaya göre; Atlas modelinin bir de Pikap versiyonunun tasarlandığı belirtildi. VW’in elinde benzer ölçülere sahip Amarok gibi bir pikap modeli varken ve bu modeli işleyebilecekken neden böyle bir hamleye gidiyor anlamak zor. Ancak VW Atlas Pikap büyük ihtimalle Amarok’un aksine arkalarda makas yerine amortisör sistemine sahip bir süspansiyona sahip olabilir. Hedef olarak ise Honda’nın SUV modeli Pilot’un bir nevi arkası kesilmiş olan versiyonu Ridgeline’ın hedef alınacağı belirtiliyor.

Solda Honda Ridgeline sağda Honda Pilot
İşte bu nokta oldukça önemli. Pikap modelinden SUV modeller elde edilmesine oldukça alışığız ve bunlara örnek olarak Toyota Hilux-Toyota Fortuner, Ford Ranger – Ford Endeavour, Isuzu Dmax- Isuzu MU-X ve benzeri dönüşümlere oldukça alışığız. Bu modeller ülkemizde satılmıyor olsa da özellikle Doğu Asya pazarında vazgeçilmez araçlar olarak öne çıkıyor. Ancak bu modellerde genellikle arka tarafta amortisör değil baz aldığı pikap modelindeki gibi makas tipi süspansiyon sistemi bulunuyor. Ayrıca Amerikan modellerinde de geçmişte ve günümüzde bu tip araçlar oldukça yaygın olmasıyla dikkat çekiyor. Bu arada VW’in de Atlas’dan Pikap çıkarma planlarının yanında Amarok’dan yukarıdaki örneklere benzer şekilde SUV çıkarma planları olduğunu belirtmekte fayda var. Amerikan pazarı için Atlas Pikap sunulabilecekken Amarok SUV’da bu tip araçların popüler olduğu Asya ve Güney Amerika pazarı için sunulabilir. 
Solda Ford Endeavour solda Ford Ranger
Aslında SUV-Pikap sektöründe sınıf yumurtlamasının en büyük öncüsü bize göre Amerikalılar ve dünyanın geri kalanını da bu öyle ya da böyle etkiliyorlar. Öyle ki geçmiş dönemlerde Dev SUV modelleri Cadillac Escalade ve Lincoln Navigator modellerinden Pikap modelleri çıkarmayı başarmışlardı. Her ne kadar bu hamle Texas’lı zengin çiftlik sahiplerinin tercihi olmaktan öte geçememiş olsa da bugünlere ilham verdiği de oldukça açık. Öyle ki bu akımın şu anda en büyük temsilcisi olan Honda Ridgeline modeli oldukça seviliyor ve VW’in Atlas Pikap düşüncesi ile takipte olması başka markaların da bu trende katılacağı anlamına geliyor denilebilir. 
Solda Lincoln Navigator pikap sağda Cadillac Escalade pikap
Kısacası günümüzde Pikap olarak tasarlanmış bir model SUV bir model yumurtlarken, SUV veya Crossover olarak tasarlanmış bir model de Pikap yumurtlayabilecek hale geldi. Tabi bu durum sadece E Segmenti araçlar için geçerli değil. B, C ve D Segmentinde yer alan bazı modeller için de bu tip çalışmalar markalarca devam ediyor ve önümüzdeki yıllarda nasıl ki bir modelin HB, Sedan ve SW kasa tipi varsa buna bir de aynı sınıfta bulunan Crossover modelin pikap versiyonu eklenecek gibi görünüyor. Geçmişte Palio pikap, Skoda Favorit pikap ve benzerlerini ender olarak gördüğümüz bu uygulama halen bazı ülkelerde devam etse de önümüzdeki yıllar çok daha yaygın bir şekilde karşımıza çıkabilecek gibi görünüyor. Bu da özellikle Crossover modellerin pikap yumurtlayacağı anlamına gelebilir. Buna en güzel örnek Renault’un Dacia Duster modelini baz alarak geliştirdiği Duster Oroch modeli gösterilebilir. 
Sonuç olarak son zamanların modası haline gelen, Sedan, HB veya SW platformu kullanılarak yerden yüksek araç elde etme metodu Crossover kasa tipi bu sefer de pikap olarak evrilecek gibi görünüyor. Öyle ki daha lüks özelliklere, daha iyi konfora ve hafif arazi şartlarına uygun Crossover Pikap modeller, özellikle sundukları yüksek yapı ve dev bagajları ile popüler hale gelebilir. 

Bu duruma bir de abartı vergilerin uygulandığı ülkemiz açısından bakacak olursak; 
Türkiye’de pikaplara sadece %4 ÖTV uygulanıyor ve Croosover Pikap modellerin artması bu tip araçların satışında patlamaya da neden olabilir. Son yıllarda pikap modellerin satış adetlerindeki artışın bir nedeni de aslında bu. 2.0lt motora sahip bir Pikap modeline %4 ÖTV uygulanırken aynı motora sahip binek olarak adlandırılan bir araca Türkiye’ye giriş fiyatına göre %100 veya %110 ÖTV uygulanıyor. Bu da pikap modellerini kelepir hale getiriyor. Bunun tek anlamı 100.000TL’ye satılan bir pikap ülkeye binek olarak giriş yaparsa %100-%110 ÖTV sonrası yaklaşık 200.000TL fiyata sahip oluyor. Üstelik pikap modellere uygulanan bu ÖTV herkes için geçerli ve şirket olsun bireysel müşteri olsun %4 ÖTV ile pikap satın alabiliyor. Mesela Dacia Duster’ın halen Güney Amerika ülkelerinde satılan pikap modeli Oroch ülkemizde satılmaya başlansa 65.000TL’ye satılan Duster dizel modelinin fiyatı Pikap versiyonunda 45.000TL’ye düşebilir. Böyle bir durumda eminiz ki hız limitlerine ve her yıl muayene zorunluluğuna rağmen satışlarında patlama yaşanabilir. 
Ancak binek özellikli pikap modellerin artması ve ÖTV’nin de %4 olması sonucu cazip olan pikap modellerine kayma diğer binek araçlardan olursa, bu duruma ülke yönetiminin kayıtsız kalmayacağını düşünüyoruz. Böyle bir kayma yaşanırsa büyük vergi kaybı yaşanabilir ve bireysel müşteriye pikaplarda önemli oranda ÖTV artışı uygulanabilir. 
Facebook Comments