Yeni Lexus LS tanıtıldı

Ülkemizde “Lüksün yeni formu” sloganıyla satışta bulunan Toyota bünyesindeki Premium marka Lexus’un amiral gemisi LS yenilendi. Bir önceki modele göre ciddi anlamda sportif detaylara sahip olan model için belki de sınıfının en sportif ve modern görünümlü aracı demek oldukça mümkün görünüyor. Öyle ki Alman rakiplerinden ne Audi A8, ne BMW 7 Serisi ne de Mercedes S Serisi bu derece sportif ve modern bir tasarımı sunamıyor diyebiliriz. 

Lexus LS, ilk olarak 1989 yılında satılmaya başlanmış ve bir önceki jenerasyonu 2006 yılında tanıtılmıştı. Aradan uzun bir zaman geçtikten sonra karşımıza halen devam etmekte olan Detroit Otomobil Fuarı’nda çıkan 5.jenerasyon LS, adeta beklemeye değdi tarzında bir tasarım anlayışına sahip. Araca, içi de dahil hangi açıdan bakarsanız bakın bulunduğu F Segmentinin genişliğini ve lüksünü taşımasına rağmen sanki çok daha farklı ve sportif bir segmentteymiş hissi uyandırıyor. 
5223mm uzunluğa,1900mm genişliğe ve 1450mm yüksekliğe sahip olan model Mercedes S Serisi ve BMW 7 Serisi’nin uzun versiyonları ile hemen hemen aynı boyutlara sahip. Ancak kullanılan başarılı çizgiler bu devasa boyutları başarılı bir şekilde saklıyor ve sportifliği öne çıkartıyor. İşte bu nedenle de sınıfında önemli bir farklılığa imza attığını düşünüyoruz. Aracın genelini bir kenara bırakırsan gözümüzü tek tırmalayan detay kokpit göstergeleri üzerinde sağlı sollu bulunan 2 adet çevirmeli ayar düşmesi oldu. Fonksiyonel olduklarına şüphe yok ancak bize doğrudan miki fare kulaklarını hatırlattı.

Modelde kullanılacak motor ise bu sınıfa gerçek anlamda yakışır özelliklere sahip. Ülkemizde BMW 7.30i modelinde 2.0lt 4 silindirli turbo-benzin 252ps gücünde bir motor seçeneği bile olduğu düşünülürse, Yeni LS’in daha önce kullandığı V8 motor yerine sunduğu F1 teknolojisi kullanılarak tasarladığı 3.5lt V6 çift-turbo 415ps güce ve 600nm torka sahip motor gerçekten de dikkat çekici. Bu motor ile LS 0-100km/saat hızlanmasını adeta bir spor otomobil gibi yaklaşık 4.5 saniyede tamamlayabiliyor. Güç ve tork arka tekerleklere tork konvertörlü 10 ileri otomatik şanzıman vasıtasıyla iletiliyor. 
Bu arada böyle bir araçta lüksü sonuna kadar zorlayan donanımlar olduğunu anlamak çok da zor olmasa gerek. Öyle ki ergonomik olarak özel olarak üretilmiş 28 farklı ayarı bulunan ısıtmalı ve soğutmalı koltuklar araçtaki her kişiye güzel bir konfor sunacaktır. Bir önceki modelden daha alçak yapısı nedeniyle iniş ve binişleri kolaylaştırmak için araç durduğu zaman yükselmesini sağlayan havalı süspansiyon ise kendi sınıfı için bile oldukça üst düzey bir donanım olmasıyla öne çıkıyor. Opsiyonel olarak sunulan 24″ yani 61cm büyüklüğündeki Head Up display ise, araç ve yol ile ilgili her türlü detayı anında sürücüye iletiyor ise dünyanın en büyüğü olmasıyla dikkat çekiyor. 
Açıkçası böyle bir F Segmenti aracı Alman Premium modellerin baskın olduğu ülkemiz yollarımızda daha sık bir şekilde görmek isterdik. Ülkemizde geçtiğimiz yıl faaliyet göstermeye başlayan Lexus Türkiye’nin daha cazip stratejilerle bu tip araçları yaygınlaştırması gerçekten de harika olurdu. Sonuçta Lexus markası A.B.D gibi konforlu ve kaliteli araçların bol bulunduğu pazarda en az Mercedes, BMW ve Audi kadar tercih bir marka ve Lexus kullanan birçok Amerikalıya sorulsa üzerine para bile verilse araçlarını Alman premium modellerle değiştirmeyeceklerini söyleyebilirler.